بررسی روزنامه های صبح سه شنبه تهران ‫- شش اسفند

روزنامه های امروز صبح تهران در صفحات اول خود از صدور قرار مجرمیت برای رحیمی معاون اول ریاست جمهوری در زمان احمدی نژاد خبر داده و در مقالاتی بر اساس گفته‌های معاون وزارت خارجه آمریکا تاکید کرده اند که غنی سازی اورانیوم در ایران از موارد پذیرفته در مذاکرات هسته ای بوده است‫.

حق نشر عکس ebtekar
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

حقی كه قطعی است

علی بیگدلی در مقاله ای در اعتماد نوشته: نكته پراهمیت در صحبت‌های وندی شرمن، معاون وزیر خارجه امریكا كه غنی‌سازی در خاك ایران را بخشی از توافق جامع دانست این است كه این موضوع را در تل‌آویو مطرح كرد و جلوی انتظارات بیش از حد و غیرمعقول نتانیاهو را گرفت. این اظهارات مقامات اسراییل را خشمگین كرد.

نویسنده با اشاره به این که امریكایی‌ها با مخالفت در خصوص غنی سازی می‌خواستند ایران را تحت فشار قرار دهند نوشته خواسته هایی از این دست كه ایران ساخت موشك‌های دوربرد را ادامه ندهد و یا نگاهش را به منطقه خاورمیانه تغییر داده و دست از حمایت حزب‌الله و حماس بردارد. اما ناچار هستند فقط در مورد محتویات موافقتنامه صحبت كنند .

مقاله اعتماد یادآوری کرده: در موافقتنامه اولیه بحث حق غنی‌سازی ایران به رسمیت شناخته نشد و گفته شد مطابق با كنوانسیون ژنو همه كشورها بدون ذكر مستقیم می‌توانند غنی‌سازی 5 درصدی داشته باشند. البته این موضوع در محافل داخلی تا مقداری با نگرانی مورد بررسی قرار گرفت. این حق قطعی است. آقای ظریف نیز در یك مصاحبه‌یی عنوان كردند كه غنی‌سازی حق قطعی و یقینی ما است و حق یقینی نیازمند ذكر در موافقتنامه نیست. اما حالا حضور یك گروه 140 نفره اقتصادی فرانسوی در ایران و هیاتی از كشور آلمان كه در چند روز آینده وارد ایران می شوند بدون نظر مقامات دولتی آن كشورها انجام نمی پذیرد.

جلال جلالی زاده در مقاله ای در مردم سالاری نوشته: در حال حاضر دولت در مرحله اعتمادسازی و جلب اعتماد طرف‌های مذاكرات هسته‌ای است. البته در داخل افرادی که منافع خود را در تیرگی روابط می‌دانند در مسیر تلاش‌های دولت کارشکنی می‌کنند تا آنگونه که لازم است دولت موفق نشود اما دولت نباید به مخالفت‌ها بها دهد و با قدرت برنامه‌های خود را به پیش ببرد. دولت باید به برنامه‌هایی که مردم به آنها رای داده‌اند تکیه کند و با شفاف‌سازی مردم را در جریان امور قرار دهد.

به نظر نویسنده دولت هم اگر شیوه‌های دولت قبلی را پیگیری کند پایگاه خود را از دست می‌دهد. دولت باید برنامه‌های خود را با تاکید بر وعده‌های خود دنبال کند. .باید توجه كنیم كه طرف‌های مذاکره با ایران بسیار هوشمند و زیرک بوده و از وقایع کشور ما مطلعند.

مقاله مردم سالاری در نهایت نوشته: اکنون باید مشخص کنیم که سیاست‌های کلی کشور را چه نهادی طراحی و چه دستگاهی آن را اجرا می‌کند. نباید به کسانی که مسئولیت ندارند یا مسئولیت‌گریزند و پیشرفت کشور را به ضرر خود می‌دانند اجازه داد که آنها چهره کشور را با اظهارات و اقدامات خود مخدوش کنند یا با هیاهوهای خود تلاش کنند که اعتماد جهانیان از ما سلب شود. باید مشخص شود چه کسی مسوول سیاست خارجی است و با حاکم شدن قانون در کشور مانع تداخل در اجرای سیاست خارجی شویم.

اوکراین و مصر

علی محقق در سرمقاله ابتکار نوشته: كسی نمی‌داند بر تحولات اخیر اوكراین چه اسمی بگذارد؛ انقلاب، دموكراسی، كودتا یا بازگشت به انقلاب نارنجی. این سردرگمی را سال گذشته هم تحلیلگران مسائل بین‌المللی یك بار دیگر در مصر پس از انقلاب سال ۲۰۱۱ تجربه كردند. فاصله اجتماعی، فرهنگی و جغرافیایی مصر و اوكراین از زمین تا آسمان است. اما مردمان هردو كشور كمی پیشتر، یك انقلاب واقعی را از سر گذراندند. یکی نارنجی نام گرفت یکی بهار عربی.

به نوشته این مقاله عملكرد ضعیف و یك جانبه هر دو گروه از حاكمان پس از انقلاب، شرایط تاریخی و اجتماعی این كشورها و قرار داشتن در میانه دعوای تاریخی شرق و غرب، كار را هم برای مصر و هم برای اوكراین پس از انقلاب سخت كرد. در اوكراین پس از جنبش نارنجی مانند مصر پس از جنبش بهار عربی، دو قطبی موجود در لایه‌های پنهانی جامعه به تدریج آشكارشد و از درون اذهان و كنج خانه ها، به خیابان آمد. در مصر ضعیف شده و دچار بحران و متاثر از اقتضائات خاورمیانه ای، كمتر از سه سال زمان لازم بود تا این دو قطبی به تقابل مخالفان علیه دولت برآید.

سرمقاله ابتکار در نهایت تاکید کرد:ه شباهت‌ها میان آنچه كه سه چهار سال اخیر بر مصر گذشت و آنچه كه در یك دهه اخیر اوكراین تجربه كرد، اما بیشتر از اینهاست. هم در كی‌یف و هم در قاهره، فاصله بین به قدرت رسیدن و دیكتاتور شدن كم است و هم فاصله كرسی ریاست با سلول زندان. در اوکراین و هم در مصر رئیس جمهوری به «صدور دستور كشتارمردم»، هم به «جاسوسی و خیانت به كشور» و هم به «فساد اقتصادی» متهم است.

حق نشر عکس etemad
Image caption تیتر و طرح جمال رحمتی در صفحه اول اعتماد

روزنامه های امروز صبح با نقل گفته های حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهور و نماینده دولت در شورای نظارت بر صدا و سیما و محمد هاشمی رییس پیشین این سازمان و علی مطهری نماینده مجلس نوشته اند صدا و سیما صدای واقعی مردم ایران نیست‫.

آیدین سیارسریع در طنزانه قانون نوشته: بعضی‌ها هیچ کاری ندارند جز این که به صداوسیما انتقاد کنند. شما به صحبت‌های اینها توجه نکنید و کار خودتان را بکنید. اینها غافلند، نمی‌دانند اگر همین صداوسیما نبود مردم به سمت رسانه‌های ارتباطی و دیداری و شنیداری گسترده‌تر جذب نمی‌شدند و همین‌طور ناآگاه باقی می‌ماندند!

طنزنویس تاکید کرده: متاسفانه من هم در خانه ماهواره دارم. گاهی نیمه شب‌ها که خوابم نمی‌برد آن را روشن می‌کنم تا ببینم آمریکا چه برنامه جدیدی علیه ملت ایران تدارک دیده است. یک شب یکی از این کانال‌ها را آوردم و دیدم پرچم ایران را زده و چند تا کد ملی هم زیر آن نوشته. دیدم ایران عزیز با قدرت در همه عرصه‌ها حضور دارد. حس غرور ملی در من جمع شد

و سرانجام طنز قانون این که: دیروز یکی به من گفت که آقای ضرغامی می‌خواهد خرداد سال بعد از صداوسیما برود و من خیلی ناراحت شدم. برای همین از چند گزینه دعوت می‌کنم که با رعایت شئونات بیایند روی میز. یکی آقای حدادعادل که اگر ایشان بیاید همه در صداوسیما فارسی حرف می‌زنند. حتی اخبار انگلیسی شبکه چهار . یکی دیگر آقای صفارهرندی است که من دعا می‌کنم ایشان بشود چون فساد را ریشه‌کن می‌کند. دیگر آن بازیکن فوتبال به خودش جرات نمی‌دهد که جلوی زن و بچه مردم شورت ورزشی بپوشد و بیاید وسط زمین، همه شلوار مناسب می‌پوشند، آن دختر جوان هم عکس کریس را برمی‌دارد و عکس مایلی کهن می‌زند .

حق نشر عکس qanoon
Image caption تیتر و عکس صفحه اول قانون

علاقه به حافظ و سعدی

نسترن دقیقی در مقدمه مصاحبه قانون با سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا نوشته: بازگشایی سفارت آمریكا در ایران و پرواز مستقیم به نیویورك دو موردی است كه حسن روحانی در ۶ ماه نخست دولتش، وعده داده است. این دو وعده رئیس‌جمهور بهانه‌ای شد تا با سخنگوی وزارت امور خارجه آمریكا گفت‌وگو كنیم. کسی که فارسی را روان و شیرین حرف می زند. آلن ایر كه نزدیك یكسال است عهده دار سخنگویی وزارت خارجه را بر عهده گرفته تاكید دارد بازگشایی سفارت و پرواز مستقیم در اولویت‌های ایالات متحده آمریكا نیست.

به نوشته گزارشگر قانون: وی بر این باور است كه نهایی شدن مذاكرات هسته‌ای می‌تواند گامی برای برقراری ارتباط ایران و آمریكا باشد. البته بیانیه اخیر آمریكا درباره رفع حصر موسوی و كروبی، باعث دلخوری‌هایی شد تا ایران یك گام به عقب بردارد. در حالی كه مقامات كشور تاكید دارند این بیانیه مصداق دخالت در امور داخلی كشور است، ایر در صفحه فیس‌بوك خود زیر پست این بیانیه در توضیح صدور این بیانیه نوشت کشور ایران به عنوان کشور امضا کننده میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی متعهد است حداقل حقوق بشر شهروندان خود را رعایت کند.

با این استدلال او تلاش دارد دخالت آمریكا در امور داخلی كشورها را رد كند. چنان در مصاحبه با قانون گفته: بیانیه‌های هسته ای کاخ سفید برای راضی کردن داخل آمریکاست. سعدی، حافظ، مولانا، و خیام شاعران مورد علاقه من هستند. آمریكا برنامه‌ای هم برای بازگشایی سفارت دنبال نمی‌کند.

صورت ظاهر و باطن توسعه

ضیاء مصباح در مقاله ای در شرق اول از قول دنیس سیمونز سخنگوی سابق وزارت‌ خارجه فرانسه که اخیرا با هیات اقتصادی فرانسوی به تهران آمد نوشته «آنچه شما را پس از ورود به تهران به حیرت وا می‌دارد غربی‌‌بودن این شهر است.

نویسنده مقاله پرسیده: تشریحی که سخنگوی فرانسوی از شرایط ظاهری تهران به دست داده است، با شرایط جامعه از لحاظ فرهنگی و اجتماعی مطابقت دارد؟ و خود نوشته: چنانچه قدری انصاف توأم با صراحت باشد، از نحوه برخورد مردم با یکدیگر که نمونه بارز آن دعواهای مطرح در کلانتری‌ها و دادگاه‌هاست یا نحوه رانندگی و سلامت روانی جامعه و مواردی از این دست است می‌توان به نتایج روشنی رسید.

مقاله شرق به این جا رسیده که : در صورت عدم مشاهده الفبای زندگی شهری در جامعه‌، به ریشه‌ این حالت‌ها و نارسایی‌ها که برآمده از فقر مادی، تامین حداقل‌های بهداشتی، تغذیه و... است پی می‌بریم. آیا جامعه در شرایط فعلی از این امکانات برخوردار است تا رفتار صحیحی در امور اجتماعی از خود نشان دهد و آیا مجموعه تریبون‌های در اختیار دولت، طی ۳۵ سال گذشته توانسته است این حداقل‌های رفتاری را فراهم سازد؟

گسترش اعتیاد در جوانان

پریسا هاشمی در گزارشی در تهران امروز نوشته آن قدر در مسائل اجتماعی به ویژه اعتیاد در كودكان، نوجوانان و جوانان پنهان كاری شده كه حالا ستاد مبارزه با موادمخدر یك تنه دارد درباره زیرزمینی شدن برخی آسیب‌ها هشدار می‌دهد.

به نوشته این گزارشگر: ستاد مبارزه با موادمخدر هشدار داد كه یك پندار غلط و یك باور نادرست دانشجویان را تهدید می‌كند. اینكه مواد و داروهای محرك و مخدر باعث كم شدن استرس شب امتحان، كم‌خوابی، تمركز بیشتر و... می‌شود. اینكه این باور از كجا آمده و چه كسی بی‌خطری مصرف آن را به گوش قشر فرهیخته كشور انداخته معلوم نیست؛ و هشدار دقیقا همین جاست. جایی‌كه گفته می‌شود ۵۶ درصد دانشجویان هیچ اطلاع درستی از مواد محرك و مخدر ندارند.

به گزارش تهران امروز ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به اینكه موادمخدر به‌ویژه روانگردان‌ها عامل قتل‌عام جوانان و نوجوانان است می‌گوید كه راهكارهایی در پیش گرفته شده كه پیشگیری از اعتیاد در دانشگاه‌ها دو واحد اجباری شود تا دانشجویان در مورد راهبردهای پیشگیری و حتی درمان اعتیاد شناخت كافی پیدا كنند.

تبدیل جامعه طبقاتی به جامعه همکف

پوریا عالمی در ستون طنز شرق با اشاره به این که هزینه یک خانوار چهارنفره به ۱.۸ میلیون‌تومان در ماه رسیده نوشته این از کارهای خوب احمدی نژاد است که ابتدا سعی کرد پول پولدارها را بگیرد، تا فقیر شوند، اما نشد. چون پولدارها خسیس بودند و پولشان را الکی به کسی نمی‌دادند. او سپس سعی کرد بی‌پول‌ها را پولدار کند برای همین گفت پول نفت را می‌آورد سر سفره. منتها پیت نفت را داد دست چندنفر شبیه بابک زنجانی که ببرند توی بازار و پیت نفت را پول کنند و برگردند، ولی نشد.

به نوشته طنزنویس: وقتی پروژه‌های بالا شکست خورد، دولت مهرورزی تصمیم گرفت برای اینکه فاصله طبقاتی را بردارد، یک حرکت ویژه بزند. ببینید خط فقر در سال ۸۴ حدود ۲۸۰ هزارتومان بود اما الان طبق گزارش خبرگزاری مهر، خط فقر شده یک‌میلیون‌و۸۰۰هزارتومان.

در ستون طنز شرق آمده: این یعنی چی؟ یعنی حتی فقرا هم «میلیونر» هستند. یعنی پرایدسوار و پورشه‌سوار، جفتشان «میلیونر» هستند و این یک جامعه بی‌طبقه است که همه میلیونر باشند. البته توجه کنید که وقتی جامعه طبقاتی نباشد همه همکف هستیم و از جایمان تکان نمی‌خوریم که به‌خاطر این مهم رسما از آقای احمدی‌نژاد تشکر و قدردانی می‌کنیم.

حق نشر عکس sharq
Image caption کارتون آروین، شرق