بررسی روزنامه‌های صبح چهارشنبه؛ ۳۰ بهمن

تیترهای صفحه اول جوان حق نشر عکس na
Image caption تیترهای صفحه اول جوان

روزنامه‌های امروز صبح تهران در گزارش‌های توام با تردید خود از مذاکرات وین از گمانه زنی درباره نتیجه این دور از مذاکرات ایران و کشورهای شش‌گانه خودداری کرده‌اند. در همین زمان روزنامه‌های تندرو و وابسته به جناح‌های افراطی همچنان با مذاکره با آمریکا و تجدید روابط تهران و واشنگتن ابراز مخالفت کرده‌اند.

چرا فن آوری هسته‌ای می‌خواهیم

حسین شریعتمداری همزمان با مذاکرات حساس هسته‌ای ایران و پنج به اضافه یک در وین یک جمله نقل کرده و بدون آن که مشخص کنند گوینده این سخنان کیست به پاسخگویی آن پرداخته. جمله درباره فعالیت‌های هسته‌ای کشور است با این مضمون که «آیا اهمیت برخورداری کشورمان از دانش و فناوری هسته‌ای در حد ‌و اندازه‌ای هست که با هزینه‌های آن نظیر تحریم‌های اقتصادی برابری کند؟»

مدیر روزنامه کیهان در پاسخ به این سووال اشاره کرده: ذخایر نفت و گاز کشور به سرعت رو به کاهش است، که مصرف کلان و پرشتاب داخلی از یکسو و صدور نفت و گاز برای تامین نیازهای مالی از سوی دیگر به جان ذخایر فسیلی افتاده‌اند و نقطه پایان این ذخایر ارزشمند و گران‌بها را نزدیک و نزدیک‌تر می‌کنند. حداکثر ۳ تا ۴ نسل دیگر- که ذخایر فسیلی کشور تمام شده است. و تصور آن فاجعه بزرگ وحشت‌آفرین و دردآور نیست؟

دومین نکته‌ای که مدیر این روزنامه بر آن تاکید کرده این است که کشورهایی که غنی‌سازی ندارند از سوخت لازم برای ادامه فعالیت نیروگاه‌های تولید برق محروم هستند. و برای تأمین سوخت نیروگاه‌ها باید دست نیاز به سوی کشورهای دیگر دراز کنند و بدیهی است که وقتی خزانه کشور از درآمدهای نفتی خالی باشد قدرت خرید سوخت یا خرید انرژی از سایر کشورها را نیز نخواهند داشت... و این، یعنی فرو رفتن در خاموشی.

در نهایت سرمقاله کیهان ادعا کرده: کسانی که توقف فعالیت هسته‌ای را توصیه می‌کنند، از انرژی‌های دیگر نظیر انرژی خورشیدی، انرژی بادی و یا آبی به عنوان جایگزین یاد می‌کنند در حالی که انرژی خورشیدی هنوز قابلیت صنعتی شدن و تولید انبوه را ندارد. ایران از جمله کشورهای خشک و کم‌آب است، و چندان بادخیز هم نیست.

روابط ایران و آمریکا و ضرورت‌های آن

محمدعلی وکیلی در سرمقاله ابتکار با عنوان قفل رابطه و کلید روحانی در مورد روابط ایران و آمریکا نوشته این روابط در همین مدت کوتاه این امید افت و خیز بسیار داشته است؛ زمانی بسیار پر رنگ می‌شود و وقتی دیگر، با یک سخن و موضع گیری، به مرز یأس می‌رسد؛ ولی تلاش‌ها همچنان ادامه دارد چرا که دو کشور منافع مشترک دارند. از جمله در مبارزه با تروریسم.

مساله پراهمیت دیگر به نظر سرمقاله ابتکار غول چین است که بر حیات خلوتِ این روابطِ قفل شده چنگ انداخته و با تکیه بر قدرت نظامی و اقتصادی در اقصی نقاط جهان در حال توسعه و پیشروی است و در حالی است که وجه مشترک ایران و آمریکا این است که هر دو دارای دین توحیدی هستند و معنویت خواهی وجه مشترک فرهنگ دو ملت آن به حساب می‌آید. ولی در جهان چینی شده هیچ بهره و رنگی از دین و معنویت وجود ندارد.

حق نشر عکس na
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

سومین مساله به نظر این مقاله محبوبیت روز افزون پوتین به همراه تفکرات جاه‌طلبانه‌‌اش موجب سر بر آوردن روسیه‌ای قدرتمند شده است.

خوشحالی در دانشگاه تهران

اعتماد در گزارش اصلی امروز خود، خبر داده که دانشجویان دانشگاه تهران در دانشکده‌ها شکلات و شیرینی پخش می‌کردند. کاغذها و مقواهای «فرهاد رهبر رفت» با فونت درشت دست به دست می‌چرخید و به در و دیوار دانشکده‌ها نصب می‌شد. کمتر از چند ساعت از تایید خبر، کمپین‌های حمایت از برکناری فرهاد رهبر در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی تشکیل شد و انواع و اقسام پیام‌های تبریک دست به دست می‌چرخید.

این روزنامه نوشته: اینها خوشحالی دانشجویان از رفتن رییسی است که با «گیت‌های امنیتی»، «یونیفورم دانشجویی»، «حوادث کوی دانشگاه»، «برکناری استادان باسابقه»، «پردیس‌های پولی» و... شناخته می‌شود.

صادق زیباکلام در مقاله‌ای در همین روزنامه با اشاره به تجربه کشورهای دموکراتیک نوشته در غرب و در جوامع توسعه یافته همچون ژاپن، هند، ترکیه، مالزی و غیره اساسا حکومت‌ها و دولت‌هایشان نقشی در اداره دانشگاه‌ها در این کشورها ندارند. این‌گونه نیست که با آمدن و رفتن رییس‌جمهور فرانسه یا نخست وزیران انگلستان یا هند، روسای دانشگاه‌ها در پاریس یا لندن یا بنگلور تغییر یابند. یا به تبع تغییر دولت‌ها و پس از تغییر روسای دانشگاه‌ها، روسای دانشکده‌ها و سایر مقامات ارشد دانشگاهی تغییر پیدا کنند و طبیعی است که وقتی روسای دانشگاه‌ها و سایر مقامات علمی با آمدن و رفتن دولت‌ها تغییر پیدا نمی‌کنند، به تبع سیاست‌های آن دانشگاه‌ها هم با آمدن و رفتن دولت‌ها تغییری در کارکردشان به وجود نمی‌آید.

این استاد دانشگاه در مقاله اعتماد تغییر روسای دانشگاه با تغییر دولت را سم مهلک خوانده و نوشته اما و با وجود سم مهلک بودن این روش برای پیشبرد علم و دانش، متاسفانه این روش در خصوص عزل و نصب مسئولان دانشگاه‌ها در ایران بعد از انقلاب روش جاری و ساری شده است. خیلی هم مهم نیست که عملکرد رییس قبلی دانشگاه چگونه بوده است؟

به نوشته این مقاله: اصولگرایانی که امروز فریاد وامصیبت‌ها برای تغییر روسای دانشگاه‌ها در دولت آقای روحانی به راه انداخته‌اند در هشت سالی که اصولگرایان مسئولان دانشگاه‌های درجه چندم کشور را هم ظرف چند هفته تغییر دادند، مهر سکوت بر لب زده بودند.

دکتر عبدالله ناصری یک استاد دیگر دانشگاه در جهان صنعت با عنوان منتظر برکناری فرهاد رهبر بودیم نوشته با توجه به اتفاقاتی که در حوزه نظام آموزش عالی و دانشگاه افتاده است رییس‌جمهور مجبور بود با صبر و تحمل بیشتری به این موضوع بپردازند به همین دلیل تا زمان حاضر برکناری رهبر طول کشیده است. البته نباید عکس‌العمل نمایندگان مجلس مخصوصا یک عده تندرو باعث رفتار انفعالی از سوی دولت شود بنابراین انتظار تغییر مدیران دانشگاه‌ها در بین مدیران دانشگاهی کماکان به قوت خود باقی است .

همذات پنداری رییس جمهور

احسان ابراهیمی در ستون خود در طنزانه قانون با عنوان روزنوشته‌های رییس جمهور نوشته:

داشتم مصاحبه داود احمدی‌نژاد، برادر پیشینیان با یکی از روزنامه‌ها را می‌خواندم. مدام برادر حسین (داداشم) می‌آمد جلوی چشمم. کمی بعد حسین آمد توی اتاق عصبانی بودم و تا حرف می‌زد به او می‌پریدم. به تلخی به او کنایه می‌زدم. با تعجب پرسید: «داداش چرا اینطوری می‌کنی امروز؟» گفتم: «نخیر! چه‌ام شده مگه؟ مثل همیشه‌ام. اصلا اینجا چی می‌خوای؟ اومدی سر از کار من در بیاری؟ اصلا کی گفت بیای داخل؟» پرسید: «چرا اینطوری می‌کنی؟ من که چیزی نگفتم! خودت دیروز گفتی بیام پیشت کارم داری. طوری شده؟»

در ادامه این روزنوشت آمده: گفتم: «ببخشید. یه لحظه فکر کردم اگه چند سال دیگه من هم مغضوب شم، تو هم می‌خوای بی‌خیال رابطه خونی بشی و واسه جا کردن خودت توی دل بعضی‌ها دوره بیفتی علیه من مصاحبه کنی؟» عصبانی شد و گفت: «دو ساعت داری به من می‌پری واسه اینه؟ داداش خب ظرفیت مصاحبه خوندن نداری نخون دیگه! چرا سریع هم‌ذات پنداری می‌کنی؟»

مرزبانان منتظرند

عبدالصمد خرمشاهی در مقاله‌ای در قانون نوشته هفته قبل پنج مرزبان ایرانی توسط گروهک جیش العدل گروگان گرفته شدند. در این مدت افکار عمومی نگران وضعیت سلامتی این سربازان است. البته باید گفت این اولین حادثه‌ای نیست که در این منطقه رخ می‌دهد و چه بسا از این دست اتفاقات در آینده نیز رخ دهد.

به نوشته این حقوقدان: به دلیل اینکه سربازان ایرانی به داخل خاک کشور پاکستان منتقل شده‌اند، دولت پاکستان باید در این زمینه پاسخگو باشد که در رابطه با این موضوع ذکر چند نکته ضروری است و به نظر می‌رسد در اوضاع و احوال فعلی شکایت از دولت پاکستان از منظر حقوق بین‌الملل راه به جایی نخواهد برد.

مقاله قانون بدان جا رسیده که: درس‌های گرفته شده از حوادث گذشته هم نشان داده که هیچ‌گاه دولت‌های وقت در قبال این کشور، دیپلماسی قوی نداشته‌اند و همواره هرگاه مشکلی از ناحیه این کشور دوست و برادر نسبت به کشور ما صورت گرفته چشم پوشی شده و اقدام جدی صورت نگرفته است و چه بسا در وضعیت فعلی هم صلاح نباشد این کشور طرف دعوی جمهوری اسلامی قرار گیرد.

مردم ناآرام، رانندگی مرگبار

حق نشر عکس na
Image caption تیتر و عکس صفحه اول تهران امروز

در حالی که عکس‌هایی از تصادفات در جاده‌های پربرگ و گزارش‌هایی درباره واژگون شدن چند اتوبوس و کشته شدن عده از مسافران جاده‌ای در روزنامه‌های مختلف منعکس است، پریسا هاشمی در گزارش اصلی تهران امروز نوشته پلیس می‌گوید سالانه در ایران بیش از ۱۸ هزار نفر جان خود را به دلیل سوانح جاده‌ای از دست می‌دهند که این رقم، بعد از بیماری‌های قلبی و مغزی بیشترین مرگ و میر را در کشور به خود اختصاص داده است. به همین منظور دیروز کنگره بین‌المللی ایمنی راه‌ها حوادث ترافیکی در ایران آغاز به کار کرد اما متاسفانه دقیقا در روزی که کارشناسان در این کنگره سخنرانی می‌کردند، اتوبوس دیگری در جاده هراز به دره سقوط کرد و جان هجده نفر از هموطنان ایرانی را گرفت.

سقوط اتوبوس مسافربری ولوو در دره در۵ کیلومتری منطقه پلور جاده هراز در حالی کام ایرانی‌ها را تلخ کرد که شهریورماه نیز در حادثه دیگری دو دستگاه اتوبوس اسکانیا در جاده قم با یکدیگر برخورد کردند که در آن حادثه ۴۴ نفر جان خود را از دست دادند.

اعتماد در صفحه آخر خود گزارشی فراهم آورده از این تصادفات و فاجعه‌ها که ابوالفضل جلیلی کارگردان سینما در این گزارش نوشته رانندگی در کشور ما راهی است برای تخلیه احساسات و به‌شدت تحت تاثیر وضعیت روانی جامعه قرار دارد. فرهنگ رانندگی در شهر و جاده‌ها متاسفانه آن‌طور که باید در مردم نهادینه نشده و همین عدم وجود الزام شخصی افراد به رعایت قوانین رانندگی دست به دست وضعیت ناآرام روانی افراد داده و رانندگی را به کاری پرتنش و بسیار خطرناک تبدیل کرده است. مردم ما عصیان‌زده‌اند و این را به راحتی با یک ساعت رانندگی در شهر می‌توان احساس کرد.

محمد توسلی کارشناس حمل و نقل و ترافیک با اشاره به راهکارهای مهندسی ترافیک نوشته مهم‌ترین نکته در به کار گرفتن این راهکارها، تقدم بحث مهندسی و برنامه‌ریزی و ارائه تسهیلات متناسب با تقاضا و همچنین آموزش در سطح وسیع بر راهکار اعمال مقررات و قوانین رانندگی است.

این کارشناس در گزارش اعتماد نوشته: مهم‌ترین عامل ناتوانی ما در کنترل و کاهش تصادفات و تلفات جاده‌ای، پراکندگی مدیریت حمل و نقل و ترافیک در سطح کشور است. معاونت عمرانی وزارت کشور یکی از نهادهای مسئول است اما عدم تناسب این امر با دیگر وظایف وزارت کشور، ناخودآگاه این معاونت و مسئولیت‌های آن را به حاشیه رانده است.

پژمان بازغی بازیگر هم در بحث اعتماد شرکت کرده و گفته در این تصادف‌ها دو عامل اهمیت اساسی دارد؛ یکی شرایط مربوط به راه‌ها و جاده‌هاست و دیگری خطاهای انسانی. با این حال آمار ۲۷ هزار کشته سالانه در سوانح رانندگی این مقوله را به جنگی داخلی در کشور ما تبدیل کرده است که تنها قوانین کارآمد نمی‌تواند تاثیر چشمگیری در این آمار داشته باشد. از سوی دیگر آیا بستن کمربند ایمنی در یک سریال تلویزیونی یا فیلم سینمایی کافی است؟

'بابک آسان نمود اول ولی افتاد مشکل ها'

مسعود مرعشی در ستون یادداشت شب آسمان در پاسخ احمد توکلی که گفته پیش از بازداشت بابک زنجانی تصور می‌شد که او پشتش به جایی گرم است به طعنه نوشته: نمی‌دانم تا به حال وام گرفته‌اید که بدانید روندش چقدر آسان است. آنقدر راحت است که من پس از دریافت اولین وامم هر روز به بانک می‌رفتم و درخواست جدید می‌کردم. این نکته را خطاب به کسانی می‌گویم که ادعا می‌کنند دانه درشت‌ها در زمان دولت عدالت محور چطور این میزان وام را دریافت کرده‌اند. آنها هم به راحتی به بانک مراجعه کرده و درخواست وام خودرو داده و آن را دریافت نموده‌اند.

به نوشته این طنزنویس: در ایران وقتی در پارک‌ها چهار تا تفنگ آبپاش را در دستت ببینند، کبری ۱۱ و ترانسپورتر ۴ را جلوی چشمانت بازسازی می‌کنند که درست هم هست. کسانی که با تفنگ آبپاش و داشتن ابزاری دشمن دوستانه سعی در اخلال نظم عمومی، اقدام علیه امنیت شهروندان، اجرای دستورات جرج سوروس و ژیل لاپیداس در اجلاس کپنهاگ را دارند و بدون هیچ مشکلی می‌چرخند، پشتشان به جایی گرم است. نه بابک زنجانی که سر و ته بدهی‌اش را بزنید بودجه ۱۰ سال ایران هم نمی‌شود.

در ادامه طنز آسمان آمده: بابک زنجانی بودن، ابتدایش آسان است ولی بابک ماندن است که همه چیز را سخت می‌کند. خود من که دو بار دستانم بالا پایین می‌رود تا سه روز بدن درد دارم. حال روایت می‌کنند فیلم‌هایی موجود است که این دوستمان با این حالش در تاجیکستان نان استاپ ۳۵ دقیقه با «پنجردن داش گلیر آی بری باخ بری باخ(از پنجره سنگ میاد با گوشه چشمت به این طرف نگاه کن)» خوانده و حرکات منعطفانه از خود ساطع نموده.

کارتون روز

حق نشر عکس na
Image caption کارتون محمد رضا میرشاه ولد، قانون

مطالب مرتبط