اختلاف تازه دولت ایران و رادیوتلویزیون؛ 'سریع‌القلم مشاور روحانی نیست'

حق نشر عکس non
Image caption سولانا و سریع‌القلم در داووس-چند روز پیش 'مشرق' از کراوات آقای سریع‌القلم انتقاد کرد

حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی حسن روحانی، در نامه‌ای به رادیو و تلویزیون دولتی ایران سمت مشاور رئیس‌جمهور برای محمود سریع‌القلم را تکذیب کرده است.

دیشب برنامه‌ای تلویزیونی با نمایش عکس آقای سریع‌القلم در مجمع جهانی اقتصاد، از این که مشاور رئیس جمهور اسلامی کراوات زده است انتقاد کرد. پیش از این وبسایت محافظه‌کار تندروی مشرق‌ از این مساله انتقاد کرده بود.

حسام‌الدین آشنا در واکنش به بخش "در گوشی" برنامه گزارش هفتگی، که دیشب پخش شده است، ضمن رد سمت مشاور رئیس‌جمهور برای آقای سریع‌القلم، بدون نام بردن از او نوشته است: "اصرار بر خلق مشاور و سپس همراه کردن وی با هیات همراه رئیس جمهور در داووس، و در نهایت نقد پوشش ایشان را نمی‌توان اشتباهی عادی تلقی کرد."

آقای آشنا این نامه را با عنوان "نماینده قوه مجریه در شورای نظارت بر صدا و سیما" امضا کرده و خواهان اصلاح موضوع شده است.

کمتر از دو هفته پیش هم، انتخاب مجری برای مصاحبه با رئیس‌جمهور باعث اختلاف میان دولت و صداوسیما شد.

عزت‌الله ضرغامی این اختلاف را به شورای نظارت بر صداوسیما ارجاع داد و این شورا نیز رای داد که این رسانه حق دارد خود مجری مصاحبه‌هایش را انتخاب کند، هرچند ابراهیم رئیسی، رئیس این شورا، گفت در صورت مصاحبه با سران قوا "هماهنگی با ایشان در انتخاب مجریان امری ضروری است."

حق نشر عکس bookcitycentral.com
Image caption محمود سریع‌القلم در کنار حسین پاکدل - مخالفت صداوسیما مانع از اجرای جشنواره فیلم فجر توسط آقای پاکدل شد

صداوسیما نیز اعلام کرده است پیش از هر مصاحبه سه مجری به رئیس‌جمهور معرفی می‌کند، که رئیس‌جمهور می‌تواند با یکی از آنان مصاحبه کند.

سریع‌ القلم کیست؟

محمود سریع‌القلم دانش‌آموخته علوم سیاسی در آمریکا و استاد دانشگاه شهید بهشتی است.

او در موسسه‌های پژوهشی مختلف فعالیت و کتاب‌ها و مقالات متعددی منتشر کرده است. او از جمله طرفداران اقتصاد بازار و تکرار تجربه توسعه کشورهای غربی است.

محمود سریع‌القلم در سخنرانی‌ها و مصاحبه‌های مختلف از سیاست‌های حسن روحانی دفاع کرده است و گرایش‌ نزدیکی به او دارد.

حسن روحانی در گزارشی که از عملکرد ١٠٠ روزه دولت خود داد، گفته بود: "خیلی از نویسنده‌ها که ممنوع‌القلم شده بودند به سریع‌القلم تبدیلشان کردیم."

خبرگزاری‌های مختلف ایران نام محمود سریع‌القلم را به عنوان مشاور بین‌الملل حسن روحانی و به عنوان یکی از همراهان رئیس‌جمهور در مراسم تحلیف ذکر کرده‌اند.

همچنین در وبسایتی که دوستداران آقای سریع‌القلم برای معرفی او به راه انداخته‌اند، او به عنوان مشاور حسن روحانی معرفی شده است. با این حال حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی آقای روحانی سمت مشاوره رسمی برای آقای سریع القلم را تکذیب می‌کند.

با توجه به خاطره‌ای که در صفحه هواداران آقای سریع‌القلم از سفر او به داووس نقل شده است، به نظر نمی‌رسد که او به عنوان عضو هیات همراه رئیس‌جمهور در مجمع جهانی اقتصاد شرکت کرده باشد.

مطالب مرتبط