روحانی از حقوقدانان برای 'بررسی دقیق محتوای توافقنامه هسته‌ای' دعوت کرد

روحانی حق نشر عکس AFP
Image caption روحانی خواستار "خبررسانی دقیق و کامل" در مورد توافقنامه ژنو شده است

رئیس جمهوری ایران از حقوقدانان خواسته است توافق هسته‌ای ژنو را بررسی کنند. سخنگوی وزارت امور خارجه هم طرح مسایل غیر هسته ای در مذاکرات ۱+۵ را تکذیب کرده است.

روز چهارشنبه، ٢٣ بهمن (١٢ فوریه)، حسن روحانی در سخنانی در جلسه هیات دولت گفت که "دستاوردهای مرحله نخست مذاکرات هسته‌ای ایران، دستاوردهای بزرگی است که در پرتو رهنمودهای مقام معظم رهبری و سیاستهای دولت تدبیر و امید و با حفظ همه ارزش های مورد قبول جامعه و حفظ حقوق هسته ای به دست آمده است."

مقامات دولت ایران پس از آغاز به کار دولت حسن روحانی، عنوان "دولت تدبیر و امید" را برای آن به کار می‌برند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، آقای روحانی بر "پیگیری مجدانه برنامه دولت در تحقق خواست ملی و ادامه مذاکرات ایران با کشورهای ۱+۵ برای حراست از حقوق و منافع ملی" تاکید کرد.

براساس این گزارش، رئیس جمهوری ایران گفته است که خشم اسرائیل از توافق ایران و گروه ١+۵ "نشانه ای بر این موفقیت‌هاست."

آقای روحانی در این جلسه "خبر رسانی دقیق و کامل" را ضروری دانسته و از حقوقدانان کشور برای "بررسی دقیق محتوای توافقات و اطلاع‌رسانی به جامعه" دعوت کرده است.

توافقنامه ژنو - موسوم به اقدام مشترک - در پی چند دور مذاکرات نمایندگان جمهوری اسلامی و گروه ١+۵، متشکل از کشورهای آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه و فرانسه به علاوه آلمان و به سرپرستی اتحادیه اروپا، به دست آمد و اخیرا اجرایی شد.

براساس این توافقنامه، ایران در برابر اجازه استفاده از بخشی از عواید نفتی خود برای واردات کالا و خودداری کشورهای دیگر از تشدید تحریم اقتصادی این کشور، با تعلیق و توقف بخشی از برنامه‌های هسته‌ای خود موافقت کرده است.

حق نشر عکس ISNA
Image caption افخم تاکید داشته که در مذاکرات با ۱+۵ موضوع دیگری مطرح نمی شود

مدت اجرای این توافقنامه شش ماه تعیین شده و انتظار این است که در این فرصت، دو طرف بر سر راه حلی جامع شامل رفع نگرانی جامعه بین‌المللی در مورد ماهیت برنامه‌های اتمی جمهوری اسلامی در برابر لغو تحریم‌های بین المللی و یکجانبه علیه ایران مذاکره کنند.

این توافقنامه با انتقاداتی از سوی برخی شخصیتهای سیاسی جمهوری اسلامی از جمله تعدادی از نمایندگان اصولگرا منتقد دولت مواجه شده که نسبت به تاثیر منفی اجرای آن بر ادامه برنامه‌های هسته‌ای ابراز نگرانی کرده‌اند.

هفته گذشته، آقای روحانی ضمن دعوت از دانشگاهیان برای اظهار نظر در مورد این توافقنامه، منتقدان آن را "کم سواد" خوانده بود.

اظهارات وی خشم برخی از نمایندگان مجلس را برانگیخت که او را به رعایت نزاکت لفظی فراخواندند.

در خبری دیگر در مورد مذاکرات هسته‌ای، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران، هم تاکید کرده است که "موضوع هسته‌ای تنها دستور کار در گفتگوها با ١+۵ است."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - خانم افخم گفته است که به استثنای فعالیت هسته‌ای جمهوری اسلامی، هیچ موضوعی در مذاکرات با گروه ١+۵ مطرح نشده و نخواهد شد.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه، قرار است دور بعدی مذاکرات هسته‌ای روز ٢٩ بهمن در سطح معاونان وزیر در وین برگزار شود. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز از نزدیک بر مذاکرات نظارت خواهند داشت.