بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ یک‌شنبه چهارم اسفند

روزنامه‌های امروز صبح در صفحات اول خود از حوادث اوکراین، توافق دولت و مخالفان و شکست توافق‌ها خبر داده‌اند و تنها چند تای آنان آزادی رهبر مخالفان و فرار رییس جمهور را منعکس کرده‌اند. این روزنامه‌ها در مقالات خود نیز شرایط اوکراین را مهم‌ترین موضوع دیده‌اند.

حق نشر عکس Etemaad
Image caption بخشی از صفحه اول اعتماد

پایانی بر رویای تزار یا بی ثبانی در منطقه

ساسان آقایی در مقاله ای در اعتماد با عنوان پایانی بر رویای تزار نوشته برای مردم اکراین اهمیت نداشت که با میلیاردها یورو کمک اقتصادی روسیه چه می‌توان کرد، برایشان صنعت و تجارت وابسته به همسایه قدرتمند و بزرگ شمالی از رده اعتبار خارج شده بود؛ آنها آزادی را می‌جستند و استقلال را می‌خواستند. تصمیم گرفتند زنجیرهای وابستگی را از پای کبوتر زیبای کی‌یف باز کنند و به پرواز درآیند.

به نوشته این روزنامه نویس: هزاران طرح و وعده رنگارنگ و پرفریب برای درهم شکستن اعترا‌ض‌ها طراحی شد اما در نهایت دیروز اوکراین برای همیشه از بند تهدید همسایه رهید. و اکنون، می‌شود پرسید که «بهار آسیای میانه» کی از راه می‌رسد؟

این مقاله پیش بینی کرده: اوکراین دومینو را تکان داده است و موج این دومینو دیر یا زود، بالاخره یکی از همین روزها، حکومت‌های دیگر آسیای میانه و اروپای شرقی را در بر خواهد گرفت. آن امپراتوری تزاری که در حال تجدید بنا بود، پیش از تجدید بنا در حال تجزیه است.

اما نسرین رضایی در شرق این انقلاب را شکننده توصیف کرده و نوشته: دیگر خبری از رییس‌جمهوری نیست اما روس‌ها می‌دانند که ازدست‌دادن اوکراین بیشتر از همه، منطقه قفقاز را که تا الان حیاط خلوت آنها محسوب می‌شده در دسترس آمریکا قرار خواهد داد. اوکراین از برخی جهات حتی بیشتر از سوریه برای روسیه اهمیت استراتژیک دارد.

به نوشته این روزنامه نگار: اتحادیه اروپا و آمریکا قصد دارند کمترین سهم را برای آینده اوکراین برای روسیه درنظر بگیرند و به تقابل خود با روس‌ها با نیرویی بیش از پیش ادامه دهند. اما به جرات می‌توان گفت شاید تا زمانی که شرق و غرب به تفاهمی مستحکم نرسند، اوکراین روی خوشی به خود نبیند.

به نوشته شرق: آنچه در «کی‌یف» شاهدش هستیم مهر تاییدی است بر ادعای نافرجام‌بودن انقلاب‌های نارنجی. اوکراین لهستان و مجارستان نیست که پس از فروپاشی شوروی به فرهنگ ناتوان خود بازگردد.

الهه کولایی هم در شرق نوشته: مردم اوکراین و رهبران مخالفان با توجه به تجربه‌های پیشین و به‌ویژه آنچه در دودهه پس از فروپاشی در همه جمهوری‌های استقلال‌یافته به‌ویژه خود فدراسیون روسیه شکل گرفته، نیک می‌دانند که دموکراتیک‌سازی در این کشورها، فرآیندی است طولانی و زمان‌بر و جز با ازمیان‌بردن میراث تمرکزگرایی برجای‌مانده از دوران اتحاد جماهیر شوری، توفیق نخواهد یافت.

از دید این استاد دانشگاه: اگرچه این مسیر، ناهموار و پرچالش است اما به نظر می‌رسد اوکراینی‌تبارها پرداختن این هزینه و حرکت در این مسیر دشوار را آگاهانه انتخاب کرده‌اند.

اما علی ودایع در سرمقاله مردم‌سالاری نوشته: در تهران برخی با حساسیتی غیرقابل درک به پیگیری مسائل اوکراین می‌پردازند؛گویی این کشور یکی از استان‌های ایران اسلامی ‌است؛ آنها سرهرنخی را در واشنگتن جست و جومی‌کنند در حالی که اتحادیه اروپا راسا حمایت از مخالفان را در دست داشت تا جایی که آمریکا هم در کنار روسیه دومین بازنده تلقی می‌شود.

به نظر نویسنده: این نوع نگاه در تحلیل تعامل دیپلماتیک با جهان می‌تواند اشتباهات فاحشی را رقم بزند که برای منافع ایران مخاطره آمیز می‌شود. نمونه بارز آن نادیده گرفتن همراهی روسیه و چین در وضع تحریم‌های خصمانه غرب علیه ایران است.دشمنی آمریکایی‌ها با جمهوری اسلامی موضوع غیرقابل انکاری است اما نادیده گرفتن کارشکنی دیگراجنبی‌ها آنها را در کناریانوکوویچ قرار نمی‌دهد؟!؟

نویسنده سرمقاله مردم سالاری معتقد است همزاد پنداری با وضعیت اجتماعی اوکراین و ایران خیانت به دموکراسی و مردم‌سالاری دینی جمهوری اسلامی می‌باشد. در طول تاریخ ایرانی‌ها اگرچه در برابر هرگونه فساد در هر مقامی قیام کردند اما هرگز دست به دامن اجنبی‌ها نشدند.

آقای گشت ارشاد! این تیموشنکو را بگیر

آیدین سیارسریع در طنزانه قانون نوشته: از آنجایی که ما جدیدا بیکار شده‌ایم و متعاقبا این را به فراست دریافته‌ایم که با طنزنویسی برگ مو هم جهت پوشش‌مان نمی‌توانیم بخریم، تصمیم گرفتیم این کار عبث و بیهوده را به دیگر بیکاران و علاقه‌مندان واگذار کنیم و خودمان با ایجاد نشست‌هایی روزانه با اقشار، صنوف و گروه‌های مختلف به اظهار مواضع خود در زمینه‌های مختلف بپردازیم.

نویسنده در اولین گام به اوکراین پرداخته و نوشته:اوکراین برو بمیر! مجلس و پارلمان باید اراده داشته باشد نه این که هر چه مردم گفتند بپذیرد. یکی از برتری‌های ما نسبت به غرب این است که مجلس ما اراده دارد. در همین انتخابات ملاحظه کردید که ۵۰ درصد مردم به آقای روحانی رای دادند ولی ۸۰ درصد نمایندگان ما قاطعانه ایستادند و از آقای قالیباف حمایت کردند. این یعنی مجلس زیر بار حرف زور نمی‌رود.

طنزنویس کار از دست داده قانون افزوده: چرا این یولیا تیموشنکو با آن وضع ظاهری نامناسب باید آزاد شود در حالی که این همه جوان بیکار در کشور داریم؟ خطابم به گشت ارشاد شهر کیف است! آقای گشت ارشاد این یولیا را بگیر که هم ثواب داشته باشد هم از جان او محافظت شود. من دیگر حرفی با این اوکراین ندارم.

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شهروند

آرزو یا واقعیت؛ حرکت به کدام سو؟

نادر کریمی جونی در سرمقاله جهان صنعت نوشته سیاستمداران ایرانی میان برقراری رابطه یا عدم برقراری رابطه با آمریکا تردید دارند. از جهات کلی ایالات متحده دشمنی‌هایی در حق ایران کرده که فراموش کردن آن به سادگی امکان‌پذیر نیست. اما نه فقط در محافل خصوصی که در نشست‌های عمومی نیز مقامات و صاحبنظران ایرانی می گویند که اعتقادی ندارند که آمریکا دشمن است.

به نوشته این مقاله: از جهات عقلی رهبران ایران مذاکره با ایالات متحده، حتی مذاکرات خصوصی و بی‌واسطه را پذیرفته‌اند و در مواردی مانند جنگ عراق با متحدین، جنگ افغانستان و... این مذاکرات خصوصی به همکاری‌هایی نیز منجر شده است این رویه شاید از آن رو باشد که به هر حال ایالات متحده تنها قدرت ارشد جهان است و از این بابت نه فقط به هر ترتیب اهداف و منافعش را تامین می‌کند بلکه به انتظارات کشورها و ملل نیز پاسخ می‌دهد.

سرمقاله جهان صنعت بدان جا رسیده که: با وجود این همه حملات تند بسیاری از مقامات جهان علیه آمریکا و رهبرانش که با شدت ادامه دارد و گاهی این مقامات آرزوی قلبی‌شان در مورد سقوط و نابودی ایالات متحده را با حرارت بیان می‌کنند. بیان این شعارها ممکن است از آن رو باشد که نه فقط رهبران که شهروندان جهان می‌دانند که این شعار احتمالا محقق نخواهد شد.

غول‌های نفتی و معمای قطر

حمید حسینی در مقاله ای در قانون با اشاره به این که ایران طی چند ماه اخیر نشان داده است که قصد دارد دوباره مرکز رفت و آمد سرمایه گذاران بزرگ بین‌المللی وشرکت‌های معتبرخارجی باشد نوشته: به عنوان مثال از شرکت‌های غربی در اجلاس اوپک و اجلاس داووس دعوت شد که برای سرمایه‌گذاری در ایران حضور یابند و اتفاقا بسیاری از مدیران این شرکت‌ها نیز از این دعوت استقبال کردند.

نویسنده کارشناس تجارت با اشاره به قراردادهای نفتی که اصلاح شده است تا حضور سرمایه گذاران خارجی را ممکن کند به نکته‌ای اشاره کرده که آن وضعیت قطر است که در سال های اخیر قدرت مالی فراوانی به دست آورده است و سرمایه‌گذاری‌های متعددی را در جهان به انجام رسانده است .از جمله خریداری سهام برخی از غول‌های بزرگ نفتی مانند توتال.

مقاله قانون در نهایت پرسیده: آیا نمی‌توان این چنین نتیجه گرفت که شاید قطر، رقیب ایران در میدان گازی پارس جنوبی، با استفاده از اهرمی که در دست دارد، مانع از حضور شرکت‌های بزرگ نفتی در ایران شود؟ برای توسعه میادین نفتی و حضور شرکت‌های غربی در ایران لازم است همه جوانب مورد بررسی قرار گیرد.

حق نشر عکس Ghanoon
Image caption کارتون محمدرضا میرشاه ولد، قانون

سایه مرگ بر سر کارگران

اعتماد در گزارشی خبر داده که در سال های ۹۰ و ۹۱ بیش از سه هزار کارگر در حال کار جان از دست داده اند. و نظر چند تن را پرسیده.حسین راغفر یه اعتماد گفته: از دست رفتن جان این همه انسان، اتفاق کوچکی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت. این آمار نشان می‌دهد ایمنی نیروی کار در پایین‌ترین درجه اهمیت برای کارفرمایان و مسوولان است. سرمایه‌گذاری بدون توجه به شرایط ایمنی و رعایت موارد مربوط به محیط زیست خبر تازه‌یی نیست.

به گفته این اقتصاددان: کارگران به دلیل عدم امنیت اقتصادی چاره‌یی ندارند جز آنکه در شرایط نامساعد و خطرآفرین هم مشغول به کار شوند. می‌توان حدس زد که گذشته از این خیل عظیم کشته‌شدگان، تعداد بسیار زیادی از کارگران با مصدومیت‌ها و معلولیت‌های جدی هم از کار افتاده شده‌اند و متاسفانه بیمه کارگران، پاسخگوی نیازهای معیشتی آنها و خانواده‌هایشان نیست.

ناصر موسوی، نماینده مجلس هم به اعتماد گفته از دست رفتن نیروی انسانی مشغول به کار در واحدهای مختلف صنعتی و تولیدی در کشور، هزینه‌ها و خسارت‌های سنگینی برای کشور به همراه دارد. نخستن خسارت جدی اقتصادی چنین فاجعه ای در کشور، هزینه‌هایی است که برای آموزش و اشتغال یک کارگر صرف شده است.

ما ناراضی هستیم

حامد یعقوبی در مقاله ای در فرهیختگان نوشته: ما تعدادی آدم ناراضی هستیم که تفاوت‌های بی‌شماری با هم داریم. یکی آدم تندمزاجی است، دیگری فکر می‌کند با لبخند و دیالوگ می‌شود همه مشکلات جامعه بشری را حل کرد، یکی دوست دارد چایش را با قند بخورد - و روی این موضوع مثل انجام یک مراسم آیینی تاکید دارد -، دیگری قهوه فرانسه‌اش ترک نمی‌شود.

ما تعدادی آدم ناراضی هستیم که اظهارنظر درباره همه پدیده‌های دنیا را جزء وظایف ذاتی‌مان می‌دانیم؛ فرقی نمی‌کند این پدیده ناآرامی‌های تاسف‌بار اوکراین باشد یا درگیری‌های سوریه. فرقی ندارد اکران یک فیلم از کیانوش عیاری باشد یا چاپ رمانی از محمود دولت‌آبادی! مهم این است که حرف بزنیم و در هر وضعی ناراضی بودن‌مان را مثل اعلامیه‌ای که به دیوار می‌چسبد، به رخ مردم بکشیم.

ما همان‌قدر به تعریف‌های روشنفکری نزدیکیم که تیم فوتبال ایران به احتمال قهرمانی در جام جهانی برزیل. واقعیت این است که مثل هر چیز دیگری توی این دنیا نارضایتی را می‌شود به دو دسته تقسیم کرد: قلابی و اصل. نارضایتی قلابی از دو کیلومتری پیداست، درست مثل کتانی آل استار نامرغوبی که با اصلش فرسنگ‌ها تفاوت دارد و اگر بپوشی توی پایت زار می‌زند. ولی چه می‌شود کرد که کافه‌نشینی بدون‌نارضایتی لطفش را از دست می‌دهد.

مقاله فرهیختگان سرانجام تاکید کرده: ما ناراضی هستیم.

زندگی ترافیکی

پوریا عالمی در ستون طنز خود در شرق با اشاره به ساعت هایی که آدمیان در ترافیک تهران گیر می کنند نوشته با توجه به این که مساله ترافیک حل‌شدنی نیست. یعنی ما که چشممان آب نمی‌خورد و باتوجه به اینکه ممکن است دو، سه‌ساعت در اتوبان توی ترافیک بمانیم، پیشنهادهایی مطرح می شود.

ایران‌خودرو و سایپا در ماشین‌ها یک فقره دستشویی و یک فقره دوش آب سرد و گرم نصب کنند. صندلی ماشین را تختخواب‌شو کنند [...] برای رفاه حال ترافیکوندها در طول بزرگراه روی بیلبوردها فیلم و کارتون پخش کنند. برای بازشدن باب آشنایی بین ترافیکوندها مسوولان تعدادی ماشین روباز به‌عنوان کافی‌شاپ در شهر قرار دهند. بعد از بازشدن باب آشنایی به قصد ازدواج، مسوولان تعدادی اتوبوس به‌عنوان تالار عروسی در سطح شهر بپراکنند تا ترافیکوندها از فرصت ترافیک استفاده کنند و در آن، مراسم عروسی بگیرند.

از جمله دیگر پیشنهادات ستون طنز شرق این است که: به بچه‌هایی که در ترافیک به‌دنیا می‌آیند، از طرف مسوولان یک مینی‌ماینر اهدا شود. شهرداری علاوه بر پارکبان، ترافیک‌بان هم اختراع کند تا از ترافیکمانده‌ها پول بگیرد. اگر ترافیک خیلی طول کشید و کسی در ترافیک جان باخت، شهرداری در آن محل یک بیلبورد بزند و پول اجاره بیلبورد را به یاد آن مرحوم بین راننده‌ها، قرمه‌سبزی پخش کند.

کارتون روز

حق نشر عکس Shargh
Image caption علی جهانشاهی، شرق

مطالب مرتبط