ایران: پاکستان برای آزادی سربازان ایرانی قول همکاری مثبت و موثر داد

حق نشر عکس non

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، گفت که پیگیری‌ها در مورد آزادی سربازان ایرانی که توسط گروه جیش‌العدل گروگان گرفته شده‌اند ادامه دارد و مقامات پاکستانی قول همکاری مثبت و موثر را در این زمینه داده‌اند.

آقای رحمانی فضلی امروز یکشنبه ۴ اسفند (۲۳ نوامبر) در جمع خبرنگاران گفت: "با توجه به این که پاکستان کشور دوست و همسایه ما است و تعاملات مثبت با آن داریم لذا باید مسایل خود را در شرایط آرام و مطمئن حل و فصل کنیم."

او از اعزام هیئتی به پاکستان خبر داد و گفت که ایران "مدارک و اسناد لازم" را توسط این هیئت در اختیار پاکستان قرار داده است و از مقامات پاکستانی "انتظار پیگیری جدی" دارد.

این در حالی است که وزیر کشور ایران، پیشتر، از احتمال دخالت ایران در داخل مرزهای پاکستان خبر داده بود؛ اما پاکستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای ایرانی حق ورود به خاک پاکستان را ندارند.

ایران می‌گوید که ربایندگان، گروگان‌ها را به داخل خاک پاکستان منتقل کرده‌اند، اما پاکستان می‌گوید شواهدی برای این ادعا وجود ندارد.

گروه جیش‌العدل روز شنبه ۱۹ بهمن (۸ فوریه) با انتشار تصاویری در توییتر مسئولیت "ربودن پنج مرزبان ایرانی" را به عهده گرفت.

شبکه العربیه هم روز یکشنبه گذشته ۲۷ بهمن (۱۶ نوامبر) فیلمی از سربازان ایرانی پخش کرد که درآن یکی از سربازان می‌گوید که همگی آنها در سلامت به سر می‌برند؛ او از مقام‌های حکومتی ایران خواست که با پذیرفتن تقاضای جیش‌العدل زمینه آزادی آنان را فراهم کنند.

گروه جیش‌العدل اعلام کرده است که برای آزادی گروگان‌ها، ایران باید ۵۰ عضو زندانی جیش العدل، ٢٠٠ نفر از شهروندان سنی مذهب زندانی در ایران و همچنین ۵۰ نفر از زنان سنی را که به گفته جیش العدل در سوریه در بازداشت سپاه پاسداران هستند، آزاد کند.

فیلم دیگری توسط این گروه روی سایت یوتیوب قرار گرفته که جزئیات طراحی و اجرای عملیات گروگانگیری را نشان می‌دهد.

گروگان‌گیری سربازان ایرانی واکنش گسترده‌ای را در افکار عمومی ایران برانگیخت.

مطالب مرتبط