واکنش‌ها به توقیف روزنامه آسمان؛ 'قوه قضاییه دنبال بهانه بود'

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

در واکنش به توقیف روزنامه آسمان، احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران از اقدام قوه قضاییه دفاع کرده، اما علی مطهری، نماینده مجلس گفته دادستانی نباید مانند ''زمان جنگ'' رفتار می‌کرد. سخنگوی پیشین انجمن دفاع از آزادی مطبوعات هم گفته قوه قضاییه "دنبال بهانه" بود.

احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران و عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری در نشستی در کرمان مطلب روزنامه آسمان درباره قصاص را "زیر سوال بردن ارزش‌های ملت" توصیف کرده و گفته کسانی که این کار را انجام دهند "بدون شک در خط آمریکا عمل می‌کنند."

وی گفته است: "آنهایی که در این کشور با مقدسات مردم بازی می‌کنند دقیقا در میدان آمریکا بازی می‌کنند. یک روز به مقام شامخ حضرت علی [توهین می‌کنند] و روز بعد قانون قصاص را به‌طور رسمی غیر انسانی می‌خوانند. که این روزنامه توسط دادگاه توقیف شد."

بر اساس حکم دادسرای عمومی و انقلاب، روزنامه آسمان به دلیل نوشتن مطلبی توقیف شد که در آن نوشته شده بود "حکم قصاص غیرانسانی است."

مطهری: دادستانی نباید عجله می‌کرد

حق نشر عکس ASEMAN
Image caption مدیران آسمان این روزنامه را به عنوان اولین روزنامه دولت اعتدال معرفی می‌کردند

علی مطهری، نماینده مجلس و منتقد توقیف روزنامه آسمان گفته "این‌گونه رفتار دادستانی با مطبوعات که فورا توقیف و مدیر مسئول را بازداشت کنیم، برای زمان جنگ مناسب است نه زمان عادی."

آقای مطهری "زیر سوال بردن احکام اسلام" را خلاف قانون توصیف کرده اما گفته "عقل حکم می‌کند که امور مربوط به مطبوعات ابتدا در هیات نظارت بر مطبوعات مطرح و بررسی شود و بعد اگر نیازی بود دادستانی وارد شود."

بعد از حکم دادسرای انقلاب تهران برای توقیف روزنامه آسمان، عباس بزرگمهر، مدیرمسئول روزنامه بازداشت شد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) می‌گوید محمدقوچانی، سردبیر روزنامه آسمان "از مردم عذرخواهی کرده" و به این خبرگزاری گفته "دست‌اندرکاران روزنامه آسمان و خبرنگاران آن خود را مقید به رعایت مبانی مبین اسلام و پای‌بند به آن می‌دانند."

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption جمله‌ای که باعث توقیف آسمان شد

به گفته مسئولان روزنامه جمله‌ای که باعث توقیف روزنامه شده "به‌طور سهوی هنگام صفحه‌بندی" منتشر شده است و قرار بوده حذف شود.

'هدف سرکوب صداهای آزاد است'

ماشاء‌الله شمس‌الواعظین سردبیر روزنامه‌های توقیف شده نشاط و عصرآزادگان که با نوشتن نامه‌ای، رئیس قوه قضاییه را به مناظره دعوت کرده، در این‌باره به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "هر زمان که قوه مجریه به دست نیروهای میانه‌رو، اصلاح‌طلب یا شبه‌اصلاح‌طلب می‌افتد، قوه قضاییه در برخوردها فعال‌تر می‌شود."

به گفته آقای شمس‌الواعظین، این روزنامه بسیار محتاطانه عمل می‌کرد که شاید بتواند ماندگار باشد، اما قوه قضاییه "دنبال بهانه" توقیف روزنامه بود.

او می‌گوید اگر جای سردبیر روزنامه آسمان بود، حتی عذرخواهی هم نمی‌کرد چرا که دلیل اصلی توقیف، نوشتن درباره قصاص نیست.

سخنگوی پیشین انجمن دفاع از آزادی بیان، "سرکوب صداهای آزاد، مستقل و نیمه‌مستقل" را دلیل اصلی توقیف روزنامه آسمان عنوان کرد.

وزیر ارشاد: دست ما نبود

همزمان خبرگزاری ایلنا گزارش داده که علی جنتی، وزیر ارشاد گفته است: "توقیف روزنامه دست ما نیست و به همین دلیل نمی‌توانم درباره آن اظهار نظر کنم."

روزنامه آسمان که خود را "اولین روزنامه دوران اعتدال" معرفی می‌کرد، در شماره ششم توقیف شد.

پیش از این، روزنامه هم‌میهن هم به سردبیری محمد قوچانی، با فشارهای قوه قضاییه بعد از انتشار دو پیش‌شماره اعلام کرد به دلایل حقوقی منتشر نمی‌شود.

روزنامه نشاط هم با وجود رفع اتهام‌ها و تشکیل تحریریه بعد از چند هفته اجازه انتشار نیافت.

'جنگ رسانه‌های سپاه'

سازمان گزارشگران بدون مرز، توقیف روزنامه آسمان را محکوم کرده و خواستار انتشار دوباره آن شده است.

این نهاد مدافع آزادی بیان در پاریس، توقیف آسمان را سانسور "غیرقابل پذیرش و عیان‌گر جنگ رسانه‌های وابسته به سپاه پاسداران با همنوایی دستگاه قضایی علیه آزادی اطلاع‌رسانی" خوانده است.

پیش از توقیف آسمان، رسانه‌های محافظه‌کار با برجسته کردن این مطلب درباره قصاص، خواستار برخورد با این روزنامه شده بودند.

مطالب مرتبط