روزنامه‌های صبح تهران؛ اول اسفند ۹۲

ادامه مذاکرات هسته‌ای ایران با شش قدرت جهان در وین، پایتخت اتریش، دستور رهبر ایران برای اجرای فوری اقتصاد مقاومتی و ناآرامی‌های اوکراین از جمله موضوعات مهمی است که روزنامه‌های چاپ تهران در این پنجشنبه آخر هفته به آن پرداخته‌اند.

ضرورت‌های اقتصاد مقاومتی

حق نشر عکس jahansanat newspaper feb20
Image caption صفحه نخست روزنامه جهان صنعت

ایرج ندیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ایران در سرمقاله روزنامه جهان‌صنعت نوشته است؛ برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی باید وابستگی‌ها کاهش یابد و از تولید ملی و خوداتکایی حمایت شود.

هرچند به اعتقاد نویسنده مقاله از ابتدای انقلاب خودکفایی و استفاده حداکثری از منابع غیرنفتی در دستور کار دولت‌ها بوده است اما برای رسیدن به آن باید از تمام ظرفیت‌های موجود در اقتصاد استفاده کرد.

از سوی دیگر با حمایت از بخش تولید، اشتغال نیز افزایش می‌یابد و رقابت در بخش تولید باعث افزایش کیفیت و استاندارد کالاها نیز می‌شود.

به اعتقاد این نماینده مجلس، با ایجاد بازار رقابتی در اقتصاد ایران تا حدودی شاهد اصلاح قیمت‌ها خواهیم بود و با برنامه‌ریزی در خصوص فروش منابع غیرنفتی، پتروشیمی و توجه به تولید می‌توانیم به اهداف خود برسیم. با این اوصاف اقتصادی که تحریم شده است باید مستقل شود تا بتواند به رشد اقتصادی دست یابد.

لبنان روی موج انفجار

محمدعلی سبحانی در روزنامه اعتماد نوشته است؛ انفجارهای بیروت به شکل واضحی پیامی برای ایران دارد. این انفجارها حرکت تروریستی و غیرانسانی است که نمی‌توان به هیچ عنوان مسوولیت حامیان مالی و تسهیل‌کنندگان رفت و آمد تروریست‌ها را نادیده گرفت.

حق نشر عکس etemaad newspaper feb20
Image caption صفحه نخست روزنامه اعتماد

به نوشته این مقاله، متاسفانه جنگ سوریه تبدیل به یک جنگ نیابتی در لبنان شده است و ادامه این وضعیت به افزایش حساسیت‌های مذهبی منجر خواهد شد؛ حساسیت‌ها و اختلافاتی که در صورت عدم مهار آن همه منطقه را با مشکل مواجه خواهد ساخت.

به اعتقاد آقای سبحانی، دولت ایران باید به تلاش خود برای همکاری موثر با سازوکارهای منطقه‌ای و جهانی ادامه دهد و در مقابل تبلیغات گسترده‌ای که علیه ایران و تشیع وجود دارد به توضیح بیشتر مواضع اعتدالی خود پرداخته و روابط خود را با منطقه عربی خصوصا در سطح مردم بازسازی کند.

احتمال جنگ داخلی در اوکراین

امیر احمدی‌آریان، در روزنامه شرق نوشته است؛ تحولات اوکراین به نوعی رویارویی روسیه با غرب است. روسیه از اوکراین برای ترانزیت انرژی استفاده می‌کند و ناوگان جنگی آن کشور در اوکراین قرار دارد، طبیعی است که روسیه نمی‌خواهد اوکراین را از دست بدهد و به همین دلیل رضایت نمی‌دهد که تحولات کنونی اوکراین به نفع غرب تمام شود.

در عین حال به نوشته این مقاله، در شرایطی که جامعه اوکراین دو قطبی شود؛ احتمال جنگ داخلی در آن کشور افزایش می‌یابد. پس به نظر می‌رسد که در چنین شرایطی بهترین راه حل آن است که رئیس جمهور استعفا داده و اجازه دهد انتخابات آزاد و زودهنگام برگزار شود.

حق نشر عکس shargh newspaper feb20
Image caption صفحه نخست روزنامه شرق

به اعتقاد آقای احمدی‌آریان در مجموع اگر طرف‌های غربی و شرقی در بحران اوکراین دخالت نمی‌کردند، اوضاع به این شدت پیچیده نمی‌شد.

سرانجام قالیباف به دولت رفت

احمد مسجدجامعی، رئیس شورای شهر تهران در سرمقاله روزنامه آسمان نوشته است؛ در دولت تمرکزگرای پیشین، رقابتی بین نظام کلان اجرایی و مدیریت شهری وجود داشت که به تضعیف منافع ملی و محلی می‌انجامید و مشارکت برای حل مسائل و مشکلات مردم به پایین‌ترین سطح خود می‌رسید.

به نوشته آقای مسجدجامعی، واقعیت این است که مهم‌ترین آسیب برای شهروندان نبود همکاری متقابل دستگاه‌های اجرایی و شهری است که گاهی بنابه شرایط سیاسی به آن دامن زده می‌شود. خواست مهم شهروندان به ویژه در تهران بهبود کیفیت زندگی است.

به اعتقاد نویسنده این مقاله، اینک نیاز به مدیریتی ویژه برای شکل‌دهی به نهاد برنامه‌ریزی برای کلان‌شهر تهران است و امید می‌رود که در نشست‌های مشترک دولت و شورای اسلامی شهر در این راستا قدم‌های اساسی برداشته شود.

جای خالی امداد و نجات ویژه جاده‌ای

حق نشر عکس iran newspaper feb20
Image caption صفحه نخست روزنامه ایران

رامین رادنیا در سرمقاله روزنامه ایران نوشته است که تلفات حوادث جاده‌ای کماکان بالاست و سه عامل راننده، جاده و کیفیت خودرو هر یک با ابعاد مختلف در بالا بودن آمار جانباختگان و مجروحان تصادف‌های رانندگی در ایران نقش دارند. تازه‌ترین مورد، سقوط اتوبوس مملو از مسافر به قعر دره در جاده هراز بود که ۲۰ کشته برجای گذاشت.

به نوشته این مقاله در حالی که در تصادف‌های شهری امداد و نجات مجروحان وضعیت به نسبت مطلوبی دارد، اما در تصادف‌های جاده‎ای در غیبت نیروهای ویژه امدادگر و دارای تجهیزات امداد و نجات و آتش نشانی و نیز فوریت‌های پزشکی، به طور عمده نقش این گروه‌ها را جمعیت هلال احمر برعهده دارد که بخش وسیعی از نیروهایش را داوطلبان مردمی تشکیل می‌دهند.

به نظر آقای رادنیا از همین روست که این نیروهای داوطلب هرچند در تصادف‌های جاده‌ای به لحاظ کمی حضور گسترده‌ای دارند اما به دلیل کمبود تجهیزات و نداشتن تجربه حرفه‌ای، در مورد نجات مجروحان محبوس شده در خودروها، جابجایی و انتقال سریع آنان با آمبولانس‌های زمینی و هوایی مناسب، نتیجه مطلوبی حاصل نمی‌شود.

مطالب مرتبط