پاکستان: نیروهای ایران حق عبور از مرزهای ما را ندارند

سربازان گروگان گرفته شده ایرانی حق نشر عکس non
Image caption سربازان گروگان گرفته شده ایرانی

دولت پاکستان با صدور بیانیه ای اعلام کرد که نیروهای ایرانی "حق عبور از مرز" پاکستان را ندارند و این اقدام در صورت وقوع نقض قوانین بین المللی محسوب خواهد شد.

وزارت امور خارجه پاکستان سه شنبه ۱۸ فوریه (۲۹ بهمن) با اشاره به اظهارات وزیر کشور ایران در مورد امکان ورود نیروهای ایرانی به پاکستان برای آزاد کردن پنج مرزبان ربوده شده ایرانی، مراتب "نگرانی جدی" خود را نسبت به این اظهارات اعلام کرد.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، روز گذشته با اشاره به پیگیری‌های انجام شده در خصوص سرنوشت پنج مرزبان ایرانی اعلام کرد: "اگر پاکستان اقدامی انجام ندهد، ایران حق خود می‌داند که در این زمینه مداخله کند."

این سربازان، ۱۷ بهمن‌ماه توسط گروه مسلح جیش العدل و در استان سیستان و بلوچستان ربوده شده اند.

آقای رحمانی فضلی دیروز از پاکستان خواست تا با این مساله برخورد کند و از آن کشور خواست که اگر به هر دلیلی اقدام نمی کند، "اجازه بدهد که نیروهای ایران به عمق مرزهای پاکستان و افغانستان نفوذ کنند چرا که با شرایط به وجود آمده، ایران آمادگی و توان ایجاد فضای امنیتی جدید را برای منطقه خود دارد."

وزارت امور خارجه پاکستان در بیانیه امروز خود، از اظهارات عبدالرضا رحمانی فضلی ابراز تاسف کرده و افزوده که "ایران به خوبی از اقدامات مسئولان پاکستانی علیه گروه های تروریستی آگاه است".

بیانیه می افزاید: "پاکستان به اطلاع مقام های ایرانی رسانده که نیروهای آن کشور کل منطقه مرزی را به طور فشرده جستجو کرده اند و نمی توانند ورود مرزداران ایرانی به خاک آن کشور را تایید کنند. در نتیجه، ممکن است که اشرار و ربوده شدگان، هنوز در خاک ایران باشند."

در پایان بیانیه با تاکید بر اینکه "دستگاه های امنیتی هر دو کشور پیوسته در تماس هستند"، آمده: "قرار است مقام های ارشد پاکستان و ایران در روز ۱۹ فوریه (۳۰ بهمن) ملاقات کنند و به مبادله اطلاعات بپردازند."

روز گذشته اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی ایران، با اشاره به ربایش پنج مرزبان ایرانی گفته بود: "قطعا و بلاشک کشور پاکستان در جریان این حادثه مسئول است".

وی در عین حال افزوده بود که "در گذشته اقدامات مثبتی از سوی این کشور در برخورد با متخلفان انجام شده است".

وزارت امور خارجه ایران نیز عصر دیروز برای دومین بار سفیر پاکستان را احضار کرد و خواستار "پیگیری مجدانه" سرنوشت مرزبانان ایرانی شد.

ربوده شدن این مرزبانان، واکنش های زیادی را در سطح افکار عمومی ایران ایجاد کرده و کمپینی اینترنتی برای حمایت از سربازان ربوده شده به راه افتاده است.

گروه جیش‌العدل، پیش از این هم مسئولیت چند حمله مسلحانه در مناطق مرزی استان سیستان و بلوچستان را بر عهده گرفته بود.

مطالب مرتبط