فرهاد رهبر از ریاست دانشگاه تهران کنار می‌رود

فرهاد رهبر حق نشر عکس ISNA
Image caption بعضی اقدامات آقای رهبر در دانشگاه تهران خبرساز بود

وزارت علوم ایران اعلام کرد که دوره چهار ساله ریاست فرهاد رهبر بر دانشگاه تهران به پایان رسیده و محمد حسین امید، معاون مالی اداری وزیر علوم و عضو هیئت امنای دانشگاه تهران به سرپرستی این دانشگاه منصوب شده است.

آقای رهبر امروز سه شنبه ۲۹ بهمن (۱۸ فوریه) به خبرگزاری مهر گفت که وزارت علوم موضوع پایان ریاستش بر دانشگاه تهران را به او اطلاع داده است.

او در عین حال گفت: "هنوز حکمی مبنی بر برکناری ام به دست من نرسیده و تا زمان دریافت حکم، به عنوان رئیس در دانشگاه حضور دارم".

دانشگاه تهران از مهمترین دانشگاه های ایران است و موضوع تغییر رئیس آن از هنگام آغاز به کار دولت حسن روحانی در تابستان امسال مطرح بوده است.

آقای رهبر در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد ابتدا رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی بود، اما هنگامی که آقای احمدی نژاد تصمیم گرفت این سازمان را منحل کند، از این سمت کنار رفت.

او سپس به ریاست دانشگاه تهران منصوب شد.

آقای رهبر در طول دوران ریاستش بر دانشگاه تهران اقدامات خبرسازی انجام داد که تغییر گیت‌های ورودی دانشگاه تهران و مطرح کردن موضوع پوشیدن یونیفرم توسط دانشجویان از آن جمله بود.

او در جریان ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ متهم شد که درخواست ورود نیروهای انتظامی و امنیتی به کوی دانشگاه را مطرح کرده که گزارشی از این موضوع در مجلس ایران قرائت شد.

آقای احمدی نژاد در ماه های پایانی ریاست جمهوری خود آقای رهبر و رئیس یک دانشگاه دیگر را به داشتن رویکردی "سیاست زده، غیر علمی و احیانا امنیتی" متهم و دستور برکناری آنها را صادر کرد، اما این دستور اجرا نشد.

آقای رهبر در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی معاون اقتصادی وزارت اطلاعات بود.

مطالب مرتبط