مذاکرات ایران و ۱+۵ با تعیین یک چارچوب زمانی به پایان رسید

حق نشر عکس REUTERS
Image caption بتانی بل، خبرنگار بی‌بی‌سی در وین می‌گوید دو طرف بسیار شاد و خندان بودند و راضی به نظر می‌رسیدند

نشست سه روزه ایران و کشورهای ۱+۵ در وین با "تعیین یک چهارچوب زمانی" برای مذاکرات هسته‌ای ایران به پایان رسید، هرچند دو طرف هنوز نتوانسته‌اند درباره موارد اختلاف به توافق نهایی برسند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و کا‌ترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس مطبوعاتی مشترک اعلام کردند که به توافق رسیده‌اند تا در چهار ماه آینده مذاکرات را برای رسیدن به یک راه‌حل نهایی ادامه دهند.

دو طرف مذاکرات را فشرده اما "سازنده" توصیف کردند و گفتند کار زیادی پیش رو است.

قرار است کار‌شناسان اوایل ماه مارس دیدار داشته باشند و به دنبال آن نشست ۱+۵ و ایران در روز ۱۷ مارس (۲۶ اسفند) برگزار شود.

هم‌زمان خبرگزاری رویترز گزارش داده که خانم اشتون ۹ مارس به ایران سفر خواهد کرد.

'هرچه زودتر، بهتر'

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران بعد از مصاحبه مشترک با خانم اشتون به خبرنگاران ایرانی در وین گفت: "قصد ما این است که در کوتاه‌ترین فرصت به نتیجه برسیم و این کوتاه‌ترین فرصت طبق توافق شش ماه اول است که تا پایان تیرماه به پایان می رسد."

به گزارش خبرگزاری ایرنا، رئیس گروه مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران گفته نمی‌گذارد "کسی برای ایران نسخه بپیچد."

او می‌گوید: "کاملا مشهود بود که این نیاز و پیش‌نیاز موفقیت در مذاکرات توسط سایر طرف‌ها لااقل زمانی که دور میز مذاکره با جمهوری اسلامی ایران نشسته‌اند، مراعات می‌شود. امیدواریم وقتی هم که به پایتخت‌های‌شان برمی‌گردند، کماکان این روشی را که دور میز مذاکره داشتند، ادامه دهند."

اختلاف‌ها پابرجاست

پیش‌تر عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه ایران و از اعضای ارشد تیم مذاکرات هسته‌ای، گفته بود "گفت‌وگوها در فضای مثبتی صورت گرفته اما هنوز نمی‌توان به پیشرفت مذاکرات آتی خوش‌بین بود."

در این دور گفت‌وگوها اختلاف‌هایی بین دو طرف درباره گنجاندن بعضی موارد در دستور کار وجود داشته است، از جمله توقف فعالیت تاسیسات فردو و راکتور آب سنگین اراک و همچنین موشک‌های بالستیک ایران.

آقای ظریف گفته ایران درباره هیچ نکته دیگری جز بحث‌های هسته‌ای مذاکره نخواهد کرد.

کسری ناجی، خبرنگار بی‌بی‌سی در وین می‌گوید دو طرف دست‌کم حالا می‌دانند که در مذاکراتشان در ماه‌های آینده چه مسائی مطرح خواهد بود و همچنین تصمیم گرفته‌اند مسائل تازه‌ای را به این دستورکار اضافه نکنند.

تعیین ابعاد غنی‌سازی و محدودکردن تعداد سانتریفیوژ‌ها، کاهش ذخیره اورانیوم غنی شده، توقف فعالیت تاسیسات غنی‌سازی فردو و راکتور آب سنگین اراک از مسائلی است که غرب می‌خواهد مشخص کند. از طرف دیگر ایران هم می‌خواهد جدول زمان‌بندی برداشتن تحریم‌ها زودتر مشخص شود.