بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران - ۲۶ بهمن

روزنامه های صبح اولین روز هفته که یک عضو تازه نیز به آنان اضافه شده است در گزارش های خبری خود به اخبار رسیده از واشنگتن درباره توافق های ایران و کشورهای پنج به اضافه یک پرداخته و به گمانه زنی درباره دور جدید مذاکرات ادامه داده اند. در حالی که روزنامه های اصولگرا و تندرو همچنان با استناد به گفته های مقامات آمریکایی و اسراییلی بر بی فایده بودن توافق های هسته ای اصرار دارند، اکثر روزنامه های امروز به دفاع از سیاست دولت درباره سیاست آشتی با جهان پرداخته اند.

یک روزنامه تازه

حق نشر عکس aseman newspaper feb15
Image caption صفحه اول روزنامه آسمان

اولین شماره روزنامه آسمان که جانشین هفته نامه آسمان می شود از امروز صبح روی میز روزنامه فروش ها رفت. این روزنامه اصلاح طلب است و در سرمقاله خود به قلم محمد قوچانی سردبیر، موازین و خط مشی را تشریح کرده است.

محمد خاتمی رییس جمهور پیشین در پیامی برای آغاز به کار روزنامه آسمان نوشته: هنگامی که فضای زندگی تنگ می‌شود؛ هنگامی که زمین خشک و بی‌بهره از آبی که مایه زندگی است می‌گردد و از رویش و زایش باز می‌ایستد٬ آدمی چشم به آسمان می‌دوزد و امید را در خود زنده نگاه می‌دارد. «چشم به آسمان دوختن» اصطلاحی است با طنینی دل‌انگیز که هر کس که با دین و فرهنگ و ادب این مرز و بوم آشنا است آن را می‌فهمد.

رهبر جنبش اصلاح طلبی ایران در ادامه این پیام زبان استعاره را ادامه داده: مردم بافرهنگ و مومن و بااخلاق و آزادی‌خواه به جای هفته‌ای یک بار٬ هر بامداد می‌توانند به آسمان آبی و امیدبخش بنگرند و انشاءالله از آن برکت بخواهند. «آسمان» که ستاره‌‌ای بود در آسمان کم‌ستاره ارتباطات مردمی و اطلاع‌رسانی آزاد و متعهد، خوش درخشید .

به نوشته آقای خاتمی در آسمان: ما نیازمند اطلاع‌رسانی درست هستیم و خواستار نشریاتی که چشم و دل و گوش مردم باشند و به نوبه خود چشم‌ها را «پرسو»تر و گوش‌ها را به حقایق «ناآلوده به دروغ و تزویر و خشونت» نیوشاتر و دل‌ها را مهربان‌تر و امیدوارتر کنند؛ نشریاتی که در عین حال که جامعه٬ نظام و دولت را نقد می‌کنند٬ خیرخواهانه طالب رشد جامعه٬ اقتدار نظام و کامروایی دولت در افزایش عزت ملی و کاهش مشکلات تاریخی و روزمره مردم و جامعه باشند.

تندروها و توافق های هسته ای

حسن بهشتی پور در مقاله ای در قانون نوشته: فارغ از اختلاف‎نظرهای د‌اخلی د‌رباره یک مسئله از جمله مذاکرات هسته‏ ای، آنچه د‌ر سیاست خارجی تاثیرگذار است عملکرد‌ یک کشور است، با پشتوانه‌هایی که د‌ارد‌. این پشتوانه ممکن است د‌رآمد‌ ناخالص ملی، تولید‌ علم، قد‌رت نظامی یا حمایت قاطع مرد‌می باشد‌.

به نوشته این کارشناس امور بین المللی: د‌ر شرایطی که د‌ولت با حمایت مرد‌می و بر اساس چارچوب حقوق بین الملل مسیر مناسبی را برای احقاق منافع ملی کشور انتخاب کرد‌ه باید‌ از شعارگرایی د‌وری کرد‌. البته می‌توان همچنان شعار داد و هزینه‌اش را هم پرداخت. همچنان که د‌ر هشت سال گذشته بیش از این که اقد‌ام قاطع وجود داشته باشد، شعار د‌اد‌یم. اما اگر بخواهیم د‌ر سطح بین الملل تاثیرگذاری بهتری د‌اشته باشیم باید‌ با د‌ر نظر گرفتن شرایط و واقع‎گرایی، سیاست‎های‌مناسب عملی د‌ر پیش گرفت.

فريدون مجلسي در سرمقاله شرق نوشته سنای آمریکا طرح لایحه‌ای در دست بررسی دارد که به موجب آن، تحریم‌های شدید‌تری برای ایران در نظر گرفته می‌شود تا در صورت ناکام‌ماندن مذاکرات کنونی ایران و ۵+۱ بی‌درنگ به اجرا گذاشته شود. در سوی مقابل، رییس‌جمهور اوباما با ارسال پیامی به «سنا» اعلام کرد اکنون که مذاکرات با امیدواری ادامه دارد، زمان مناسبی برای طرح اینگونه لوایح تحریک‌آمیز نیست.

به نوشته این کارشناس مسایل بین المللی: مخالفت با حل مسالمت‌آمیز، منحصر به سنای آمریکا و اسراییل و رفتارهای بی‌تابانه عربستان نیست. مخالفان داخلی دولت روحانی که برخی پایگاه‌های رسانه‌ای را در انحصار خود دارند نیز می‌کوشند شکست کاندیدای خود را با به‌شکست‌رساندن دولت روحانی جبران کنند. در تظاهرات۲۲ بهمن، رفتار این گروه چنان بود که گویی مراسم را در انحصار خود دارند و با شعارهای تندوتیز، کوشش بسیار در به‌تردیدرساندن حل مسالمت‌آمیز اختلافات به عمل آوردند.

به نوشته شرق: حرکات تحریک‌آمیز برخی محافل تند‌رو در ایران- که احتمالا ‌به منظور سرپوش‌گذاری به برخی مشارکت‌ها در هدیه‌دهی و هدیه‌ستانی‌های مشکوک است-‌ در چنین شرایطی فقط به هزینه و زیان منافع ملی ایران تمام خواهد شد و در مذاکرات، با به‌رخ‌کشیدن تبلیغات جنگ‌طلبانه، به تضعیف موضع مذاکره‌کنندگان تیم ایران منجر خواهد شد.

روزنامه جمهوری اسلامی با نقل جمله رییس جمهور آمریکا در تهدید کشورهایی که علیرغم تحریم با ایران معامله می کنند نوشته: دولتمردان آمريكائي انتظار داشتند توافقنامه هسته‌اي ژنو ميان ايران و گروه ۵ +۱ صرفاً به كاهش "محدود، موقت و برگشت‌پذير" تحريم‌هاي ايران منجر شود و در عمل، چيز زيادي را نصيب ايراني‌ها نكند، ولي با فاصله اندكي پس از امضاي توافق، روند اعزام هيات‌هاي تجاري خارجي به ايران براي فراهم كردن مقدمات از سرگيري تعامل با تهران آغاز شد و آنچه كاخ سفيد پيش‌بيني آن را نمي‌كرد رخ داد.

به نوشته این روزنامه: درحال حاضر، فضاي مثبت بين‌المللي كه پس از توافق هسته‌اي بوجود آمده و احتمال جدي رسيدن ايران و گروه ۵ +۱ به توافق جامع و پايدار، سبب شده شركتهاي خارجي زيادي براي حضور در بازار ايران از يكديگر سبقت بگيرند و در جستجوي ناديده گرفتن و لغو عملي تحريم‌هاي يكجانبه ای باشند از سوي آمريكا عليه ايران كه بر اروپائيها نيز سنگيني مي‌كرد.

مژگان فرجی در سرمقاله جهان صنعت نوشته: پس از توافق ژنو تنها انتقادی که دیده می‌شد از سوی نمایندگان مجلس علیه نمایندگان دولت در مذاکرات بود اما به نظر می‌رسد از روز چهارشنبه این روند تغییر کرده است.

به نوشته این مقاله: در کنار انتقادات تند و تیز اعضای جبهه پایداری که از تریبون خانه ملت هم بهره‌مند‌ند به دولت که به کدام دلیل مذاکرات اخیر محرمانه است به یکباره محمدحسن ابوترابی در دیدار با یکی از مراجع تقلید منتقدان دولت را به نقد منصفانه و صبر دعوت کرد و گفت که بحث هسته‌ای با اشراف کامل نهادهای کلیدی نظام پیش رفته و لازم نیست همه جزییات مذاکرات هسته‌ای در مجلس عنوان شود.

سرمقاله جهان صنعت به این جا رسیده که :در صورتی که برخی از نمایندگان سخنان ابوترابی را ببینند و آن را تایید کنند می‌توان گفت منافع ملی برای همه یک معنا دارد و اگر چنین نشود که روی دادن این حالت چندان دور از ذهن هم نیست. سوالی که پیش می‌آید این است تندروها منافع چه فرد یا گروهی را ملاک قرار می‌دهند که در آن منافع ملی نمی‌گنجد.

حق نشر عکس Arman newspaper feb15
Image caption تیتر و عکس صفحه اول آرمان

اميد‌ را از مرد‌م نگيريد‌

مرتضي گلپور در مقاله ای در قانون نوشته: مي‌گويند‌ مرد‌م ايران فراموشكارند‌. مي‌گويند‌ ايرانيان تجربه‌هاي تاريخي خود‌ را بسيار زود‌ فراموش مي‌كنند‌ و پس از سال‌ها، آن مي‌كنند‌ كه پيش‌تر، با هزينه‌هاي سنگين، از سر گذراند‌ه‌اند‌. اكنون اين گزاره نه براي همه مرد‌م، بلكه براي برخي از طيف‌هاي سياسي كشور كاربرد‌ د‌ارد‌. زيرا گويي اين اصولگرايان هستند‌ كه د‌چار فراموشي زود‌رس شد‌ه‌اند‌. هنوز شش ماه از كار د‌ولت يازد‌هم نگذشته‌است، اما آنان طوري رفتار مي‌كنند‌ كه انگار هرچه بر سر ملك و ملت رفته است و مي‌رود‌، ناشي از سياست‌هاي همين د‌ولت است.

به نوشته این مقاله: د‌رحالي كه بسياري از اصولگرايان تند‌رو، هنوز هم د‌ر تبيين برخي از مشكلات فرهنگي و اقتصاد‌ي، مانند‌ اشرافي‌گري، رد‌ تحليل‌هاي خود‌ را تا د‌ولت هاشمي رفسنجاني پي‌ مي‌گيرند‌. اما وقتي به د‌ولت تحت حمايت خود‌ و رئيس آن، يعني احمد‌ي‌نژاد‌ مي‌رسند‌، نمي‌پذيرند‌ كه نتيجه سياست‌ها و عملكرد‌ اين د‌ولت حد‌اقل شش ماه د‌وام آورد‌ه باشد‌. گويي تاريخ انقضاي ميراث احمد‌ي‌نژاد‌ به عنوان تجربه ناب اصولگرايي، تا ۲۴ خرد‌اد‌ امسال بود‌ه و پس از آن، هرچه ايراد‌ هست، از د‌ولت روحاني است.

امير محبيان در سرمقاله رسالت نوشته: يکي از ضعف هاي مشهود مديريت ايراني عدم توجه جدي به نظارت پس از تحقق پروژه و ممانعت از بروز انحراف در مسير کار است. در حوزه سياست اين ضعف بيشتر خودنمايي مي کند.فرد يا افرادي به هنگام کانديداتوري شعارهايي را براي جلب راي مردم بيان مي‌کنند که براي همه جالب است ولي هيچ ارزيابي جدي صورت نمي گيرد که اين فرد يا افراد پس از به قدرت رسيدن تا چه حد بر پيمان خود با مردم ايستاده اند.

به نظر این تحلیلگر: عدم توجه به امر مهم نظارت و ارزيابي گشايشگر باب مردم فريبي خواهد بود و اعتماد عمومي به اهل سياست را از ميان خواهد برد.

در ادامه سرمقاله رسالت تاکید شده احزاب سياسي،نهادهاي نظارتي مردمي در جهت

بهينه سازي رفتارهاي دولتمردان به‌شمار مي روند.يکي از وظايف احزاب و جريانات سياسي مراقبت از عملکرد گروه هاي حاکم است تا مانع بروز شکاف ميان شعار و عمل آنها گردند.يکي از نواقص جدي عملکرد احزاب ما آنست که يا از انجام اين وظيفه مهم غفلت مي کنند.

وعده های فرهنگی چه شد

اعتماد در گزارشی از صاحب نظران پرسیده تا چه اندازه انتظارها از دولت فعلی برآورده شده است. و محمدعلي سپانلو جواب داده: نه فقط در حوزه فرهنگ كه در همه حوزه‌هاي مديريتي نشان می دهد هيچ مديري به نيت دروغ، وعده تغيير نمي‌دهد و هر وعده‌يي به پشتوانه قدرت و اراده‌يي داده مي‌شود كه در آن زمان براي گوينده متصور است.

حق نشر عکس ehsan ganji shargh feb15
Image caption کارتون احسان گنجی، شرق

به نظر شاعر: اما در هر ساختار اداري، شبكه‌يي از روابط و ساختارها وجود دارد كه با تغيير دولت عوض نمي‌شود. اين ساختار دست و پاي مديران را بيش از تصورشان مي‌بندد و شاهد من براي اين حرف همه مديراني است كه با وعده‌هاي بزرگ آمدند و با كارنامه‌يي نه‌چندان قابل قياس با وعده‌هايشان پست خود را به ديگري تحويل دادند.

عليرضا رييسيان به اعتماد گفته:زمين كشت فرهنگي، به سرعت محصول نمي‌دهد، از اين رو تجربه نشان داده كه نمي‌توان به تصميمات يك مسوول در حوزه فرهنگ دل بست. به ياد دارم كه در ابتداي فعاليت آقاي شمقدري، چندين فيلم از توقيف خارج شد اما بعدها در دوره مديريت ايشان، مجددا آثار متعددي توقيف شد.

به نظر این فیلمساز چنين اتفاقاتي را مي‌توان به همان امواج كوتاه در فيزيك تشبيه كرد اما ما در حوزه فرهنگ به امواج بلند نياز داريم. بزرگ‌ترين نگراني من در حال حاضر، ساختارمند نبودن قوانين فرهنگ و جدي نبودن آن در نگاه مسوولان و سياستگذاران كلان در جامعه است.

پس مردم كجا هستند؟

شادمهر راستين رييس انجمن فيلمنامه‌نويسان گفته: مهم‌ترين نكته‌يي كه از اخبار برمي‌آيد اين است كه حوزه گسترش فرهنگي وابسته و در حوزه اختيارات دولت است حتي در زماني كه امكان توسعه و گسترش فرهنگي در جامعه وجود داشت، باز هم تحولي در توقيف مجوز فعاليت يك نشر و بازگشايي آن اين همه خبرساز است، به اين معني است كه ما به يك نشر وابسته بوديم و فعاليت همان نشر جوابگوي نيازهاي فرهنگي جامعه ما بوده.

در پایان گزارش اعتماد از قول این فیلمنامه نویس آمده: گرايش دولت‌ها با تصميم‌گيري های آنان براي توقيف يا رفع توقيف تحليل مي‌ شود که خود نشان مي‌دهد حضور مردم در گسترش فرهنگ بسيار كمرنگ و بي‌رمق است. اگر دولت با ورود به حوزه مردمي و مدني اعتبار خود را از حوزه فرهنگ مي‌گيرد، به اين معني است كه مردم خواست فرهنگي خود و نيازهاي فرهنگي خود را جدي نگرفته‌اند.

خبری از پیشرفت نیست

شهروند در مقاله ای نوشته: هر روز آمار جدیدی از وضع جامعه‌ ما درحال انتشار است، آماری که نه‌تنها نشان‌ از پیشرفت نمی‌دهد که در برخی حوزه‌ها پسرفت را فریاد می‌زند. اجازه دهید به موضوع تکراری انرژی بپردازیم. آخرین آماری که درباره‌ کیفیت زندگی در تهران منتشر شده، آن را در کنار کاراکاس، پایتخت ونزوئلا و در دو رده‌ آخر کیفیت زندگی در میان حدود یکصد شهر جهان معرفی کرده است.

نویسنده تاکید کرده: یران حدود ۲‌درصد گازهای گلخانه‌ای جهان را تولید می‌کند، درحالی‌که اقتصاد ایران کمتر از یک‌درصد اقتصاد جهان؛ و جمعیت آن نیز حدود یک‌درصد جمعیت جهان است. این نشان می‌دهد که ما نه‌تنها بیش از دیگران نقش تخریبی در محیط‌زیست جهان را داریم، بلکه انرژی و سوخت را بیهوده هدر می‌دهیم. به عبارت دیگر کار ما اتلاف منابع انرژی است و عجیب این‌که پس از چین بیشترین سرعت را در افزایش این اتلاف در دهه‌ گذشته داشته‌ایم

مقاله شهروند در آخر آورده: وضع چینی‌ها تا حد زیادی قابل فهم و حتی تقدیر است، زیرا آنها برای ۲ دهه رشد اقتصادی بالای ۱۰درصد و دو رقمی داشته‌اند و به‌دلیل افزایش سریع توان اقتصادی چین، تولید گازهای گلخانه‌ای آنها هم رشد زیادی داشته است. ولی در مورد ایران چه می‌توان گفت؟ ما به قول مسئولان محیط‌زیست کشور، هفتمین کشور در تولید گازهای گلخانه‌ای هستیم، ولی اقتصاد ما در بهترین حالت در رتبه‌ی ۲۰ دنیا قرار دارد!

ویژگی‌های وزیر ازد‌‌واج و طلاق

حق نشر عکس hadi heydari aseman feb15
Image caption کارتون هادی حیدری، آسمان

ایمان پیربرناش در طنزانه قانون با اشاره به پیشنهاد تشکیل وزارت طلاق و ازدواج با آن اعلام موافقت کرده و نوشته: چنین وزارتخانه‌ای خوراک چند‌‌ سال طنزنویسان را فراهم می‌آورد‌‌ و وجود‌‌ش از نان شب که چه عرض کنیم، از سبد‌‌ کالا هم واجب‌تر است.

طنزنویس اضافه کرده: د‌‌رست است که اگر هزینه ایجاد‌‌ وزارتخانه جد‌‌ید‌‌ را برای جوانان خرج کنیم همه‌شان ازد‌‌واج می‌کنند‌‌ و سروسامان می‌گیرند‌‌، اما نباید‌‌ از این نکته غافل شد‌‌ که پس طنزنویسان چه می‌شوند‌‌؟ بند‌‌ه از شما می‌پرسم، مشکل مملکت ما، حل شد‌‌ن مشکل جوانان است؟ نیست د‌‌یگر. چرا خود‌‌مان را گول بزنیم؟ پس سبد‌‌ کالا چه می‌شود‌‌؟ بنزین یورو۴، اعتصاب بازیکنان پرسپولیس، سرند‌‌پیتی و کونار د‌‌ر جزیره‌ای تنها، اهد‌‌ای جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم فجر به بهروز افخمی و هزاران مشکل ریز و د‌‌رشت د‌‌یگر د‌‌اریم.

در پایان این طنزنوشته ویژگی‌های فرد‌‌ی وزیر آینده ازد‌‌واج و طلاق مشخص شده که باید مطلاق باشد. یعنی زیاد‌‌ طلاق گرفته باشد‌‌. تکرر ازد‌‌واج د‌‌اشته باشد‌‌. قائم بر فرزند‌‌آوری باشد‌‌. به اند‌‌ازه‌ای که بتواند‌‌ بهار را به تنهایی بیاورد‌‌. مصرف‌کنند‌‌ه، وام‌گیر و مرد‌‌می باشد‌‌:

مصرف‌کنند‌‌ه د‌‌ر اینجا به این معناست که همیشه قصد‌‌ ازد‌‌واج د‌‌اشته باشد‌‌. شاهد‌‌ باشد‌‌ البته

برای ازد‌‌واج، صیغه (کوتاه مد‌‌ت و بلند‌‌ مد‌‌ت) و طلاق اگر شاهد‌‌ کم آمد‌‌، جوابگوی جوانان مشتاق باشد‌‌

مطالب مرتبط