آمریکا: موشک‌های بالستیک از موضوعات گفتگوها با ایران است

آمریکا می‌گوید که دور تازه مذاکرات ایران و قدرت های بزرگ دربرگیرنده برنامه موشک های بالستیک ایران هم خواهد بود.

این در حالی است که پیشتر محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه ایران، گفته بود که موضوع گفت‌وگوها با گروه ۱+۵ فقط برنامه هسته‌ای است و هیچ موضوع دیگری از جمله توان نظامی ایران در این گفت‌وگوها نیست.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید روز سه‌شنبه از مذاکرات اتمی با ایران دفاع کرد و گفت که دور تازه گفتگوها که از روز سه شنبه در وین اتریش آغاز شده است جدیت ایران در حل و فصل مناقشه اتمی را نشان خواهد داد.

او همچنین تاکید کرد که بر اساس توافق ژنو که ماه نوامبر گذشته بین ایران و قدرت‌های بزرگ به دست آمد، موضوع برنامه موشک‌های بالستیک ایران هم در این دور از گفتگوها مطرح خواهد شد.

او گفت: "بر اساس برنامه اقدام مشترک که ایران آن را پذیرفته است، پیش از آن که توافق جامعی به دست بیاید، ایران موظف است که به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد هم بپردازد."

او افزود که قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت که در سال ۲۰۱۰ میلادی علیه ایران وضع شد خواهان توقف فعالیت‌های موشک‌های بالستیک ایران شده است که قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای دارد و رسیدگی ایران به این مساله از مواردی است که صراحتا بر اساس برنامه اقدام مشترک، بخشی از مذاکرات جاری برای رسیدن به توافق جامع بر سر آینده برنامه هسته‌ای ایران است.

این در حالی است که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، پیشتر گفته بود که برنامه نظامی ایران در مذاکرات هسته‌ای مطرح نخواهد شد زیرا برنامه هسته‌ای کشورش هیچ ارتباطی به موضوعات نظامی ندارد.

ارزیابی تازه

هم زمان با از سرگیری مذاکرات در وین، گروهی از کارشناسان سیاست خارجی و دیپلمات های سابق آمریکایی هشدار داده اند که در مقطع فعلی تشدید تحریم ها علیه ایران توسط کنگره ایالات متحده می تواند روند گفتگوها با ایران را با مشکل مواجه کند.

در گزارش گروه "پروژه ایران" آمده است که مذاکرات هسته ای با ایران می تواند به دو سناریو منجر شود: فصل تازه ای در روابط ایران و آمریکا یا در صورت ناکامی گفتگوها، به تشدید تخاصمات.

بنا بر گزارش پروژه ایران، نمی توان گفت که تحریم های احتمالی، اقدامی حمایتی از روند مذاکرات است آن هم در حالی که کشورهای دوست و متحد آمریکا با این تحریم ها مخالفند.

نویسندگان گزارش در عین حال گفته اند که نمی توان قضاوت کرد که قصد و نیت حامیان تحریم ها در کنگره شکست دادن روند مذاکرات است.

مخالفان تحریم ایران از جمله دولت باراک اوباما بارها هشدار داده اند که وضع این تحریم ها و شکست مذاکرات می تواند به جنگ منجر شود اما در گزارش پروژه ایران آمده که این صحبت می تواند تا حدی مبالغه باشد زیرا تحریم های تازه شاید امکان درگیری نظامی با ایران را افزایش بدهد اما سناریوی وقوع جنگ را قطعی نمی کند.

همچنین در این گزارش برآورد شده است که نظام تحریم های بین المللی به خاطر اقدام احتمالی کنگره سقوط نخواهد کرد اما بعضی از کشورها احتمالا فشار تحریم ها بر ایران را کاهش خواهند داد و این به زیان آمریکا خواهد بود.

توماس پیکرینگ و فرانک وایزنر، سفرای پیشین آمریکا در اسرائیل و مصر از جمله نویسندگان این گزارش هستند.

این دیپلمات های سابق هشدار داده اند که تشدید تحریم های ایران در مقطع فعلی می تواند دولت حسن روحانی را تضعیف کند، آن هم در شرایطی که رئیس جمهوری ایران تلاش می کند خط مشی اتمی ایران را عوض کند.

مطالب مرتبط