معاون دادستان کل کشور: سالانه چهار هزار نفر در ایران معتاد می‌شوند

حق نشر عکس MEHR

حسین ذبحی، معاون دادستان کل کشور امروز دوشنبه ۵ اسفندماه اعلام کرد که سالانه چهار هزار نفر در ایران به اعتیاد روی می‌آورند.

به گزارش خبرگزاری مهر، معاون دادستان کل کشور با اشاره به خطرات مواد مخدر صنعتی اعلام کرد: "شیشه به صورت یک بحران و معضل در کشور درآمده و افراد با مصرف این ماده مخدر صنعتی دچار حالاتی می‌شوند که می توانند به راحتی مرتکب جنایت و قتل می‌شوند.

وی مجازات قاچاقچیان و مبارزه با مواد مخدر را در ایران دشوار عنوان کرد و گفت که برخی افراد در نقاط مختلف کشور به منظور دریافت مبلغ اندکی پول حاضر به قاچاق مواد مخدر می‌شوند و ۴۷ درصد زندانیان کشور را مجرمان مواد مخدر تشکیل می‌دهند.

بر اساس آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر و پلیس ایران، بیش از دو میلیون مصرف کننده مواد مخدر در ایران زندگی می‌کنند.

میانگین سنی ۷۰۰ هزار نفر از این معتادان که مصرف کننده تفننی هستند، ۲۱ سال است.

آخرین آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران نشان می‌دهد که در این کشور یک میلیون و ۳۲۵ هزار ایرانی به مواد مخدر اعتیاد دارند که به گفته پلیس ۷۰۰ هزار مصرف کننده تفننی مواد مخدر را نیز باید به این آمار اضافه کرد.

بر اساس این گزارش، ماموران پلیس مبارزه با مواد مخدر و سایر رده‌های پلیس در سال ۱۳۹۱ هر ساعت ۵۷ کیلوگرم انواع مواد مخدر را کشف کرده اند.

به گفته پلیس، مواد مخدر از طریق مرزهای شرقی و دریا وارد و علاوه بر توزیع درکشور از طریق مرزهای غربی به اروپا ترانزیت می شود.

بنابر آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر، در ایران سالانه ۶۰۰ تن مواد مخدر مصرف می‌شود.

براساس گزارش‌های پیشین این ستاد، تریاک، کراک، شیشه و هروئین به ترتیب بیشترین مواد مخدری هستند که در ایران مصرف می شوند.