گزارش نهایی شورای شهر در خصوص آتش سوزی خیابان جمهوری

حق نشر عکس Ilna

گزارش نهایی شورا شهر تهران درباره آتش سوزی خیابان جمهوری امروز سه‌شنبه ۲۹ بهمن ماه در جلسه علنی این شورا ارائه شد.

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، احمد مسجد جامعی، رئیس شورای شهر تهران گفت: "بر اساس این گزارش نهایی، شورا خواستار تقویت و تجهیز ناوگان آتش نشانی و اصلاح مدیریت کار آمد مشکلات این سازمان حل شود."

به گفته احمد مسجد جامعی، سه کمیسیون گزارشی از این حادثه تهیه کرده بودند که با تلفیق آن و حذف بخش هایی از گزارش‌ها، گزارش نهایی آماده شد.

در پی بروز آتش‌سوزی در یک ساختمان تجاری در خیابان جمهوری تهران در روز یکشنبه ۲۹ دی (۱۹ ژانویه)، دو زن کارگر که برای فرار از شعله های آتش از پنجره‌های طبقه پنجم ساختمان آویزان شده بودند، سقوط کردند و جان باختند.

پس از انتشار عکس های مربوط به این آتش سوزی و صحنه‌‌ سقوط این زنان در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، برخی از شاهدان این حادثه از "ضعف سیستم آتش نشانی و باز نشدن پله‌های نردبان آتش نشانی" خبر دادند.

رضا خوشزاد، رئیس سازمان آتش نشانی استان تهران، دوشنبه ۱۵ بهمن‌ماه در شورای شهر گفت: "در این حادثه پنج نفر تصمیم می‌گیرند و تا آخرین لحظه در اتاق می‌مانند و نجات پیدا می‌کنند. اما دو نفر دیگر از پنجره آویزان می‌شوند که متاسفانه فوت می‌کنند."

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این مقام مسئول با نمایش تصاویر این کارگاه پوشاک پس از آتش سوزی عنوان کرد: "تمامی وسایل این اتاق از جمله سبدهای پلاستیکی، چرخ‌های خیاطی و نخ‌ها سالم مانده‌اند. اضطراب در همه موارد وجود دارد و عاملی می‌شود که رفتارها قابل پیش‌بینی نباشند."

جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی چند روز پس از این حادثه به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: "یکی از نردبان‌های هیدرولیکی در پایین ساختمان مستقر و جک نردبان زده شد، اما متاسفانه به دلیل اشکال فنی در قطعات کامپیوتری دستگاه، پله‌های نردبان باز نشد. باز شدن پله‌ها و استقرار نردبان یک یا دو دقیقه طول می‌کشد که در همین زمان کوتاه یکی از خانم‌ها به علت عجله خود را به پایین پرتاب و نفر دوم نیز تا باز شدن نردبان هیدرولیکی دوم خود را به پایین انداخت."

مطالب مرتبط