آژانس انرژی اتمی: اورانیوم ۲۰درصدی ایران کاهش چشمگیری داشته است

حق نشر عکس AP
Image caption آژانس انرژی اتمی می‌گوید ایران از زمان اجرای توافق ژنو هیچ سانتریفیوژ تازه‌ای نصب نکرده است

آژانس انرژی اتمی می‌گوید ذخیره اورانیوم غنی‌شده ایران در سطح ۲۰درصد برای اولین‌بار در چهار سال گذشته به‌طرز چشمگیری کاهش یافته است.

براساس توافق ژنو، کاهش ذخایر اورانیوم غنی‌شده در این سطح یکی از تعهدات ایران به غرب بوده است.

به گفته آژانس انرژی اتمی، ایران غنی‌سازی اورانیوم ۲۰ درصدی را متوقف کرده است. اما غنی‌سازی ۵درصدی در ایران ادامه دارد.

آنطور که در این گزارش گفته شده، در حال حاضر ذخیره اورانیوم ۲۰ درصدی ایران کم‌تر از حدی است که بتوان با آن بمب اتم ساخت.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفته است که در گزارش آژانس از ایران تشکر شده است. آقای کمالوندی این را که آژانس گزارش داده باشد ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران کم شده است، تکذیب کرده است.

بر اساس توافق ژنو قرار است ایران علاوه بر توقف غنی‌سازی ۲۰ درصدی، تمام ذخیره گاز هگزافلورید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد را به اکسید اورانیوم تبدیل کند، به شکلی که قابل غنی‌سازی بیشتر نباشد.

اجرای توافق از ۳۰ دی ماه شروع شده و بر اساس آن ایران تا ۳۰ فروردین سال ۱۳۹۳ باید نیمی از ذخیره اورانیوم ۲۰ درصدی خود را رقیق کرده باشد.

سازمان انرژی اتمی در گزارش خود گفته ایران تا اینجای کار به تعهد خود پایبند بوده است.

با این حال یکی از مقام‌های اسرائیل با ابراز تردید درباره این گزارش گفته "در برنامه هسته‌ای ایران تغییری ایجاد نشده و آژانس انرژی اتمی نمی‌تواند ثابت کند این برنامه صلح‌آمیز است."

وندی شرمن، معاون وزارت خارجه آمریکا و عضو ارشد تیم آمریکا در مذاکرات هسته‌ای قرار است از وین به اسرائیل برود تا درباره مذاکرات اخیر ایران و ۱+۵ با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل دیدار کند.

بر اساس تازه‌ترین توافق ایران و شش قدرت جهانی در وین، قرار است دیدارهای دو طرف به‌طور مرتب تا چهار ماه آینده ادامه داشته باشد. دیدار بعدی ایران و شش قدرت جهانی ۲۶ اسفند در وین برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط