لاریجانی: مساله موسوی و کروبی به قوه قضاییه مربوط نیست، باید فهمشان درست شود

حق نشر عکس ICANA

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، گفته است که مساله بازداشت خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی "به قوه قضائیه مربوط نیست و راه‌های دیگری دارد" و "باید فهم آنها نسبت به مسائل درست شود."

آقای لاریجانی با روزنامه فرانسوی فیگارو مصاحبه کرده و خانه ملت، خبرگزاری مجلس ایران، متن آن را منتشر کرده است.

علی لاریجانی در این مصاحبه در پاسخ به سوالی درباره آزادی رهبران جنبش سبز از بازداشت خانگی می‌گوید: "باید اشکالات این افراد رفع شود چرا که آنها در مسیر خود درست عمل نکردند و اشتباهات بزرگی مرتکب شدند."

خبرنگار فیگارو می‌پرسد که آیا آنها باید محاکمه شوند؟ و آقای لاریجانی پاسخ می‌دهد: "راه آنها به قوه قضائیه مربوط نیست و راه‌های دیگری دارد."

او توضیح می‌دهد که این راه گفتگو نیست و از "همان طریقی که محصور شدند از همان طریق باید موضوع حل شود، باید فهم آنها نسبت به مسائل درست شود."

تداوم بازداشت خانگی رهبران جنبش سبز یکی از مسائل بحث‌برانگیز در ایران است و حسن روحانی، رئیس‌جمهور، در مبارزات انتخاباتی خود وعده آزادی آنها را داده بود.

علی لاریجانی، در مصاحبه با فیگارو گفته است که "مردم بسیار امیدوارند و نسبت به دولت جدید نگاه مثبت دارند."

او همچنین این تصور را که نامزدهای نزدیک به حکومت در انتخابات اخیر رای پایینی داشته‌اند رد کرده و گفته است: "مگر آقای روحانی از اجزای سیستم نیست؟ روحانی از اجزای روحانیت مبارز و از افراد محافظه‌کار بوده است، تلقی‌ها اشتباه است. روحانی نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی است و سال‌ها دبیر این شورا بوده."

با روی کار آمدن دولت حسن روحانی اخباری مبنی بر واگذاری پرونده میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی به شورای عالی امنیت ملی منتشر شد، اما وضعیت آنها همچنان در ابهام است.

آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد بیش از سه سال است که بدون هیچ محاکمه و حکم قضایی در بازداشت خانگی به سر می‌برند. آنها پس از تظاهرات ۲۵ بهمن ٨٩، که با شعارهای تندی علیه رهبر ایران همراه بود، تحت بازداشت خانگی قرار گرفتند.

فرمانده پلیس ایران پیشتر گفته بود که آیت‌الله علی خامنه‌ای خود مسئولیت برخورد با رهبران جنبش سبز را بر عهده گرفته است.

در ماه‌های اخیر شماری از محافظه‌کاران و چهره‌های نزدیک به رهبر ایران از این که آنها "توبه" یا "اظهار ندامت" نمی‌کنند، اظهار نارضایتی کرده‌اند.

مطالب مرتبط