مرور روزنامه‌های تهران: پنجشنبه ۲۴ بهمن

برگزاری مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن و نحوه حضور مردم از گروه‌های مختلف اجتماعی، موضوعی است که همچنان مورد بحث سرمقاله‌های مطبوعات کثیرالانتشار است. در این بین نارضایتی از داوری و پخش تلویزیونی مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر هم موضوعی است که توجه روزنامه‌نگاران را به خود اختصاص داده است.

روزی برای همه

حق نشر عکس shargh newspaper feb13
Image caption صفحه نخست روزنامه شرق

صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در سرمقاله روزنامه شرق نوشته است؛ یکی از اخلاقیات غلط سیاسی که ظرف یکی، دو دهه گذشته به تدریج در کشور جاافتاده، به تملک درآوردن بسیاری ارزش‌ها و مناسبت‌های تاریخی و ملی توسط یک طیف خاص است.

به نظر نویسنده مصادره به مطلوب‌کردن مناسبت‌های ملی، دو نتیجه بلندمدت منفی در پی دارد. نخست آنکه جریان راست سابق و اصولگرایان امروز را به این جمع‌بندی می‌کشاند که پس سیاست‌ها و عملکردشان درست است، چرا که مردم همچنان به خیابان‌ها آمده بودند، در حالی که به نظر نویسنده سرمقاله، مردم برای بزرگداشت ۲۲ بهمن آمده بودند؛ نه تصدیق سیاست‌های آنان.

اشکال دوم که بسیار جدی‌تر است هم این که با صاحب‌شدن مناسبت‌های مختلف انقلاب توسط اصولگرایان، با توجه به سابقه آنها در ذهن مردم به ویژه نسل‌های جوان پس از انقلاب، این نگرانی وجود دارد که به نوعی تردید بر آنها مسلط شود.

در پایان سرمقاله شرق آقای زیباکلام نوشته، درست است که امروز اصولگرایان خیلی از گذشته‌ها را برای خود می‌دانند اما برای ثبت در تاریخ باید گفت که انقلاب اسلامی، ماهیتی غیر از این دارد.

نااهلان در قالب افراط

حق نشر عکس Ebtekar newspaper feb13
Image caption صفحه نخست روزنامه ابتکار

اشکان بنکدار جهرمی، در سرمقاله روزنامه ابتکار نوشته است؛ در مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال برخلاف توصیه‌های مطرح شده مبنی بر پرهیز از طرح شعارهای اختلاف‌افکنانه، تندروها نسبت به سال‌های قبل واکنش‌ شدیدتری از خود نشان دادند.

به اعتقاد نویسنده در حالی که لباس شخصی‌ها کسانی را که با دیدن اکبر هاشمی رفسنجانی، در حمایت از او شعار می‌دادند، یا گروهی از جوانان اصلاح‌طلب را دستگیر کردند، در جای دیگر افراطیون در فاصله یکصدمتری جایگاه سخنرانی رئیس جمهور، پلاکاردهایی توهین‌آمیز و ضد وحدت نصب کرده بودند.

به نوشته آقای جهرمی، افراطیون می‌خواستند نشان دهند توانایی آن را دارند که چنان جوی ایجاد کنند تا اگر کسی عکس رئیس جمهوری را هم بالا ببرد دستگیر ‌شود و این خبر خوبی برای آقای روحانی نیست.

به نظر سرمقاله روزنامه ابتکار، اقلیت افراطی یا همان جناح شکست خورده در انتخابات ریاست جمهوری، می‌خواهد آقای روحانی و هوادارانش را ناامید کند. رئیس جمهوری هم باید مراقب باشد که اگر در مقابل این قدرت‌نمایی‌ها ساکت بنشیند باید منتظر ریزش فراوان حامیان اجتماعی خود باشد.

از سه تا نه هزار میلیارد

حق نشر عکس Arman newspaper feb13
Image caption صفحه نخست روزنامه آرمان

در روزنامه آرمان گزارشی منتشر شده با عنوان "نامه‌هایی که قرار نیست در جیب بماند" که به بخشی از اظهارات حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در سخنرانی روز ۲۲ بهمن می‌پردازد؛ اظهاراتی که به تخلفات مالی و از جمله تخلف ۹ هزار میلیاردی یک فرد اختصاص دارد.

در همین حال علی‌محمد حاضری، فعال سیاسی اصلاح طلب در این روزنامه نوشته است، دلیل اصلی فسادهای مالی که در چند سال اخیر گسترش پیدا کرد، ایده حاکم خوب بود؛ یعنی در تعیین صلاحیت‌ها، شایستگی و قابلیت افراد ملاک قرار نمی‌گرفت.

به اعتقاد نویسنده در دولت‌های گذشته مساله نظارت بر عملکرد کارمندان دولت به طور جدی مورد توجه نهادهای نظارتی به خصوص مجلس قرار نگرفت. شاید آن روزی که احمدی‌نژاد رای به توقف فعالیت سازمان برنامه و بودجه داد باید انتظار فسادهای سه و ۹ هزار میلیاردی را می‌داشتیم.

بهانه بورس

حق نشر عکس Jahan Sanat newspaper feb13
Image caption صفحه نخست روزنامه جهان صنعت

در حالی که روزنامه جهان صنعت در تیتر اول امروز خود از کاهش ۳۰ هزار میلیارد تومانی ارزش بورس خبر داده است، محمد دارستانی، کارشناس بازار سرمایه در سرمقاله این روزنامه نوشته؛ معاملات بورس برای اصلاح روند صعودی خود نیاز به پارامترهایی همانند افزایش نرخ خوراک پتروشیمی‌ها و افزایش بهره مالکانه داشت که همین عوامل کافی بود تا شاهد ریزش‌های اخیر باشیم. همچنین با توجه به رشد بازار از شهریورماه تا چند وقت اخیر نیاز شاخص به استراحت و اصلاح قیمتی که در واقع ابهامات بودجه ۹۳ و تصمیمات دولت به این مهم هم دامن زد، آغازی برای ریزش شاخص‌ها شد.

به نوشته آقای دارستانی از سوی دیگر پول‌های سرگردانی که به دلیل رکود بازارهای موازی وارد بورس شده‌اند، هم‌اکنون خود از جمله محرک‌ها هستند. به طوری که بخشی از نقدینگی‌ها باید از بازار بورس خارج شود.

این بخش از نقدینگی‌ها برای سرمایه‌گذاری وارد بورس نشد، بلکه فقط سفته‌بازی را در بازار تقویت کرد، همچنین با توجه به ابهامات بحث هسته‌ای در نشست آتی وین و عرضه‌های پایان سال شرکت‌ها مانند تامین اجتماعی، صندوق‌های بازنشستگی و نیاز دولت به تامین نقدینگی همگی باعث وضعیت فعلی بازار شده است.

سترونی

حق نشر عکس etemaad newspaper feb13
Image caption صفحه نخست روزنامه اعتماد

مسعود فراستی، منتقد سینما در روزنامه اعتماد نوشته است؛ می‌شود سر در برف فرو برد و گفت: "حال سینما خوب است... امید برگشته." یا "این سینما در طول سه دهه به سبکی دست یافته که به خانواده احترام می‌گذارد... امروز سینمای ایران به جهت تصویری و سوژه‌های ناب و مردان و زنان هوشمند می‌تواند همپای سینمای جهان حرکت کند."

آقای فراستی با نقل این سخنان از وزیر ارشاد ایران نوشته یا ما – من منتقد و بسیاری دیگر- بعد از دیدن این همه فیلم پرت، تلخ، بیمار و بی‌مخاطب این حرف‌ها را نمی‌فهمیم و فکر می‌کنیم با ما شوخی می‌کنند، یا دوستان محترم با این نگاه به ظاهر امیدوارشان از سیاره‌ی دیگری آمده‌اند. کجایند سوژه‌های ناب در بین شصت فیلمی که دیده‌ایم.

به نوشته آقای فراستی، ما که به جای مردان و زنان هوشمند، عمدتا مردان و زنان و گاهی کودکانی خسته، افسرده، نیمه روان پریش و منفعلی دیدیم که نه مساله‌یی دارند و نه دردی. نه قادر به حل چیزی هستند و نه‌ ارتباطی با جهان پیرامون‌شان.

به اعتقاد نویسنده اکثر نزدیک به ۹۰ درصد فیلم‌های ترسو و خنثای امسال آتش زدن به مال است. آن هم به مال دولتی و نه خصوصی. خلاصه آن که وقتی چشم امید فیلمسازان نه به مخاطب و گیشه که به مسوولان دولتی دوخته است و بند ناف فیلم‌ها به مخاطب وصل نیست، از مکانیزم و سرزندگی سینما چه می‌ماند و از نمایشگاهش جز دورهمی سترون؟

مطالب مرتبط