سه نفر در انفجار معدن زغال‌سنگ کرمان کشته شدند

حق نشر عکس MEHR
Image caption شماری از کارگران معادن زغال‌سنگ شمال کرمان در سال‌های اخیر بر اثر ریزش و انفجار کشته شده‌اند

بر اثر انفجار در یکی از معادن زغال‌سنگ کرمان در ایران سه کارگر معدن کشته و شش نفر دیگر زخمی شدند.

بعد از انفجار در معدن کوهنبان، شماری از معدنکاران زیر آوار گرفتار شدند. امدادگران ۱۰ نفر را زنده از زیر آوار بیرون آوردند اما سه معدنکار جان خود را از دست داده بودند.

شش مجروح حادثه به بیمارستانی در زرند کرمان منتقل شده‌اند. میزان سوختگی و آسیب دو مجروح شدید و "وخیم" توصیف شده است.

انفجار گاز انباشته پیش از ظهر پنج شنبه، اول اسفند در معدن زغال‌سنگ چشم پودنه در شهرستان کوهبنان در شمال استان کرمان اتفاق افتاده است.

منصور متقی، فرماندار کوهبنان به مهر گفته در گذشته این معدن به دلیل "رعایت نکردن ایمنی" دو هفته تعطیل بوده و بعد از نظر کار‌شناسان مبنی بر "حصول ایمنی" کار از سر گرفته شده است.

گزارشگر خبرگزاری مهر از کرمان گزارش داده که در معادن شمال استان کرمان، حادثه‌های مشابه زیاد اتفاق افتاده و حتی برای توجه و جلوگیری از تکرار آن، شورای اداری شهرستان کوهبنان "چندبار" با حضور مسئولان محلی در اعماق بعضی معادن برگزار شده است.

شانزدهم تیرماه سال ۹۰ بر اثر ریزش معدن در صوغان کرمان یک نفر کشته و یک نفر دیگر زخمی شد.

در حادثه‌ای مشابه آذرماه سال ۸۹ هم ریزش معدن زغال‌سنگ اشکلی در راور کرمان باعث مفقود شدن چهار معدنکار شد. دادستان راور و همین‌طور مجلس ایران شرکت مالک معدن را مقصر حادثه اعلام کردند.

سال ۱۳۸۸ برای سومین‌بار انفجار در معدن زغال‌سنگ باب‌نیزو کرمان ۱۲ کشته به جای گذاشت.

کمیته تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی در گزارشی، میزان بالای گاز ، بی‌دقتی در واگذاری معدن به بخش خصوصی و رعایت نشدن ضوابط ایمنی را از دلایل انفجار باب‌نیزو اعلام کرده بود.

استان کرمان، در جنوب شرق ایران، از مراکز استخراج زغال‌سنگ و همچنین سنگ آهن و مس است که در صنایع داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مطالب مرتبط