فرمانده سپاه پاسداران: در مورد مذاکرات با بغض سکوت می‌کنیم

محمدعلی جعفری حق نشر عکس ISNA
Image caption به گفته فرمانده سپاه هدف اصلی مذاکرات هسته‌ای "برداشتن فشار اقتصادی بر مردم" است

سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران با اشاره به مذاکرات هسته ای ایران و قدرت های جهانی گفت: "به دلیل مقطع حساسی که باید مذاکرات به جلو برود تا بهانه دست کسی ندهیم، فعلا باید سکوت کنیم و بغض در گلو نگه داریم."

به گزارش خبرگزاری فارس، سرلشکر جعفری چهارشنبه ۳۰ بهمن (۱۹ فوریه) گفت که هدف اصلی مذاکرات "برداشتن فشار اقتصادی بر مردم است" اما مسئولان دولتی باید در مقابل مواضع دشمنان جمهوری اسلامی "بهتر موضع بگیرند که غرور ملی تا این حد زیر سوال نرود".

اظهارات فرمانده سپاه یک روز پس از آن بیان شده که وی با اشاره به اظهارات برخی از مقام های آمریکایی در مورد "روی میز بودن گزینه نظامی" گفته بود ایران در صورتی که مورد حمله واقع شود، مهاجمان را "از درون تهدید خواهد کرد".

در اظهار نظری جداگانه، آقای جعفری امروز در جمع خبرنگاران راجع به سرانجام مذاکرات هسته ای گفته است که "نمی داند چه می شود". وی افزوده است: "نمی‌توان به آمریکا خوشبین بود و به نظر می آید به مشکل می‌خوریم که امیدواریم این طور نشود."

مذاکرات ایران و کشورهای گروه ۱+۵، از دیروز در وین و با هدف یافتن راه حلی جامع برای اختلافات بر سر برنامه هسته‌ای ایران آغاز شده است.

فرمانده سپاه در همین ارتباط گفته است: "دولت با نرمش قهرمانانه و با حفظ اصول وارد مذاکره شده تا یا فشار تحریم‌ها کم شود و یا مسئولین کشور از خارج ناامید شوند و بر توان داخلی تمرکز کنند، که هرنتیجه‌ای بدهد مثبت است."

وی کسب نتیجه مثبت از مذاکرات را مشروط به آن دانسته که "کسی از خطوط قرمز عبور نکند" و تاکید کرده که رهبر ایران اجازه عبور از این خطوط را نخواهد داد.

آیت الله خامنه‌ای یک روز پیش از آغاز دور جدید گفتگوهای هسته ای ایران و قدرت های جهانی برای چندمین بار گفت که به مذاکرات خوشبین نیست ولی با آن مخالفت نمی کند.