معاون اول رئیس جمهور ایران: تعداد یارانه‌بگیران از جمعیت بیشتر است

اسحاق جهانگیری حق نشر عکس TASNIM
Image caption معاون اول رئیس جمهور تاکید کرده که براساس لایحه بودجه ۱۳۹۳، یارانه باید نه به همه شهروندان، که تنها به افراد "متقاضی نیازمند" داده شود

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران گفت که دولت در بهمن ماه امسال به ۷۷ میلیون و ۳۷۴ هزار نفر یارانه پرداخت کرده که این تعداد، از جمعیت ۷۷ میلیون و ۲۰۰ هزار نفری این کشور بیشتر است.

آقای جهانگیری در گفتگو با شبکه دوم تلویزیون سراسری ایران افزود که براساس تبصره ۲۱ لایحه بودجه ۱۳۹۳، یارانه باید نه به همه شهروندان، که تنها به افراد "متقاضی نیازمند" داده شود.

مسئولان دولت حسن روحانی، در گذشته هم با تاکید بر فقدان بودجه لازم برای پرداخت یارانه به همه شهروندان، از ضرورت شناسایی اقشار پردرآمد و مستثنی کردن آنها از مجموعه دریافت‌کنندگان یارانه نقدی سخن گفته بودند.

معاون اول رئیس جمهور ایران، در همین ارتباط اظهار داشت که باید "ثبت نام جدیدی" از افراد متقاضی دریافت یارانه نقدی انجام شود و "دولت عددی را مشخص کند که اگر درآمد از آن کمتر بود، فرد نیازمند شناخته شود".

اسحاق جهانگیری یادآوری کرد که طبق قانون هدفمندی یارانه ها، که اجرای آن در دولت محمود احمدی نژاد شروع شد، ۵۰ درصد از مبلغ حاصل از افزایش قیمت سوخت می بایست به صورت یارانه نقدی به شهروندان تعلق می گرفت اما این قاعده رعایت نشد.

آقای جهانگیری افزود: "از دی ۸۹ که هدفمندی شروع شد، کل درآمد افزایش [قیمت] حامل های انرژی ۹۶ هزار میلیارد تومان بود که برحسب قانون باید مبلغ ۴۸ هزار میلیارد تومان بین خانوارها تقسیم می شد ولی رقمی که تا به حال تقسیم شده ۱۳۷ هزار میلیارد تومان بوده و مابه التفاوت این مبلغ از محل بودجه کل کشور پرداخت شده است."

حسن روحانی رئیس جمهور ایران، اوایل آذر ماه و در هنگام ارائه گزارش صد روزه فعالیت دولت خود گفته بود که پرداخت یارانه نقدی به شیوه معمول در گذشته، ماهانه به ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بودجه نیاز دارد که دولت او چنین پولی را در اختیار ندارد.

مسئولان دولتی، گذشته از ناکافی دانستن منابع مالی خود برای ادامه پرداخت یارانه نقدی به شیوه موجود، در مورد تاثیر این شیوه توزیع پول بر افزایش نقدینگی و تورم نیز ابراز نگرانی کرده و از ضرورت جستجوی راه‌هایی جایگزین سخن گفته اند.

یکی از راهکارهای پیشنهادی دولت برای کاهش تاثیر تورمی یارانه مستقیم، توزیع "سبد کالا" در میان اقشار نیازمند جامعه بوده که به گفته مسئولان اجرایی فاقد تاثیرات تورمی است و می تواند به افزایش تولید داخلی بیانجامد.

اولین مرحله از توزیع سبد کالا در ایران، از اواسط بهمن ماه شروع شد که انتقاد گسترده ناظران را به دنبال داشت. تعلق نگرفتن سبد کالا به بسیاری از شهروندان کم درآمد و نیز تشکیل صف های طویل در مقابل مکان‌های توزیع کالا، از جمله مواردی بود که به انتقاد از مرحله اول توزیع کالا انجامید.

در واکنش به این انتقادات، حسن روحانی در یک مصاحبه تلویزیونی از مردم عذرخواهی کرد و وعده داد که شیوه توزیع سبد کالا در آینده اصلاح شود.