بررسی روزنامه‌های صبح شنبه تهران؛ سوم اسفند

روزنامه های اول هفته تهران در تیترهای اول خود بیشتر درباره موفقیت های اجلاس وین در گفتگوهای ایران و کشورهای پنج به اضافه دو نوشته و گزارش های آن را با عکس هایی از لبخندها در صفحات اول خود منعکس کرده اند‫.

واکنش های احتیاط آمیز نسبت به توقیف روزنامه آسمان و گزارش های خوش بینانه ای از ارتقا سطح روابط ایران و بریتانیا از دیگر مطالب این روزنامه هاست که در عین حال در صفحات اقتصادی خود از برنامه اقتصاد مقاومتی و سیاست های تازه دولت برای رفع مشکلات اقتصادی کشور هم نوشته اند‫.

مذاکرات وین با لبخند

حق نشر عکس aftab newspaper feb22
Image caption تیتر و عکس صفحه اول آفتاب یزد

زینب اسماعیلی، خبرنگار اعزامی روزنامه شرق به وین در گزارش اصلی این روزنامه نوشته: اول صلح کنیم، برای جنگ همیشه وقت هست؛ این استراتژی مذاکرات هسته‌ای است که روز پنجشنبه در وین، پایتخت موسیقی کلاسیک در اروپا به پایان رسید؛ مذاکره برای تعیین چارچوب نهایی توافق ایران و کشورهای ۵ +۱ محمدجواد ظریف می‌گوید موارد متفاوتی در مذاکرات مطرح شده که بر سر برخی از آنها توافق شده ‌است و بر سر برخی دیگر نه. توافق کردیم که بر سر موضوعاتی که تفاهم وجود دارد، مذاکرات را شروع کنیم.

گزارشگر شرق اظهار امیدواری کرده که: این استراتژی به اعتماد ازدست‌رفته دوطرف کمک کند تا صلح اول گزینه جنگ آخر را حذف کند. خبرها حاکی از رضایت طرفین در مورد این دور از مذاکرات است.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله خود از موفقيت هيأت ايراني مذاكره كننده با گروه ۵ +۱ در گفتگوهاي سه روزه وين، به عنوان گام مثبت ديگري از تلاش‌هاي دولت براي حل موضوع هسته‌اي در چارچوب منافع ملي یاد کرده و نوشته: اين گفتگوها با پيچيدگي همراه بود. اين پيچيدگي را زياده خواهي بعضي از اعضاء گروه مقابل به ويژه آمريكا به وجود آورد.

به نوشته این روزنامه اصولگرا: هيأت ايراني علاوه بر مستقل بودن موضوع مذاكرات خود با ۵ +۱ اجازه ندهد موضوعاتي از قبيل حقوق بشر و فعاليت‌هاي موشكي در دستور كار اين مذاكرات گنجانده شوند. صلابت هيأت مذاكره كننده ايراني در مذاكرات وين، ستودني است و ملت ايران قدردان اين موفقيت است و آن را براي ادامه اين مسير، راهگشا مي‌داند.

ارتقای روابط ایران و بریتانیا

چند روزنامه امروز صبح با چاپ عکس هایی از سر در سفارت ایران در خیابان کنزینگتون لندن به استقبال خبر ارتقا سطح روابط ایران و بریتانیا رفته و درباره آن گزارش هایی نوشته اند.

نصرت‌الله تاجيك دیپلومات سابق در مقاله ای در تهران امروز با اشاره به اهمیت سیاست خارجی در مسایل و مشکلات کنونی جامعه و مردم ایران نوشته: با شكل‌گيري دولت جديد موجي از اميد و خوشبيني در كاهش يا حل روند نامفهومي‌ها در سياست خارجي شكل گرفت و اقدامات نسبتا خوبي هم شروع شده است.

نویسنده با تاکید به ضرورت حل مشكلات سياست خارجي با دولت‌هايي كه تاثيرگذار هستند براي ايجاد فضاي تنفسي و به منظور نقش یافتن در روابط بين‌الملل و در نتيجه استفاده از مزاياي آن در زندگي روزمره مردم از دولت‌هاي بریتانیا در دهه اخير به‌ويژه در پنج سال گذشته انتقاد کرده که در بعضي جاها شديدتر از آمريكا در مسائل بين‌المللي و بعضا دوجانبه نسبت به ايران عمل كرده اند.

حق نشر عکس arman newspaper feb22
Image caption تیتر و عکس صفحه اول آرمان

مقاله تهران امروز افزوده: در جريان دستگيري ملوانان كه به آب‌هاي ايران تجاوز كرده بودند و نخست‌وزير اين كشور با زبان خشونت و تهديد صحبت كرد، يك نمونه از بي‌اخلاقي ديپلماتيك بود كه احساسات ايراني‌ها را جريحه دار شد ولي چون مشكلات بزرگ‌تري پيش روي كشور بود دولت آن را با صبر و حوصله و چشم پوشي حل کرد. ولي در رابطه با مسائل هسته‌اي، لندن مشكلش با ايران بيشتر از واشنگتن بود. تا يك مقطعي ديده مي‌شد در مذاكرات، آمريكا تعاملش با ایران بیش از بریتانیا بود.

توقیف روزنامه آسمان

دو روز بعد از اعلام توقیف روزنامه آسمان بعد از انتشار ششمین شماره این روزنامه که به تصمیم دادسرای قوه قضاییه صورت گرفت، روزنامه های هوادار دولت با لحنی حاکی از نارضایی خبر این تصمیم را منعکس کرده و نشان داده اند که دولت روحانی با آن موافق نیست. روزنامه های اصولگرا هم به انعکاس نظرات چهره های افراطی و هواداران دولت سابق اکتفا کرده اند.

آرمان در صفحه اول خود، از قول فایزه هاشمی مدیر روزنامه توقیف شده زن نوشته: توقيف روزنامه‌ها و بازداشت افراد به عنوان اشد مجازات، با توجه به قانون دور از دسترس نیست، اما باید سازوکاری اندیشید که بتوان با اقدامات جامع‌تر، تاثیر بهتری بر فضای رسانه‌ای گذاشت.

به گفته رییس جدید انجمن دفاع از آزادی مطبوعات: در هر موضوعی البته اگر خطايي صورت گرفته باشد، دادگاه مرجع تشخيص است، اما نخستين اقدامي كه به ذهن ها خطور مي‌كند ظاهرا بستن روزنامه و بازداشت مدير مسئول است.

تهران امروز در ابتدای گزارشی درباره توقیف روزنامه آسمان علت را «انتشار مطلبي با هدف زير سوال بردن احكام قرآن با موضوع «غيرانساني» خواندن قصاص» خوانده و تاکید کرده که این کار «در سايه سكوت هيات نظارت بر مطبوعات و وزارت ارشاد» رخ داده است.

به نوشته این روزنامه: گرچه وزير ارشاد در پاسخ به عدم انتشار اين رسانه تنها به اين جمله «در این رابطه الان اظهار نظر نمی کنم چون توقیف روزنامه دست ما نیست.» بسنده كرده است اما اين همه ماجرا نبود، بلكه انتشار اين مطلب واكنش‌هاي زيادي را از سوي آحاد مردم و نيروهاي ارزشي نظام در پي داشت.

جوان با عنوان تبریک به خاتمی و آسمان آبی اش با اشاره به پیامی که محمد خاتمی به مناسبت انتشار اولین شماره آسمان فرستاده بود نوشته: چشم به آسمان دوختن‌ اصطلاحي است با طنيني دل‌انگيز كه هر كس كه با دين و فرهنگ و ادب اين مرز و بوم آشنا است آن را مي‌فهمد. اجازه مي‌خواهم به استعاره‌ اين نكته لطيف را بگويم كه مردم بافرهنگ و مؤمن و بااخلاق و آزاديخواه به جاي هفته‌اي يك بار، هر بامداد مي‌توانند به آسمان آبي و اميدبخش بنگرند.

روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران پرسیده: اكنون جامعه ديني كشور منتظرند ببينند واكنش محمد خاتمي به عنوان كسي كه در كسوت روحانيت است، به روزنامه‌اي كه به زعم او ستاره‌‌اي درخشان، متعهد و مايه رويش و زايش است و اكنون اينگونه يكي از اصول اسلامي را زير سؤال برده، چيست؟

جوان ابراز امیدواری کرده که رییس جمهور و وزیر ارشاد هم اقدام موهن روزنامه آسمان را محکوم کنند.

ابتکار در سرمقاله خود ضمن انتقاد ضمنی از سردبیر و تحریریه روزنامه آسمان که به زغم این روزنامه هنوز در فضاي دهه ۷۰ سير مي‌کنند و به حساسيت‌هاي دهه ۹۰ توجه ندارند نوشته آن ها شيب کارشان را نه با اقتضا و واقعيت‌هاي دهه ۹۰ که همچنان منطبق بر دهه ۷۰ تنظيم کرده اند و اين نشان مي‌دهد که واقعيت‌هاي صحنه ناديده انگاشته شده است.

سرمقاله ابتکار با این همه افزوده: بازتاب گسترده به همراه تحليل و گفت وگو و انتخاب تيترهاي حساسيت بر انگيز از طرف رسانه‌هاي جناح رقيب نشان مي‌دهد عده اي در کمين مچ گيري و بهانه گيري هستند. کاري که خلاف اخلاق حرفه اي و دور از جوانمردي است. آنها با اين کار خود هيجان را به جايي مي‌رسانند که امکان داوري منصفانه را از جامعه سلب مي‌کنند.

صادق زیباکلام هم در مقاله ای در شرق با اشاره به خطای غیرعمد تحریریه روزنامه آسمان نوشته به واقع زندگی برای روزنامه نگاران چه در «آسمان» و چه در هر نشریه دیگری واقعا دشوار می‌شود. روزنامه‌نگاران، نویسندگان و اعضای تحریریه و مدیران مسوول، در شرایط استرس همیشگی قرار دارند که مبادا جمله‌ای، کلمه‌ای، پاراگرافی، عکسی از دستشان در رود. صاحبان مشاغل گوناگون - مثلا پزشکان- نیز گاهی در فعالیت شغلی‌شان دچار خطا می‌شوند.

این استاد دانشگاه افزوده: یک استاد دانشگاه بارهاوبارها ممکن است نمره‌ای که داده‌ است یا داوری‌ای که برای امتحان دانشجو به عمل آورده اگر بار دیگر با تامل بنگرد، نمره بیشتری بدهد. به بیان ساده‌تر در هر شغل و حرفه صنفی، می‌توان مرتکب خطا شد و می‌شویم. اگر این حکم کلی را درباره همه صنوف جاری بدانیم آیا نمی‌توان و نباید درباره اهالی رسانه و مطبوعات این اصل کلی را نادیده گرفت.

ما زمینی‌ها را چه به «آسمان»؟

ایمان پیربرناش در طنزانه قانون نوشته: چقدر این دوستان خوبند. وقتی در مطالب ما به اسم خودشان می‌رسند غش غش می‌خندند ولی کار اصلی خود را هم فراموش نمی‌کنند. دست مریزاد. واقعا خسته نباشید. بابت روزنامه آسمان هم دست‌تان درد نکند. ما زمینی‌ها را چه به آسمان؟

حق نشر عکس qanoon newspaper feb22
Image caption کارتون محمدرضا میرشاه ولد، قانون

این طنزنویس به طعنه نوشته: اگر بهشان می‌خندیدید و می‌گذاشتید دو هفته منتشر شوند همین‌ها فردا فکر می‌کردند مملکت هرکی به هرکی است و هر چیزی از قلم‌شان درمی‌آید می‌توانند بنویسند. آن از مصاحبه منتشر نشده با شاملوی درباری. آن هم از آیدین آغداشلو که صبح تا شب با پهلوی‌ها بشین پاشو می‌رفت. ببخشید نشست و برخاست می‌کرد. این آخری هم که آیدین سیارسریع. خطرش برای جوانان کمتر از امواج پارازیت نیست.

هشتاد سال است فقط تهرانی ها بدند

امير هاشمي‌مقدم در مقاله ای در قانون نوشته: فیلم «دختر لر» (1312) که نخستین فیلم صدادار سینمای ایران بود، جمله معروفی از زبان بازیگر نقش اولش داشت که می‌گفت: «تهرون جای قشنگیه؛ اما مردمش بَدَن.» این فیلم جنجال بسیاری آفرید و حتی بازیگر نقش اول آن بارها کتک خورد و ناسزا شنید؛ اما نه به این دلیل که تهرانی‌ها را آدم‌های بدی معرفی کرد، بلکه چون در فضای سنتی آن روز، یک «دختر» در فیلم بازی کرده بود.

به نوشته این مقاله اکنون هشتاد سال از ساخت فیلمی که در آن دختری «لر» تهرانی‌ها را بد می‌داند، گذشته؛ اما در سریال «سرزمین کهن» که قرار بود بخشی از تاریخ معاصرمان را به تصویر بکشد، لرهای بختیاری به‌واسطه اینکه در برخی از صحنه‌ها نام قوم‌شان به گونه‌ای مناسب به‌کار نرفته، اعتراضات گسترده‌ای به‌راه انداخته‌اند. در این هشتاد سال هیچ کارگردانی نتوانست به نقد دیگر اقوام بپردازد، چرا که به‌عنوان توهین قلمداد می‌شد.

مقاله قانون بدان جا رسیده که: در فضایی که نمی‌توان به نقد عملکرد اقوام، پلیس، روحانیون و سیاستمداران پرداخت، طبعاً نمی‌توان انتظار سینما، روزنامه، خبرگزاری، کتاب و دیگر زمینه‌های اطلاع‌رسانی راستگو هم داشت. اگر واقعاً هیچ کدام از اقوام ما نقطه منفی‌ای ندارند، پس حال و روز کنونی ایران (که مجموعه‌ای است از همین اقوام) از کجا آمده است؟

چرا این همه تاخیر

علیرضا اسماعیلی نوری در مقاله ای در ایران روزنامه دولت از تکرار تصادفات جاده ای در راه های کشور انتقاد کرده و با اشاره به آخرین مورد که کشته شدن پانزده نفر در جاده هراز بوده نوشته: هر چند این موضوع برای روزهای بعد نیاز به بررسی و کالبد شکافی دارد اما همین قدر که به گفته مسافران راننده بارها با تلفن همراه خود صحبت می‌کرد آن هم در نیمه شب ؟! وقتی که مسافران بارها به این تخلف اعتراض کرده بودند راننده با گستاخی به مکالمه خود ادامه می‌دهد و اتفاق غم‌انگیز حادث می‌شود.

نویسنده مقاله ایران با تاکید بر این که در فرهنگ ما پس از وقوع این اتفاق‌ها همه توپ را به زمین دیگری می‌اندازند حتی حاضر به یک عذرخواهی ساده هم نیستیم. نوشته به این فکر می‌کنم در جاده هراز که همواره پرتردد است چرا این همه تأخیر! و در آن ساعت سرد بر سر بچه‌ها و زخمی‌ها چه آمد. نوشدارو پس از مرگ سهراب.... در حالی که آن 15 دقیقه بعد از حادثه، زمان طلایی و بسیار حیاتی است و می‌توان از مرگ برخی حادثه‌دیدگان جلوگیری کرد.

چهار میلیارد نفر به تماشا

حق نشر عکس shargh newspaper feb22
Image caption کارتون حسن کریم زاده، شرق

حمد حسين روانبخش در ستون طنز مردم سالاری نوشته‫: فرج‌الله سلحشور را به خاطر داريد؟ چطور به خاطر نداريد؟! الان در دور افتاده‌ترين روستاهاي موزامبيک تا پنت هاوس بلندترين آسمانخراش نيويورک همه استاد را مي‌شناسند. استاد به تازگي گفته‌اند: «سريال يوسف 6 سال است که پربيننده‌ترين اثر روي زمين است. 4 ميليارد انسان «يوسف» را ديده‌اند و اين نشان از تاثيرگذاري آثار هنري دارد.» ب

طنزنویس پرسیده: چهار ميليارد نفر دقيقا چند نفر است و خود جواب داده: چهار ميليون نفر است که سه تا صفر هم مي‌توان به آن اضافه کرد. بستگي دارد به تومان گفته باشد يا به ريال! دقيقا معلوم نيست که چهار ميليارد نفر چند نفر هستند ولي حدودا مي‌شود خيلي!

ستون طنز مردم سالاری در نهایت پرسیده چرا استاد سلحشور مجبور است خودش از سريال خودش تعريف کند و جواب داده: چون هر چه صبر کرده کسي از بين چهار ميليارد نفر اين کار را نکرده است یا چون دهان چهار ميليارد نفر بيننده سريال سلحشور 6 سال است که از حيرت باز مانده و توان تعريف از اين سريال را ندارند.

مطالب مرتبط