انعقاد قرارداد تسلیحاتی ایران و عراق تکذیب شد

سربازان عراقی و اسیران القاعده حق نشر عکس Reuters
Image caption گفته شده نیروهای عراقی برای مقابله با نفرات القاعده به تسلیحات ایرانی نیاز دارند

سفیر ایران در بغداد خبر فروش تسلیحات ایرانی به عراق را تکذیب کرده است.

روز سه شنبه، ۶ اسفند (۲۵ فوریه)، خبرگزاری فارس به نقل از حسن دانایی فر، سفیر ایران در عراق، نوشت که "عراق تاکنون درخواست خرید هیچگونه سلاح یا تجهیزات نظامی برای مبارزه با گروه‌های تروریستی از جمهوری اسلامی ایران نکرده و قصد امضای هیچگونه قراردادی برای مسلح کردن نیروهای نظامی عراق با ایران را ندارد."

براساس این گزارش، آقای دانایی فر در مصاحبه با خبرگزاری "المصدر نیوز" گفته است که در دیدار مقامات عراقی از ایران، موضوع خرید تسلیحاتی مطرح نشده و دو طرف تنها در زمینه همکاری‌های سیاسی و اقتصادی گفتگو کرده‌اند.

وی در عین حال تاکید کرده است که ایران آماده کمک به عراق در زمینه "مبارزه با تروریسم" است و افزوده که "مبارزه با تروریسم تنها مربوط به عراق نیست بلکه موضوعی است که موجب نگرانی همه کشورهای منطقه و جهان شده و مشارکت همه کشورها در این مبارزه ضروری است."

پیشتر، خبرگزاری رویترز در یک گزارش اختصاصی، از امضای قراردادی به مبلغ ۱۹۵ میلیون دلار برای فروش اسلحه ایرانی به عراق خبر داده و گفته بود که این قرارداد با قطعنامه شورای امنیت در مورد تحریم معاملات تسلیحاتی با ایران مغایرت دارد.

حق نشر عکس ISNA
Image caption دانایی فر گزارش انعقاد قرارداد تسلیحاتی ایران و عراق را تکذیب کرده است

آقای دانایی فر گفته است "البته در صورتی که عراقی‌ها نیاز نظامی داشته باشند و از ما تقاضا کنند، ما با توجه به توانی که داریم، مساله را بررسی خواهیم کرد؟" جمهوری اسلامی همواره مصوبات شورای امنیت در تحریم ایران را غیرقانونی دانسته است اما براساس قوانین بین المللی، کشورهای عضو سازمان ملل ملزم به اجرای این مصوبات هستند.

رویترز گزارش کرده بود که قرارداد معامله تسلیحاتی دو کشور در ماه نوامبر سال گذشته و چند هفته پس از آن امضا شد که نوری المالکی، نخست وزیر عراق، از سفری به آمریکا به بغداد بازگشته بود.

براساس این گزارش، هدف نخست وزیر عراق از سفر به آمریکا تاکید بر لزوم دریافت تسلیحات بیشتر جهت مقابله با شورشیان وابسته به شبکه القاعده در آن کشور بود و تعلل آمریکا در برآوردن این درخواست باعث تصمیم دولت عراق به خرید اسلحه از ایران شد. به گزارش رویترز، مقامات عراقی از تایید یا تکذیب این گزارش خودداری کرده‌اند.

خبرگزاری فرانسه نیز در این زمینه یادآور شده است که در اوایل ماه ژانویه سال جاری، محمد حجازی، معاون رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، گفته بود که ایران آماده کمک نظامی به عراق در مبارزه علیه تروریسم است. اشاره او به درگیری گروه های مسلح و نیروهای دولتی عراق در برخی مناطق این کشور بود.

همزمان، خبرگزاری مهر نیز ضمن نقل اظهارات آقای دانایی فر در تکذیب خبر معامله تسلیحاتی ایران و عراق، نوشته است که هوشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق روز سه شنبه به تهران سفر می‌کند و هدف از این سفر اجرایی کردن همکاری دو جانبه در مورد اروند رود است.

مطالب مرتبط