شکارچی پلنگ به شش ماه زندان محکوم شد

حق نشر عکس YJC

در پی کشته شدن یک پلنگ در تنکابن و شناسایی و بازداشت عاملین این شکار غیر قانونی، هادی منصور کیایی، رئیس اداره محیط زیست تنکابن امروز (یکشنبه ۴ اسفندماه) اعلام کرد که براساس رای دادگاه، متهم ردیف اول پرونده به ۱۸۲ روز زندان محکوم شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، به گفته رئیس اداره تنکابن این حکم قابل تجدیدنظر است اما حبس تعزیری در نظر گرفته شده در رای بدوی، قابل خرید نبوده و در صورت تایید حکم در دادگاه تجدید نظر، متهم باید برای اجرای حکم به زندان معرفی شود.

براساس تحقیقات انجام شده اعلام شد اسلحه ای که به وسیله آن به پلنگ شلیک شده، فاقد مجوز است.

همچنین، پلنگی که از سوی مجرمین هدف گلوله قرار گرفت هرگز به دام های آنها حمله نکرده بود و اصولا هیچ تلفاتی از دام اهلی در روستای محل سکونت آنها گزارش نشده است.

رئیس اداره کل محیط زیست تنکابن گفته که متهم "باید مبلغ پنجاه میلیون ریال جریمه نقدی بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز یک پلنگ ایرانی را پرداخت کند."

یک پلنگ نر در اواسط دی ماه در حاشیه رودخانه‌ای در منطقه جنگلی دوهزار تنکابن در حالی که قادر به حرکت دادن پاهای خود نبوده و خود را روی زمین می کشید، مشاهده شد. پس از انتقال حیوان به دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران مشخص شد پلنگ به دلیل برخورد گلوله به ستون مهر‌ه‌ها دچار قطع نخاع کامل شده است.

پنجه دست این پلنگ، که فعالان محیط زیست نامش را البرز گذاشتند، در گذشته به دلیل گرفتار شدن در تله های سیمی کشاورزان قطع شده، بدنش پر از ساچمه های اسلحه شکاری و استخوان دستش نیز بر اثر برخورد گلوله شکسته بود.

با توجه به آسیب نخاعی برگشت ناپذیر و تشخیص تیم تخصصی دامپزشکان برای جلوگیری از تحمل رنج بیشتر در حیوان، با استفاده از دوز بالای داروی بیهوشی به زندگی این پلنگ خاتمه داده شد.

همچنین در درپی کشته شدن دوازدهمین پلنگ در ایران در سال جاری، احمد علی کیخا، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت که با توجه به تعداد پلنگ‌هایی که در سال جاری و حد اقل ۵۸ قلاده‌‌ پلنگی که در شش سال گذشته کشته شدند، کمیته بحران حفاظت از پلنگ‌ها در سازمان محیط زیست تشکیل شده است.

به اعتقاد کارشناسان، علاوه به کشته شدن این جانوران و حوادثی که منجر به مرگ آنها می‌شود، نابودی زیستگاه این گربه‌سانان از مهمترین عوامل تهدید بقای این جانوران است.

مطالب مرتبط