سقوط اتوبوس در جاده هراز دست کم ۱۸ کشته بر جای گذاشت

حق نشر عکس ISNA

در پی سقوط یک اتوبوس مسافربری به دره در جاده هراز، ۱۸ نفر کشته و ۲۵ نفر زخمی شده‌اند. به گفته رئیس اورژانس مازندران پنج نفر از مجروحان به بخش آی‌سی‌یو (مراقبت‌های ویژه) منتقل شده‌اند.

علی عباسی، مدیرکل پزشکی قانونی استان مازندران با اعلام این خبر گفت: "به دنبال حادثه صبح امروز (سه شنبه ۲۹ بهمن ماه) سقوط اتوبوس به دره پلور، تاکنون مرگ ۱۸ تن تائید شده و اجساد در حال انتقال به پزشکی قانونی شهرستان آمل هستند."

به گزارش رسانه‌های ایران، یک دستگاه اتوبوس مسافربری که از مسیر گرگان به سمت تهران در حرکت بود در منطقه پلور در جاده هراز دچار حادثه شده و پس از برخورد با گارد ریل از یک ارتفاع ۴۰ متری به داخل دره سقوط کرده است.

در همین حال صمد اسفندیاری، معاون عملیات پلیس راه کشور با اشاره به این که علت حادثه همچنان در دست بررسی است در خصوص آمار قطعی کشته‌ها و مجروحان حادثه گفت: "اتوبوس مذکور همچنان در عمق دره است و نیروهای امدادی همچنان در صحنه هستند و عملیات امداد و نجات ادامه دارد."

به گفته معاون عملیات پلیس‌راه ایران هنوز تعدادی از مسافران در اتوبوس هستند و به همین دلیل آمار قطعی کشته‌ها و مجروحان حادثه مشخص نیست.

در ماه های اخیر، گزارش هایی از چند مورد تصادف مرگبار اتوبوس های مسافربری در نقاط مختلف ایران انتشار یافته بود و در چند مورد، کارشناسان نقص فنی اتوبوس را عامل تصادف یا افزایش تلفات دانسته اند.

ایران دارای یکی از بالاترین آمار تلفات جاده ای در جهان است که شرایط نامساعد جاده ها، بی توجهی رانندگان به مقررات و نقص فنی خودروها عامل اصلی آن شناخته شده است.

همچنین، برخی منابع گفته اند که کمبود امکانات کمک رسانی و درمان زخمی های این نوع حوادث در افزایش آمار کشته شدگان موثر است.

آمار پزشکی قانونی ایران نشان می دهد که در دهه ۱۳۸۰ (از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۹) حدود ۲۴۱ هزار نفر از مردم جان خود را در تصادفات رانندگی از دست داده‌اند.

مطالب مرتبط