آمریکا: مذاکرات جامع با ایران پیچیده و طولانی خواهد بود

حق نشر عکس Getty
Image caption وندی شرمن، مقام آمریکایی در حال ترک هتل خود در وین در آستانه مذاکرات با ایران

وزارت امور خارجه آمریکا در آستانه برگزاری دور تازه مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ یک بار دیگر بر پیچیدگی و طولانی بودن مذاکرات با ایران تاکید کرده است.

خبرگزاری رویترز گزارش داده به گفته این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا که در وین با خبرنگاران صحبت کرده "چند روز پیش رو آغاز روندی پیچیده دشوار و طولانی خواهد بود. جزییات بسیار مهم است و در چنین شرایطی انجام کار در یک روز و یک هفته و حتی یک ماه ممکن نیست."

قرار است روز سه شنبه مقامات مذاکره کننده از ایران، آمریکا، چین، روسیه، آلمان، فرانسه و بریتانیا اولین دور مذاکرات خود را برای رسیدن به توافقی جامع بر سر فعالیت های هسته ای با هدف محدود کردن آن در مقابل لغو تحریم ها علیه ایران آغاز کنند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در راس هیات مذاکره کننده ایرانی در وین است و در آستانه گفتگوها در ضیافت شامی با کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا شرکت کرده است.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، به نقل از وزیر امور خارجه ایران نوشت: "معتقدیم می شود به نتیجه رسید و با این اراده سیاسی آمده ایم که کار را به نتیجه برسانیم ."

این در حالی است که کمتر از ۲۴ ساعت قبل رهبر ایران آیت الله خامنه ای، در سخنرانی خود پیش بینی کرده بود مذاکرات هسته ای به نتیجه نخواهد رسید.

آنگونه که در گزارش خبرگزاری رسمی ایران آمده محمد جواد ظریف به سخنان آیت الله خامنه ای نیز اشاره ای کرده و گفته است: "همه دیدند ایشان فرمودند مردم نسبت به رفتار و گفتار آمریکایی ها خشنود نیستند؛ لذا آنچه ضروری است این است که از این فرصت استفاده شود و ما فردا بحث را در این چارچوب شروع می کنیم ."

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، یک روز قبل از آغاز دور تازه مذاکرات هسته‌ای با قدرت‌های جهانی گفت: "در سخنرانی اول سال هم گفتم که من به مذاکره خوشبین نیستم و به جایی نمی رسد، ولی مخالفتی هم ندارم."

بخش "پیامک" سایت آیت الله خامنه ای، که به گزارش خبرهای کوتاه از سخنرانی رهبر ایران می پرداخت، از قول وی نوشت: "در سخنرانی اول سال هم گفتم که من به مذاکره خوشبین نیستم و به جایی نمیرسد و دیدید که به جایی نرسید، ولی مخالفتی هم ندارم." با این حال، عبارت "دیدید که به جایی نرسید"، در نسخه بعدی خبر که بر روی این سایت منتشر شد وجود نداشت.

محمد جواد ظریف گفته است قرار نیست در گفتگوهایی که روز سه شنبه آغاز می شود درباره متنی توافق شود ولی راجع به "چارچوب ها و سازو کارها برای رسیدن به توافق" بحث می شود. وزیر امور خارجه ایران پیش بینی کرده بعد از یک یا دو جلسه دیگر کار نگارش متن توافق جامع میان ایران و گروه ۱+۵ آغاز شود.

وی تاکید کرد: " اگر طرفین با اراده خوب و نیت سیاسی با هدف حل مساله وارد مذاکرات شوند، خواهیم توانست به نتایج مثبتی برسیم .این البته زمان بر خواهد بود زیرا نیازمند این است که همه با هم همکاری کنند و به همین خاطر در برنامه اقدام مشترک چارچوب زمانی از ۶ ماه تا یکسال برای دستیابی به توافق نهایی پیش بینی شده است."

با این همه به گزارش خبرگزاری رویترز یکی از اعضای هیات مذاکره کننده آمریکا به خبرنگاران گفته است ظرف شش ماه و شاید زودتر مشخص خواهد شد که آیا شانس رسیدن به توافق جامع با ایران بیشتر شده است یا نه ولی هدف آمریکا استفاده از فرصت شش ماه آینده برای رسیدن به توافق است.