تجربه تهران؛ خوانش شهر قبل و بعد از انقلاب

حق نشر عکس chn
Image caption خیابانی که نامش عوض شده یا سینمایی که تعطیل شده‌است مثال هایی هستند از فضاهای پاک شده پس از انقلاب ۱۳۵۷

تهران از اواسط سده ۱۸ میلادی تاکنون پایتخت ایران بوده است. این شهر همواره نه تنها بوته آزمایشی برای محک مدرن سازی بلکه سمبلی برای نمایش قدرت حاکم در ایران به‌ شمار می‌رفته.

با آغاز شهر نشینی پدیده‌های بسیاری به زندگی انسان‌ها وارد شدند که همگی معرف و دستاورد فرم تازه‌ای از زندگی بودند.

شهر به طور گسترده ای به سیاست های تولید فضا گره خورده است. این سیاست ها، در بعد عمومی می تواند محور عمل اجتماعی قرار گیرد.

انقلاب ۵۷ ایران یکی از مهمترین رخدادها در تاریخ ایران است که سیاست های فضایی را دچار دستخوش و عمل اجتماعی را با فضای شهری و معماری درگیر می‌کند.

بر اساس همین نکته است که می‌توان انقلاب ۵۷ را انقلابی شهری دانست.

مناسبات روزمره در شهر شامل تجربه‌های فضایی گوناگون است. تجربیاتی که با فضاها شکل می‌گیرند و به فضا‌ها شکل می‌دهند.

بازخوانی رد پای این تجربیات، با وارد کردن سوژه انقلاب وضعیت پیچیده‌تری به خود میگیرد.

اثرات انقلاب را نه تنها می‌توان در تغییر و باز‌تعریف فضاهای معماری و شهری بر اثر سیاست‌های اقتصادی و فرهنگی جدید جستجو کرد، بلکه تجربه سوژه مند و ذهنی شهروندان نیز در شکل دادن به این امر موثر است.

این مقاله سعی دارد پدیده ها و سیاست‌های فضایی شهر تهران را در نسبت با انقلاب بررسی کند.

شهر/مرزبندی آمرانه

در اواخر قرن ۱۹ میلادی، تحولات معماری، چهره تهران را دگرگون می‌کند.

از این میان می‌توان به ساختن بناهای مدرن مانند کلاه فرنگی اشاره کرد که با تغییر ساختار شهر همسو نیستند چرا که ساختار سنتی همچنان بر پایه سه رکن بازار، مسجد و ارگ به حیات خود ادامه می دهد.

تقریبن سی سال طول کشید تا نخستین نشانه های مدرنیته در شهر نیز ظاهرشود.

تجربه فضای شهری به معنای مدرن آن در ایران در اواخر دوران قاجار، با نخستین خیابان کشی ها آغاز شد.

تصویر شاهان قاجار از فرنگ و ارتباط آنان با دنیای اروپایی فضاهای شهری را به سمت و سویی مدرن کشاند.

مارشال برمن معتقد است تجربه شهر در دوران مدرن، تجربه برخورد با مدرنیته است. مدرنیته ای که شیوه دخالتش در فضا را در تولید و بازتولید فضایی و روابط وابسته به آن انتخاب می‌کند.

با ساخته شدن خیابانهای بزرگ، بخشی از زندگی اجتماعی که پیش از این در محله های کوچک معنا پیدا می کرد، به خیابانها منتقل شد.

تجربه با پدیده های فضایی جدیدی چون سینما و موزه -که روند شکل گیری آن ها از دولت قاجار شروع شده بود- برخورد کرد و ترکیبی از بوروکراسی دولتی و شهر صنعتی فضا را به چالش کشید.

شهر رفته رفته به تصویری پیچیده بدل می شود که در آن ساختارهای مدرن با محله ها و شبکه‌های گذرگاهی در هم تنیده و متفاوت، گرد هم آمده‌اند.

سلطه نظامی رضاشاه بر امور، در کنار بسیاریِ ساخت و سازها در تهران -نو سازی وابسته به نمادها- امکان تجربه مرزبندی شده‌ای از مدرنیزاسیون شهر را فراهم می کرد.

ساخت و سازهای حکومتی در شکل کاخ ها و یا نهادهای مدرن دولتی، تضاد و دوگانگی طبقاتی مشخص و ملموسی را به وجود آورد.

در دوره اصلاحات ارضی، بامهاجرت خیل پناهندگان به مناطق مرکزی و جنوبی تهران، بازاریان و اغنیا به مناطق کم جمعیت تر شمال تهران نقل مکان کردند و بدین ترتیب شهر، بر اساس محل اسکان طبقات اجتماعی مختلف، مرزبندی شد.

بذر شکاف ساختاری شهرهای بزرگ و روستاها در همین دوران کاشته شد. فاصله طبقاتی به شکلی گسترده در فضا ظهور پیدا کرد و مناطق و محله‌های شهر را دچار تغییر و سازماندهی دوباره کرد.

در دهه های ۴۰ و ۵۰ اوج نوسازی ها در تهران صورت گرفت و در سال ۱۳۴۹ نخستین طرح جامع شهر تهران به تصویب رسید که به موجب آن شهر به عنوان یک موضوع مستقل مورد بررسی قرار گرفت.

در این دوره، فرایند تولید فضا ساختارمند شد و بسیاری از نهادها و بنگاه ها شروع به تصویب قوانین و مقررات کردند.

از تعیین کننده ترین ِ این برنامه ها می بایست به محدوده ۵ ساله شهر اشاره کرد که پیش از انقلاب مطرح شد.

بر اساس این طرح ساکنین داخل محدوده معین شده شهر از امکانات و تاسیسات شهری بهره مند بودند و اما خارج از این محدوده از هر گونه امکانی به کلی محروم بودند.

توسعه ناموزون اقتصادی و اجتماعی موجب شکل گیری بحران شهر نشینی و به طبع آن بحران اجتماعی شد، و همین مناطق بحران زده شهر بودند که اولین جرقه های انقلاب در آنها زده شد.

از این مناطق می‌توان شمیران نو، جوادیه و شهرری را نام برد.

انقلاب؛ شهر/امر سیاسی

با اقدامات دولتی مرز فضایی میان داخل و خارج محدوده شهرها پررنگ تر می شود.

در تهران با ادامه ساخت و سازها فعالیت دولت برای مدرن سازی به قوت خود باقی می‌ماند و شکاف ساختاری میان شمال و جنوب مشخص تر می شود؛ اما جامعه منطق خود را دنبال می کند.

در سال ۱۳۵۷، تقابل شمال-جنوب به نفع مشارکت شرق-غرب در هم می شکند و در مسیر همان خط فضایی، انقلاب ایران اتفاق می افتد.

مردم با تظاهرات و راهپیمایی‌ها شهر را در اختیار خود در آوردند.

خیابان شاهرضا (انقلاب کنونی) به مهمترین مسیر راهپیمایی‌ها تبدیل شد و میدان شهیاد (آزادی) و ۲۴ اسفند (انقلاب) نقاط گره خوردگی شهر با این مسیر شدند.

این بار خیابان‌های شهر از آن مردم می‌شود و بی هیچ واسطه‌ایی بدن های کنار هم نشانده شده را تجربه می‌کند.

در لحظه انقلاب است که مردم خیابانی را که با سیاست دولتی شکل گرفته است برای لحظه ای از آن خود می کنند و خیابان را تصاحب می‌کنند.

درگیری مردم با ارتش در خیابان‌های مرکز شهر روند عادی تجربه را مختل ساخته‌است.

توقفی دیالکتیکی که در پی آن است تا موشکافانه تخلخل میان پدیده ها- که در آن مرز روشنی میان پدیده ها وجود ندارد- را کشف کند.

تخلخلی که معنای شهر را دستخوش تغییر کرده است. شهر مکان تلاش تجربه می‌شود و خیابان را نه محل عبور بلکه محل ایست تعریف می‌کند.

شهر/کلیت فرّار

با نقشی که تهران در انقلاب بازی کرده بود و با روی کار آمدن دولت انقلابی و تغییر در ساختار اداری سیاسی، ذهنیت نسبت به شهر تغییر کرد.

دیگر شهر نماد ارتباط با بیگانه و عنصری حکومتی به حساب نمی آمد و دوگانگی روستا-شهر، که با اصلاحات عرضی به پیش کشیده شده بود، رفته رفته محو شد.

به طور کلی توجه به شهر و دخالت در فضاهای شهری در سال‌های اولیه بعد از انقلاب بر مبنای دو مسئله مهاجرت و مسکن قابل بررسی است.

تقسیم بندی شهرها توسط وزارت کشور به دو دسته مهاجرپذیر و مهاجرفرست به شکاف ساختاری میان شهرها دامن زد و زمینه‌های بیشتری برای ایجاد توفق و برتری اقتصادی تهران در سال‌های بعد فراهم کرد.

در فاصله سال های ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۹، گروهی با تصاحب زمین‌های مصادره شده توسط نظام انقلابی تهران را تصرف کردند.

با صدور فرمان تاسیس بنیاد مسکن و حساب ۱۰۰، دولت جدید، مسکن برای محرومان را در صدر برنامه‌های خود قرار داد و زمینه‌های لازم برای برآوردن یکی از خواست‌های انقلاب را فراهم کرد. تولید مسکن در سال‌های ۵۸ و ۵۹ به اوج خود رسید.

از سوی دیگر بنا بر اختلافات ایدئولوژیکی با حکومت قبلی، انقلاب مصادف بود با لغو هر گونه برنامه اجرایی شهری نظیر طرح های جامع و نظام محدوده ای.

دولت انقلابی به این طرح‌ها به چشم طرح‌هایی وابسته و الگو پذیرفته از غرب می‌نگریست و تا اواخر سال ۵۹ که مسئولیت به وزارت مسکن و شهرسازی بازگشت، طرح و ضابطه‌ای برای شهر وجود نداشت.

با بی‌اعتبار شدن ضوابط بر توسعه تهران، رشد بی‌رویه در تمامی جهات شهر رو به گسترش گذاشت و با ادامه طرح‌های انقلابی، مهاجرت به نواحی اطراف تهران افزایش یافت.

تعاونی‌های مسکن و شهرک‌های مسکونی شیوه‌ی رایج برای توسعه شهری شدند و با به اشباع رسیدن ظرفیت طبیعی شهر، روستاها و مناطق حومه تهران رشد سریع و توسعه ناپیوسته‌ایی را تجربه کردند.

پس از جنگ ایران و عراق، سازماندهی جدید تهران در دوران سازندگی -با ورود مفهوم توسعه به فضای اجتماعی سیاسی ایران و در ادامه آن احداث اتوبان ها و پارک ها- بار دیگر موجب تحول فضاهای شهری شد.

تلاش بر ایجاد شهری مدرن در محوریت کار قرار گرفت. ساخت متروی تهران از سال ۱۳۶۵ شروع شد و همچنان ناتمام است.

با رشد سازه های شهری، برای مثال اتوبان‌ها که در حقیقت به منظور ایجاد راه‌های ارتباطی میان محلات مختلف ساخته شده بودند، بار دیگر جداسازی فضایی و طبقاتی تهران را به چالش کشید.

در ابتدای دهه ۷۰ بود که پرسش‌هایی نظیر حیات شهری و حیات مدنی در مورد تهران مطرح شد. تاسیس فرهنگسراها و بازبینی نقشه پارک‌ها از جمله اقداماتی بودند که سعی در بهبود حیات شهری می‌کردند.

اما به طور کلی تمامی این طرح‌ها به دلیل مشارکت و برنامه‌ریزی یک سویه از سمت دولت امکان برخورد اجتماعی در سطح قابل توجهی را پیش نیاورد.

فضاهای عمومی مرزبندی شده‌ ای سعی در تزریق حیات به تهران کردند و بحث هایی چون هویت بخشی و خاطره بخشی، گذشته‌ از دست رفته را در قالب حوض ماهی و تصاویر به یادماندنی در مقابل شهروندان قرارداند.

آغاز سیاست ها و راهکارهای شهرسازی مدرن در ایران را می‌توان از دوران پهلوی پی گرفت که به موجب آن ساخت و ساز معماری و فضاهای شهری با سرعت زیادی صورت گرفت.

این روند تولید فضا هم متاثر از سیاستهای رضا خانی در جهت یکدست کردن سرزمین و تاسیس ملیتی واحد، و هم همسو با صنعت معماری و شهرسازی جهانی بود.

بدین ترتیب تجربه فضایی در شهر از عناصر بومی که به میانجی معماری شکل میگرفت، خالی شد و در شهر های مختلف به سوی تجربه ای همسان پیش رفت.

با وقوع انقلاب -به عنوان یک تجربه جمعی- فضاهای شهری بستری برای شکل گیری جنبش های اجتماعی شدند.

دیالکتیک مردم و فضای شهری از نوشته های روی دیوارها و اعلامیه ها گرفته تا حضورشان در خیابان، گسترش پیدا می کند. پس از انقلاب، بدون فوت وقت، شهر با تخریب و تغییر بسیاری از فضاها مواجه می شود.

در این میان، هر آنچه در مسیر ایدئولوژی انقلاب قرار نمی گیرد، از روند تجربه خارج می گردد. خیابانی که نامش عوض شده یا سینمایی که تعطیل شده‌است مثال هایی هستند از فضاهای پاک شده پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران.

ذهن در مقابل چنین فضاهایی تلاش می‌کند تا تجربه را در یک رابطه تاریخی به گذشته و حال پیوند دهد. خاطره و تجربه در این فضای خالی در هم می آمیزند. نیستی که مازاد انقلاب به شهر اضافه کرده و اتفاقا اینجا چیزی از آن کاسته و پاک کرده است.

تجربه رویارویی با نقاط خالی را می‌توان باردیگر در سال های بعد از جنگ مشاهده کرد. طرح های شهری در این سال ها سعی در تغییر سریع چهره تهران داشتند و توسعه شتابزده ای را مدنظر قرار می‌دادند.

اما این بار این پاک سازی نه بر تخریب بلکه بالعکس با ساخت و ساز و پر کردن ویرانه ها و تلنبارهای مخروبه به پیش می رفت. موجوداتی هر روز هر چه شبیه تر به هم از شهر برمی‌خاستند و زائده‌ای به فضا الحاق میکردند.

تجربه فضایی با تقریب خوبی از مناسبات روزمره ساکنین تهران حذف و با رواج مصرف گرایی محدود به فروشگاه های زنجیره ای و مراکز خرید شده است.

خیابان ها از داخل اتومبیل برای سواره ها معنا پیدا می کند و پیاده ها از شهر گریزانند؛ تجربه ای تکه پاره از شهر که ناشی از شلختگی و گوناگونی فضاهای شهری ست.

در این بحران مدنیت و با سیطره کمیت بر کیفیت، شهروندان شهر که دیگر اهالی آن نیستند، مفهوم زندگیشان را به جای عرصه های عمومی در عرصه های خصوصی جستجو می کنند.

فضاهای شهری امروز در ایران بیش از هر چیز نمایانگر ملغمه‌ای است از بلاتکلیفی.

از کاریکاتور تزئینات یونانی و الهام از کاخ های باستانی آریایی گرفته، تا حلبی آباد های پراکنده، همگی -و در کنار هم- کلیتی را تشکیل می دهند به نام شهر.

حق نشر عکس Fars

مطالب مرتبط