تاکید آمریکا و فرانسه بر مجازات نقض تحریم ایران

حق نشر عکس AP
Image caption روابط فرانسه و آمریکا پس از مخالفت پاریس با حمله به عراق رو به سردی رفته بود

روسای جمهوری آمریکا و فرانسه تاکید کرده‌اند که با وجود تداوم تلاش‌های دیپلماتیک درباره مناقشه هسته‌ای ایران، تحریم‌ها علیه این کشور همچنان برقرار است و نقض‌کنندگان آن مجازات می‌شوند.

باراک اوباما در نشست خبری مشترک با همتای فرانسوی خود هشدار داد که ایالات متحده به‌شدت علیه نقض‌کنندگان تحریم‌های فعلی ایران اقدام می‌کند و "مثل آوار بر سر آنان خراب می‌شویم".

رئیس‌جمهوری آمریکا روز سه‌شنبه در کاخ سفید تاکید کرد هرچند تلاش‌های دیپلماتیک برای پایان‌دادن به مناقشه هسته‌ای با ایران ادامه دارد، تحریم‌های کنونی همچنان برقرار هستند.

آقای اوباما در واکنش به گزارش‌ها از سفر یک هیئت تجاری پرشمار از فرانسه به ایران این‌طور موضع گرفت.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، نیز با تاکید بر لزوم اجرای تحریم‌های اعمال‌شده علیه تهران در واکنش به سفر این گروه از مدیران صنعتی و بازرگانان فرانسوی به ایران گفت: "رئیس جمهوری، رئیس اتحادیه کارفرمایان نیست. اما من به این گروه اطلاع داده‌ام که تحریم‌ها به قوت خودشان باقی هستند."

آقای اولاند گفت تا وقتی یک توافق جامع و طولانی‌مدت درباره برنامه هسته‌ای ایران به دست نیاید، نباید هیچ قراردادی با این کشور بسته شود.

در همین حال باراک اوباما در این نشست یادآوری کرد که آمریکا با وضع تحریم‌های بیشتر مخالف است.

پیش‌تر وزیر خزانه‌داری آمریکا نیز به شرکت‌های تجاری هشدار داده بود در معامله با ایران، جانب احتیاط را نگه دارند.

جک لو در حاشیه اجلاس داووس به بی‌بی‌سی گفت آن بخش از تحریم‌های ایران که بعد از توافق ژنو لغو شد، محدود بوده و بیشتر تحریم‌ها همچنان برقرار است.

'سنجیدن' برای بعد از توافق نهایی

حق نشر عکس AP
Image caption مذاکرات برای دست‌یابی به یک توافق نهایی درباره مناقشه هسته‌ای ایران، هفته آینده در وین آغاز شود

رئیس جمهوری آمریکا مدیران صنعتی و بازرگانان خارجی "احتمالا در حال سنجیدن اوضاع هستند تا وقتی که یک توافق واقعی حاصل شد، بتوانند هر چه زودتر به ایران بروند."

ایران و کشورهای ۱+۵ در سوم آذر (۲۴ نوامبر) با حضور وزرای خارجه هر هفت کشور درباره یک توافق شش ماهه برای کاهش اختلافات به اتفاق نظر رسیدند.

انتظار دو طرف این بوده است که در این شش ماه، شرایط برای دستیابی به توافق بر سر حل و فصل دائمی پرونده اتمی ایران فراهم شود.

طبق توافق ژنو، ایران از ۲۰ ژانویه (۳۰ دی) غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را متوقف کرد و در عوض، بخشی از تحریم‌های این کشور به حالت تعلیق درآمد.

مذاکرات برای دست‌یابی به یک توافق نهایی قرار است روز ۱۸ فوریه (۲۹ بهمن) در مقر سازمان ملل متحد در وین پایتخت اتریش آغاز شود.

باراک اوباما در نشست مشترک با همتای فرانسوی‌اش ابراز امیدواری کرد که مذاکرات هفته آینده برای ایران فرصتی باشد که نشان دهد برنامه اتمی‌اش صلح‌آمیز است.

'تقویت روابط' بعد از یک دهه

روابط آمریکا و فرانسه از ده سال پیش به سردی گذاشته بود؛ از زمانی که پاریس با پیشنهاد واشنگتن برای حمله به عراق مخالفت کرد.

روز سه‌شنبه باراک اوباما گفت در دیدار با فرانسوا اولاند روابط دو کشور را چنان تقویت کرده‌اند که "یک دهه پیش، غیرقابل‌تصور بود".

روسای جمهوری آمریکا و فرانسه در این نشست خبری درباره روابط اقتصادی این دو هم‌پیمان، اهمیت یک توافق تجاری میان اتحادیه اروپا و آمریکا، روند صلح خاورمیانه، بحران سوریه، و برنامه‌های جاسوسی آمریکا از کشورهای اروپایی نیز سخن گفتند.

باراک اوباما درباره سوریه گفت که در حال حاضر اقدام نظامی راه حل این بحران نیست.

در ماه‌های اخیر، فرانسه در مقایسه با آمریکا خواهان شدت عمل بیشتری در قبال بحران سوریه بوده است.

به گفته رئیس‌جمهوری آمریکا، شرایط در سوریه متغیر است و البته همه گزینه‌ها برای پایان‌دادن به بحران در این کشور بررسی می‌شود.

او همچنین به روسیه هشدار داد که اگر با قطعنامه‌ای مخالفت کند که قرار است با هدف پایان‌دادن به محاصره شهر حمص تصویب شود، این کشور درباره کارشکنی در کمک‌رسانی به غیرنظامیان، مقصر شناخته خواهد شد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه تصویب چنین قطعنامه‌ای در سازمان ملل متحد را واقع‌گرایانه ندانسته و از کشورهای غربی خواسته است علیه حکومت سوریه "اتهام‌های جانب‌دارانه" مطرح نکنند.

دور دوم از مذاکرات صلح سوریه موسوم به "ژنو ۲" از دیروز برای پایان‌دادن به جنگ داخلی سوریه آغاز شده است.

اخضر ابراهیمی، نماینده سازمان ملل در بحران سوریه، می‌گوید مذاکرات نمایندگان دولت سوریه و مخالفان، بسیار کند پیش می‌رود و تاکنون پیشرفتی حاصل نشده است.

آقای ابراهیمی از طرفین خواست به مذاکرات سرعت بدهند تا کشته‌شدن مردم در سوریه متوقف شود.

مطالب مرتبط