ظریف: بیش از ۴۰ سفیر و سرکنسول را طی یکی – دو ماه آینده تغییر می‌دهیم

ظریف حق نشر عکس AP
Image caption محمدجواد ظریف در واکنش به انتقاد از وزارت امور خارجه به خاطر عدم انتشار متن توافق هسته‌ای ژنو گفت که انتشار اسناد "محرمانه" در هیچ نقطه ای از دنیا جایز نیست

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر اینکه "۵۰ نفر از مسئولین کنونی وزارت خارجه باید به ماموریت بروند" گفت: "بالای ۴۰ سفیر و سرکنسول را طی یکی دو ماه آینده تغییر می‌دهیم."

آقای ظریف دوشنبه ۲۸ بهمن (۱۷ فوریه) در مصاحبه با خبرگزاری دولتی ایرنا افزود: "تمام سفرایی که تغییر می کنند دوران ماموریتشان تمام شده است."

محافظه‌کاران منتقد دولت حسن روحانی، از زمان روی کار آمدن آن حساسیت زیادی نسبت به عزل و نصب‌های دولتی نشان داده‌اند. این منتقدان، دولت روحانی را به خاطر برکناری برخی مقام‌های محافظه کار از پست‌های دولتی مورد انتقاد شدید قرار داده‌اند.

وزیر امور خارجه ایران در بخش دیگری از مصاحبه خود تاکید کرده در طول مدتی که دولت جدید به سر کار آمده، وزارت خارجه "چه در حوزه تصمیم سازی و تصمیم گیری و چه در حوزه اجرا" به دستگاه اصلی دولتی کشور تبدیل شده است.

وی در واکنش به انتقادات برخی از محافظه‌کاران از وزارت امور خارجه به خاطر عدم انتشار متن توافق هسته‌ای ژنو گفت که انتشار اسناد "محرمانه" در هیچ نقطه‌ای از دنیا جایز نیست.

وزیر امور خارجه با متهم کردن منتقدان به "عوام فریبی" افزود: "آیا آنها قصد دارند سیستم طبقه‌بندی را حذف کنند؟ آیا می‌خواهند مهرهایی را که با عنوان سری، محرمانه و بسیار محرمانه برروی اسناد دولتی زده می شود، نادیده بگیرند؟"

در پی توافق هسته ای ایران و کشورهای عضو گروه ۱+۵ در اوایل آذر ماه، تعدادی از نمایندگان مجلس ایران خواستار انتشار متن این توافقنامه شده‌اند. در پاسخ، مسئولان وزارت خارجه تاکید کرده‌اند که طبق تعهد دو طرف مذاکره، تا زمان حصول موافقتنامه نهایی نباید متن توافقات دوجانبه منتشر شود.

آقای ظریف، امروز همچنین در پاسخ به سوالی در مورد دیدگاه کسانی که معتقدند "توافق ژنو می‌توانست بهتر از این باشد" گفت که "بسیار بعید می‌داند که در شرایط کنونی حاصل مذاکره با هر میزان از توان و تمهید می‌توانست بسیار بهتر از اینها باشد."

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، سه روز پیش گفته بود که توافق ژنو در "چارچوب‌های مورد نظر نظام بوده" اما می‌توانسته بهتر از آن چیزی که هست باشد.

وی افزوده بود: "ممکن است این سؤال را از آقای ظریف هم بپرسید بگوید که می‌شد بهتر باشد."