جزئیاتی از جدول زمانی مذاکرات اتمی

حق نشر عکس AFP Getty
Image caption قرار است کا‌ترین اشتون در روزهای ۱۹ و ۲۰ اسفند به ایران سفر کند

حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران، می‌گوید کشورهای عضو گروه ۱+۵ و ایران در جریان مذاکرات وین توافق کرده‌اند که برای دستیابی به یک توافق اتمی جامع، شش دور مذاکره کنند.

هفته گذشته نمایندگان ایران و کشورهای ۱+۵ در وین، پایتخت اتریش، برای تعیین چهارچوب زمانی مذاکرات، سه روز به طور فشرده گفتگو کردند.

حسین نقوی حسینی روز یکشنبه (۴ اسفند) به نقل از عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه و مذاکره کننده ارشد اتمی ایران گفت که در گفتگوهای وین، «جدول زمان بندی مذاکرات طی چهار ماه آینده یعنی تا آخر خرداد نیز تنظیم و جلسات لازم پیش‌بینی شد. شش دور مذاکرات پیش‌بینی شده است.»

این خبر در حالی اعلام می شود که مجلس ایران صبح یکشنبه برای بحث درباره مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی جلسه‌ای غیرعلنی تشکیل داد.

آقای عراقچی نیز روز یکشنبه در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حاضر شده بود تا جزئیات مذاکرات را به اطلاع اعضای آن‌ برساند.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از توضیحات وی به کمیسیون امنیت ملی مجلس گزارش داده است که در وین سه موضوع مورد توجه هیات ایرانی قرار داشت.

این گزارش می‌افزاید: «اول اینکه هیچ موضوعی خارجی از توافق نباید طرح شود. دوم اینکه هیچ موضوعی غیر از موضع هسته‌ای نباید مطرح شود و سوم اینکه قطعنامه‌ها غیرقابل اجرا هستند.»

بنا بر این گزارش: «در دور مذاکرات آینده چهار موضوع اصلی به بحث گذاشته خواهد شد. ۱- غنی سازی جمهوری‌اسلامی کمیت و کیفیت آن. ۲- تحریم‌ها وکاهش و رفع کامل تحریم‌ها ۳- آب سنگین اراک ۴- همکاری صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی.»

این در حالیست که پیش‌تر، مقام‌های آمریکایی اعلام کرده بودند که قصد دارند برنامه موشک‌های بالستک ایران را نیز در این دور از مذاکرات مطرح کنند.

بنا بر استدلال کاخ سفید، قطعنامه‌های تحریمی شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران، فعالیت‌های موشکی جمهوری اسلامی به ویژه آن دسته از برنامه موشک های بالستیک که قادر به حمل کلاهک هسته‌ای باشند را منع کرده است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که برنامه اتمی کشورش را صلح آمیز می‌داند می‌گوید که برنامه های نظامی‌ در مذاکرات مطرح نخواهد شد زیرا برنامه هسته‌ای ایران، هیچ ارتباطی به موضوعات نظامی ندارد.

محمدجواد ظریف و کا‌ترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پنجشنبه گذشته مذاکرات وین را «سازنده» توصیف اما تاکید کردند که هنوز کار زیادی پیش رو دارند.

قرار است کار‌شناسان دو طرف اوایل ماه مارس دیدار کنند و به دنبال آن نشست ۱+۵ و ایران در روز ۱۷ مارس (۲۶ اسفند) برگزار خواهد شد.

هم‌زمان خبرگزاری ایسنا به نقل از سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران گزارش می‌دهد که قرار است کا‌ترین اشتون در روزهای ۱۹ و ۲۰ اسفند به ایران سفر کند.

مطالب مرتبط