عراقچی: نمی‌توان به پیشرفت مذاکرات هسته‌ای خوش‌بین بود

حق نشر عکس icana.ir
Image caption عضو ارشد تیم مذاکرات هسته‌ای می‌گوید گفت‌وگوها در فضای مثبتی انجام شده است

عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران می‌گوید کشورهای ۱+۵ و ایران بر سر چارچوب ادامه مذاکرات توافق کرده‌اند اما هنوز خوش‌بینی به آینده گفت‌وگوها وجود ندارد.

آقای عراقچی که از اعضای ارشد تیم مذاکرات هسته‌ای ایران است، پیش از پایان دور فعلی مذاکرات وین، به خبرگزاری ایرنا گفته قرار است دور بعدی مذاکرات آخر اسفندماه جاری در وین برگزار شود.

به گفته آقای عراقچی که در مذاکرات وین حضور دارد، "مذاکرات در فضای مثبتی صورت گرفته اما هنوز نمی‌توان به پیشرفت مذاکرات آتی خوش‌بین بود."

امروز، پنج شنبه اول اسفند (۲۰ فوریه) سومین روز مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در وین است.

قرار است تا ظهر امروز با برگزاری مصاحبه مطبوعاتی، نتیجه این دور مذاکرات اعلام شود.

کسری ناجی خبرنگار بی‌بی‌سی در محل مذاکرات می‌گوید در این دور گفت‌وگوها اختلاف‌هایی بین دو طرف درباره گنجاندن بعضی موارد در دستور کار وجود دارد.

مساله موشک‌های بالستیک و همچنین بحث بر سر ادامه کار تاسیسات فردو و از این موارد اختلاف است.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اروپا شب گذشته هم برای صحبت درباره اختلاف‌نظرها گفت‌وگو کردند.

تعیین ابعاد غنی‌سازی و محدودکردن تعداد سانتریفیوژ‌ها، کاهش ذخیره اورانیوم غنی شده، توقف فعالیت تاسیسات غنی‌سازی فردو و راکتور آب سنگین اراک از مسائلی است که غرب می‌خواهد مشخص کند. از طرف دیگر ایران هم می‌خواهد جدول زمان‌بندی برداشتن تحریم‌ها زودتر مشخص شود.

وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا پیش‌تر گفته بود ایران برای فعالیت‌های صلح‌آمیز نیازی به تاسیسات غنی‌سازی زیرزمینی مانند سایت فردو و رآکتور آب سنگین اراک ندارد.

اما عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران هم در مصاحبه‌ای تلویزیونی در پاسخ معاون وزارت خارجه آمریکا گفته بود: "نه به خانم شرمن، نه به هیچ کس دیگر اجازه نمی‌دهیم که برای ایران نیاز تعیین کند."

ایران و غرب در نشست ژنو بر سر یک دوره شش ماهه محدود کردن فعالیت‌های غنی‌سازی و در عوض، برداشتن بعضی تحریم‌ها به توافق رسیدند و حالا مشغول مذاکره برای تعیین چارچوب‌های جامع و کلی ادامه راه هستند.

مذاکرات سه روزه در هتلی در مرکز شهر وین در جریان است.

بحران اوکراین بر مذاکرات ایران و کشورهای 'پنج به علاوه یک' سایه انداخته است. گفته می‌شود برای رسیدگی دیپلمات‌های اروپایی به مساله اوکراین، نشست ایران و شش کشور دیگر تا ظهر امروز، اول اسفند تمام می‌شود.

مطالب مرتبط