پایان روز اول مذاکرات جامع ایران و قدرت‌های جهانی

ظریف و اشتون حق نشر عکس AFP AP
Image caption مذاکره‌کنندگان دو طرف زیر نظر محمد جواد ظریف و کاترین اشتون مذاکره می‌کنند

اولین روز از دور جدید مذاکرات ایران و کشورهای گروه ۱+۵ به پایان رسید. این دور از مذاکرات، برای دست یافتن به راه حلی جامع در مورد برنامه هسته ای ایران و در مقر سازمان ملل در وین پایتخت اتریش برگزار می‌شود.

مذاکره کنندگان ایران، صبح سه شنبه ۱۸ فوریه (۲۹ بهمن) در نشستی با دیگر کشورهای حاضر در مذاکرات، به گفتگو راجع به اختلافات موجود بر سر برنامه هسته ای ایران پرداختند.

همزمان در واشنگتن کاخ سفید اعلام کرد که برنامه موشک‌های بالستیک ایران هم در این مذاکرات مطرح خواهد شد. موضوعی که پیشتر از سوی ایران رد شده بود.

بعد از ظهر امروز به گفتگوهای دوجانبه میان نمایندگان ایران و اعضای گروه ۱+۵ اختصاص داشت و در همین چهارچوب، عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران و وندی شرمن، همتای آمریکایی او به مذاکره پرداختند.

مذاکره کنندگان ایرانی همچنین، با نمایندگان روسیه، چین و کشورهای اروپایی (بریتانیا، فرانسه و آلمان) هم گفت و گوی دوجانبه داشتند.

تیم مذاکره کنندگان ایران که دیروز به وین رفته است تحت نظر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه این کشور فعالیت می کند و شامل عباس عراقچی و مجید تخت روانچی (معاونان وزیر)، حمید بعیدی نژاد (مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه) و دو تن از مدیران سازمان انرژی اتمی ایران است.

طرف مذاکره ایران، نمایندگان پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین) به اضافه آلمان هستند که زیر نظر کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عمل می کنند.

مذاکرات امروز بر اساس توافق ژنو و با هدف یافتن راهی برای رفع نگرانی ها در مورد اهداف برنامه اتمی ایران آغاز می شود و قرار است حد اکثر ظرف یک سال به نتیجه نهایی برسد.

هر دو طرف مذاکرات را دشوار و پیچیده توصیف کرده اند، اما می گویند دست یافتن به راه حل قابل قبول برای طرفین غیرممکن نیست.

وزیر امور خارجه ایران گفته است: "به نظر من در شش ماه نخست مذاکرات امکان رسیدن به توافق کامل وجود دارد، به شرطی که طرف مقابل از خود حسن نیت نشان دهد".

این در حالی است که آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران دیروز و در آستانه این مذاکرات برای چندمین بار گفت که به نتیجه بخش بودن این مذاکرات امیدوار نیست.

او در عین حال تأکید کرد که ایران به تعهداتش پایبند خواهد بود و از مذاکره کنندگان خواست که به تلاش های خود ادامه دهند.

یکی از مواردی که اعتراض رهبر ایران را برانگیخته و او را به این مذاکرات بدبین کرده، بعضی اظهارات مقامات دولتی و نمایندگان کنگره آمریکاست.

آقای ظریف، وزیر امور خارجه ایران پیشتر گفته بود که در مذاکرات امروز در وین از جمله در مورد "اقدامات نامناسب و صحبت های بی معنی که تاکنون صورت گرفته" صحبت می شود.

بعضی اظهارات خانم شرمن در مورد برنامه موشکی ایران و لزوم برچیده شدن بعضی از تأسیسات اتمی این کشور از جمله مواردی بوده که حساسیت و انتقاد طرف ایرانی را برانگیخته است.

مطالب مرتبط