جلسه غیرعلنی مجلس ایران درباره مذاکرات هسته‌ای

حق نشر عکس MEHR
Image caption برخی نمایندگان مجلس منتقد توافق ژن هستند

مجلس ایران صبح امروز، یکشنبه ۴ اسفند، برای بحث درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی جلسه‌ای غیرعلنی تشکیل داد.

عبدالرضا مصری، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس، گفته است که در این جلسه نمایندگان دغدغه‌های خود درباره برخی مواضع مقام‌های آمریکایی را طرح کرده‌اند.

آقای مصری گفت: "آمریکایی‌ها اظهارنظرهایی خارج از دستور مذاکرات مطرح کردند که عمده آنها هیچگونه جنبه اجرایی و عملیاتی ندارد و شاید برای آنها مصرف داخلی دارد، که این اظهارنظرها مورد نقد نمایندگان قرار گرفت."

در آستانه مذاکرات اخیر ایران و کشورهای گروه ١+۵ در وین، کاخ سفید اعلام کرد که برنامه موشکی ایران هم یکی از موارد مورد بحث است. مساله‌ای که از طرف ایران رد شد.

علاوه بر این، پس از حصول توافق شش ماهه ژنو، مقام‌های مختلف دولت آمریکا ضمن تاکید بر پایبندی به مذاکره با ایران و مخالفت با اعمال تحریم‌های جدید، گفته‌اند که همچنان توسل به گزینه نظامی در صورت نتیجه ندادن مذاکرات را مد نظر دارند.

این اظهارات هم انتقاد مقام‌های ایران و به ویژه شماری از نمایندگان محافظه‌کار منتقد دولت حسن روحانی را برانگیخته است.

برخی از نمایندگان، عمدتا نزدیک به تشکل جبهه پایداری، می‌گویند که دولت در توافق ژنو از حقوق هسته‌ای ایران کوتاه آمده است.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس پس از جلسه غیرعلنی امروز در این باره گفته است: "هر نماینده‌ای که بخواهد در هر موضوعی اظهارنظر کند، باید براساس اطلاعات صد درصد تایید شده اظهار نظر کند."

نمایندگان منتقد توافق ژنو می‌گویند که این توافق "حق غنی‌‌سازی اورانیوم" را برای ایران تامین نمی‌کند.

عباس عراقچی، از مذاکره‌کنندگان ایران، گفته است که اظهارات اخیر وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا، نشان می‌دهد که ایران پس مذاکرات جامع نیز به غنی‌سازی اورانیوم ادامه خواهند داد.

خانم شرمن دیروز در اسرائیل گفته بود که ایران در چارچوب توافق جامع نهایی درباره برنامه هسته‌ای ممکن است بتواند برای تامین نیازهای عملی خود به غنی‌سازی محدود و نظارت‌شده ادامه دهد.

مطالب مرتبط