بررسی روزنامه های سه شنبه صبح تهران - ۲۹ بهمن

روزنامه های امروز در عنوان های اصلی خود از افشای راز یک تن و نیم طلایی که از ایران به ترکیه رفت نوشته و از ادامه اعتراض ها به نمایش چهره ابوالفضل عباس در یک فیلم سینمایی خبر داده اند‫.

این روزنامه ها در عین حال مذاکرات هسته ای امروز وین را با اهمیت دیده و احتمال داده اند بی اعتمادی به کشورهای غربی به این سادگی چاره نشود.

حق نشر عکس aseman
Image caption تیتر و عکس صفحه اول آسمان

مذاکرات وین: تردید ها و امیدها

حمیدرضا آصفی در مقاله ای در آرمان با تاکید بر اهمیت مذاکرات ایران و پنج به اضافه یک در وین، در توضیح اهمیت این دور از مذاکرات نوشته: دو طرف در وین قرار است برای رسیدن به راه‌حل نهایی و نقشه جامع مذاكره کنند. تاكنون مواردی كه بر سر آنها توافق شده گفت‌وگوهای ابتدایی تلقی می‌شوند و شاید بتوان گفت كه پیش‌زمینه ایجاد اعتماد بین طرفین بوده است.

سخنگوی پیشین وزارت خارجه تاکید کرده: این پرونده از ابتدا در مسیر غلطی قرارگرفت و وقتی كه از آژانس به شورای امنیت با فشار آمریكا منتقل شد. به یك معنا می‌توان گفت روند در پیش گرفته شده موجب شد كه این پرونده به مدت ۸ -۹ سال در مسیری قرار بگیرد كه به عقیده بسیاری از كارشناسان یك مسیر غلط و هزینه‌زاست. از حدود شش ماه پیش طرفین تلاش می‌كنند كه این پرونده در مسیر واقعی خود قرار بگیرد و این نشان می‌دهد در حال حاضر دو طرف علاقه دارند كه پرونده هسته‌ای ایران به مسیر صحیح خود هدایت شود.

مقاله آرمان در عین حال نوشته در این دو سه روزی كه قرار شده مذاكرات برگزار ‌شود چشم‌انداز آینده مورد بررسی قرار خواهد گرفت و بیشتر نوعی از مدالیته كار مورد بررسی قرار می‌گیرد. این بار دو طرف رویكردهای خودشان را برای گفت‌وگوهای آتی مطرح می‌كنند و باید گفت اگر در این دو سه روز انحرافی در اهداف مذاكره پیش بیاید قطعا طرفین را از رسیدن به نتیجه نهایی دور می‌كند.

مهدی مطهرنیا در مقاله در قانون نوشته: دور جدید مذاكرات هسته‌ای از پشتوانه سیگنال‌های قوی و ضعیف در جهت استمرار مذاكرات برای رسیدن به موفقیت، در قالب رهیافت برد-برد برخوردار است؛ به بیان دیگر اراده حكومتی در هر دو كشور آمریكا و ایران بر اساس صحبت‌های رهبران دو كشور نمایانگر اراده قوی و قدرتمندانه در جهت احترام به روند مذاكرات و توافقات به عمل آمده در نشست ژنو3 است.

مقاله قانون هم در انتها به این جا می رسد که: یك نگاه واقع‌گرایانه و دقیق است كه هم از سوی رهبر جمهوری اسلامی تصریح می‌شود و هم از سوی رئیس جمهور آمریكا مورد تاكید قرار می‌گیرد و از همین منظر است كه یك امر واقع‌گرایانه در عرصه سیاسی شکل می گیرد.

کرزای‌شناسی موضعی در کنکور

پوریا عالمی در ستون طنز شرق چند نمونه از سووالات کنکور دانشگاه های دولتی افغانستان را نقل کرده که در آن نام همسر کارزای، سال تولد کارزای و نام پدر وی را پرسیده اند. به همین مناسبت هم مصاحبه ای ساخته با یک فارغ التحصیل دانشگاه دولتی افغانستان.

ما: سلام مهندس. تخصص شما چیست؟ /مهندس: من متخصص فامیل‌شناسی کرزای هستم./ ما: تسلط شما چیست؟/ مهندس: من به خواهر، مادر، پدر، همسر، دایی، عمو، خاله و عمه کرزای مسلط هستم./ ما: ضعف علمی دانشگاه‌های شما چیست؟/ مهندس: متاسفانه ما به تاریخ تولد کرزای آگاهیم اما دانشگاه دانشی درباره شماره کفش کرزای، سایز تنبان کرزای، سالروز درآمدن نخستین دندان کرزای، سالروز اولین جوش بلوغ کرزای و... در اختیار ما دانشجویان تشنه علم قرار نمی‌دهد./

ظنزنویس شرق پرسیده: در کنکور امسال دانشگاه‌های ایران هم سوالاتی درباره آقای احمدی‌نژاد و اینکه چقدر کارش درست است و استعدادش حیف شد، مطرح شده بود. به‌نظر شما آیا طراحان سوال کنکور در ایران و افغانستان می‌توانند با هم همکاری کنند؟ / مهندس: بله. بله. ما باید دست‌به‌دست هم دهیم تا با تولید علم، دانش دنیا را تحت‌الشعاع قرار دهیم.

حق نشر عکس sharq
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

پای ۱۵۰۰ کیلو طلا در میان است

شرق در گزارش اصلی خود نوشته: حکایت هدیه ۱۸ میلیارددلاری خدا به اردوغان معلوم شد، پای هزار و ۵۰۰ کیلو طلا در میان است و دوباره نام «بابک زنجانی»؛ طنین‌انداز. پاییز سال ۸۷ بود که رجب طیب‌اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه از ورود ۱۸.۵ میلیارددلار ارز به کشورش خبر داد و گفت: خداوند این پول را در شرایط بحران اقتصادی برای ملت ترکیه فرستاده‌ است، اما روز گذشته روح‌الله غلامی، وکیل‌مدافع شاکی خصوصی بابک زنجانی خوانش دیگری از این هدیه ارایه داد.

به نوشته گزارشگر شرق وکیل اردیبهشت امسال‌ در یکی از دادسراهای تهران به اتهام کلاهبرداری از بابک زنجانی شکایت کرده است. دلیل این شکایت هم این بوده که موکلش برای زنجانی طلا خریداری کرده ولی او به بهانه تقلبی‌بودن طلاها، به تعهداتش عمل نکرده است. غلامی گفته: مبنای این شکایت اعلام تقلبی بودن محموله هزارو ۵۰۰ کیلو طلای معروف توقیف‌شده در ترکیه بود که گفته می‌شود با پرداخت یک‌ونیم‌میلیون‌دلار به برخی مسوولان ترکیه از توقیف رها شده و به کشور امارات منتقل شده است.

در ادامه گزارش شرق آمده: محمود احمدی‌نژاد، رییس دولت پیشین در مصاحبه مطبوعاتی خود در ترکیه در این‌باره گفته بود: خب اگر خورد که نوش جانش. حساب کنید ببینید برای خروج این مقدار ارز و پول چند تریلی لازم است. اصلا می‌شود؟

دولت اشتباه گذشته را تکرار نکند

موسی غنی نژاد در سرمقاله آسمان با اشاره به تصویب بودجه سال آینده در مجلس نوشته: مجلس با رویکرد درستی به موضوع یارانه نقدی پرداخته و دست دولت را برای شناسایی و تعیین مشمولان پرداخت و چگونگی پرداخت آن بازگذاشته است. دولت میتواند از متقاضیان دریافت یارانه، ثبتنام مجدد به عمل آورد تا برمبنای سقف درآمدی مشخصی، کسانی که واجد شرایط دریافت یارانه نقدی هستند شناسایی شوند. درصورتیکه یارانه به افرادی که واقعا مســتحق دریافت آن هستند، تعلق نگیرد به طور حتم به نارضایتی دامن خواهد زد.

به نوشته این اقتصاددان: باید دقت کرد یارانه های نقدی به دســت کسانی برسد که واقعا به آن نیاز دارند. تصور میکنم حدود پنج میلیون نفر، یعنی کمدرآمدترین قشــرهای جامعه واقعا مستحق این یارانه نقدی هستند. از نظر انســانی یا حتی اقتصادی، پرداخت یارانه به گروههای خــاص ایرادی ندارد. درصورتیکه مردم بدانند که یارانه بگیران واقعا مســتحق ترین افراد جامعه به شمار میآیند، به طورحتم آنها نیز با این روش همراهی میکنند.

سرمقاله آسمان بدان جا می رسد که: مشکل زمانی بروز میکند که دولت به فرض تصمیم بگیرد به 4 دهک پایین جامعه یا بیشتر، یارانه نقدی پرداخت کند. فاصله و مرزبندی ایــن دهکها به قدری نزدیک به هم و غیرقابل تشخیص است که عملا جداسازی آنها موجب بروز نارضایتیهای عمیق میشود. مشابه همین اتفاق در جریان توزیع سبدکالایی رخ داد. دولت باید توجه داشته باشد که خطــای رخ داده را باردیگر تکــرار نکند.

سعید لیلاز در مقاله ای در اعتماد نوشته با توجه به اینكه در 8 سال اخیر به‌طور كلی و در 4 سال گذشته به‌طور خاص، آسیب‌های جدی به نظام اقتصادی- اجتماعی ایران وارد شده، اكنون كشور در آن مرحله‌یی از مشكلات عمیق قرار دارد كه باید اقدامات قاطع و فوری انجام شود، در غیر این صورت ممكن است کشور نتواند از شرایط اضطرار حاكم بر كشور خارج شود. رقم سرمایه‌گذاری در هشت سال گذشته بسیار ناچیز است به طوری كه در حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیارد دلار كسری سرمایه‌گذاری انباشته شده نسبت به سال‌های قبل از ۸۴ پیدا شده.

نویسنده اقتصاددان در جای دیگر مقاله تاکید کرده که:در حال حاضر قدرت خرید طبقه كارگر ایران به حدود سال ۸۴ و قدرت خرید كارمندان حتی به كمتر از این و به حدود سال ۸۲ كاهش یافته است. یعنی در ۱۰ سال اخیر اقتصاد ایران چه رونق داشته و چه نداشته و چه درآمد نفتی به اندازه یك تریلیون دلار بوده باشد، كوچك‌ترین اثری در زندگی كارگران و كارمندان ایران نداشته است.

در نتیجه مقاله اعتماد به این جا رسیده که کشور در یك دایره بسته گیر كرده‌، اگر دولت بخواهد به یك رشد اقتصادی مثبتی دست پیدا كند باید پس‌انداز ملی و تشكیل سرمایه ثابت ناخالص ملی را افزایش دهد كه به معنی كاهش مصرف ملی اعم از مصرف عمومی و خصوصی است و اگر بخواهد مصرف عمومی و خصوصی را كاهش دهد، از آنجایی كه منجر به نابودی طبقات اجتماعی فرو‌دست ایران شده و واكنش‌های اجتماعی گسترده‌یی را در پی خواهد داشت. بنابراین راه دیگری غیر از افزایش بهای حامل‌های انرژی نمی‌ماند.

حق نشر عکس qanoon
Image caption کارتون محمدرضا میرشاه ولد، قانون

مسئولیت‌پذیر باشید

كمیل عباس‌زاده در مقاله ای در قانون نوشته: شهردار تهران از مشكلات ۳۰۰ هزار خانوار تهرانی سخن گفته‌ كه حتی نمی‌توانند نیازهای اولیه زندگی‌شان را تامین کنند. او احتمالا آن دو بانوی كارگر خیابان جمهوری را از یاد برده‌است كه از ترس آتش، از ساختمان پنج طبقه به زمین افتادند و خانوار‌هایی را تنها گذاشتند.

نویسنده سپس پرسیده: آیا مسئله اعداد است؟ یعنی اینكه به زبان آوردن عدد ۳۰۰ هزار خانوار ارزش خبری دارد و احتمالا گوشه چشمی به انتقاد از دولت داشته‌ایم؟ مگر قرار نبود پس از ۱۵ روز شهردار پایتخت از علت‌های حادثه خیابان جمهوری بگوید؟ یا اینكه مگر قرار نبود این بار راننده قطار و اتوبوس به عنوان مقصر معرفی نشوند؟ اما كاش این بار همان راننده معرفی می‌شد، زیرا شهرداری از این هم جلوتر رفته و نردبام و شلوغی خیابان را به عنون مقصران حادثه معرفی كرده است.

مقاله قانون ادعا کرده که: به نظر می‌رسد كه حتی آن دو جانباخته حادثه خیابان جمهوری فراموش شده‌اند، آن دو نفری كه احتمالا جزو همین ۳۰۰ هزار خانواری بودند كه توان تامین آبرومندانه معیشت خود را نداشتند. اگر مسئله اعداد نیست، پس چیست؟

فقر و افزایش کارتن‌خواب‌ها

داریوش قنبری در مقاله ای در آرمان نوشته: وجود کارتن‌خواب‌ در شهر‌ها به هیچ وجه زیبنده جامعه ایرانی نیست. این پدیده به دو صورت افراد و جامعه را جریحه‌دار می‌کند. از طرفی، کمک به این افراد وظیفه‌ای انسانی و اخلاقی است و به صورت کلی وقتی ما یک بی‌خانمان یا کارتن‌خواب را می‌بینیم حس ترحم‌مان برانگیخته می‌شود. گذشته از این، وجود کارتن‌خواب‌ها یک مشکل و مساله اجتماعی هستند و باعث می‌شوند افراد در معرض آسیب و خطر قرار بگیرند.

نویسنده با اشاره به پدیده اعتیاد، سوءاستفاده بین کارتون خواب ها نوشته: انواع و اقسام بیماری‌های واگیردار می‌تواند برای یک بی‌خانمان وجود داشته باشد، همان‌طور که بسیاری از آنها دچار مشکلات و اختلالات روحی و روانی هستند. وجود درصد قابل‌توجهی کارتن‌خواب در شهری مانند تهران نشان‌دهنده مشکلات اقتصادی است و شعارهامبنی بر ریشه‌کنی فقر را بی‌اساس نشان می دهد.

این نماینده مجلس ادعاهای دولت گذشته را بی اساس دانسته و نوشته: آنها در مقاطعی مدعی بودند فقر را ریشه‌کن کرده‌اند، عدالت را برقرار ساخته‌اند و فاصله طبقاتی را کم کرده‌اند. با قاطعیت باید گفت چنین ادعاهایی واقعیت ندارد. در این دوران نه‌تنها فقر کاهش نیافت و فاصله طبقاتی کم نشد که به این دلیل که وضعیت اقتصادی بدتر شد، مردم فقیرترشدند.

مدارک باسوادی منتقدان دولت

آیدین سیارسریع در ستون طنز آسمان نوشته: مدتی پیش متاسفانه شاهد این بودیم که برخی افراد دلسوز که انتقاداتی به دولت داشتند و گاهی هم از سر دلسوزی تخریب های مشفقانه ای را در دستور کار قرار می دادند و در نهایت مظلومیت از تمامی ابزارهای خود برای فشار به دولت بهره می بردند بطور ناجوانمردانه ای «کم سواد» خوانده شدند. از آنجایی که حمایت از مظلوم از امور واجب شمرده شده وظیفه خود می دانیم لیستی از این منتقدان ارائه دهیم تا سیه روی شود هر که به طرف آمریکا غش کرده.

نام: مراد تحریم دوست / سوابق علمی: اخذ مدرک دکترای رشته (MBA - MARG BAR AMERICA) در خاک امریکا (زمین دشمن) / سوابق دیپلماتیک: بهم زدن بازی دشمن از طریق انداختن توپ اضافی در زمین

نام: محمدجواد گزینه بر میز / سوابق علمی: زیاد مهم نیست، مهم نیت است. / توانایی های دیپلماتیک: اعلام اشتیاق نسبت به اجرای گزینه های روی میز، برداشتن گزینه از روی میز و پرتاب آن به سمت دشمن، غلت زدن روی میز با هدف انداختن گزینه ها از روی میز به پایین

نام: مرحوم مِهرپرور بهاری / سوابق علمی: اخذ مدرک دیپلم طبیعی از مدرسه گل های آزادی ماساچوست / سوابق دیپلماتیک: طبخ و خورده شدن توسط جمعی از آدمخواران طی سفر دیپلماتیک به گینه بی صاحاب همراه با احمدی نژاد

حق نشر عکس arvin
Image caption کارتون آروین، شرق