وزیر نفت: در تهران دیگر بنزین تولیدی پتروشیمی‌‌ها توزیع نمی‌شود

حق نشر عکس SHANA

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران امروز سه‌شنبه ششم اسفندماه در جلسه علنی شورای شهر تهران اعلام کرد: "موادی که در بنزین (تولیدی) پتروشیمی‌ها وجود دارد آلاینده و خارج از استاندارد هستند و قطعا در تهران دیگر این بنزین‌ها توزیع نخواهد شد و بر اساس توافقی که در دولت انجام شده برای سال ۱۳۹۳ دیگر بنزینی از پتروشیمی‌ها دریافت نخواهد شد."

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای زنگنه با اشاره به اینکه کارهای اداری برای وارد کردن بنزین پاک به شهر تهران ادامه دارد، گفت: "چیزی که به یقین آنرا اعلام می‌کنم این است که در تهران چیزی به نام اکتان ۷ از سال ۹۳ دیگر توزیع نخواهد شد."

بحث بنزین‌های آلوده که باعث آلودگی هوای تهران و شهرهای بزرگ در ایران شده، چندین سال است که توسط کارشناسان مطرح می شود. به گفته کارشناسان در پی تحریم‌های اعمال شده علیه ایران، کارخانه‌های پتروشیمی دست به تولید بنزین زدند، اما این بنزین‌ها فاقد استاندارهای مورد نظر است.

طبق آمار رسمی به طور متوسط روزانه نزدیک به ۷۰ میلیون لیتر بنزین در ایران سوزانده می‌شود که این رقم بیشتر از میزان تولید داخلی است.

کارشناسان معتقدند که افزایش آلودگی هوا در استان‌هایی چون خوزستان٬ تهران٬ اصفهان و اراک نیازمند اختصاص ردیف مستقلی در بودجه به عنوان حق آلایند‌گی برای این استان‌هاست ،که به دلیل مشکلات اقتصادی این موضوع در ردیف دوم اهمیت قرار گرفته و چندان توجهی به آن نمی‌شود.

در دی‌ماه سال پیش مشاور وزیر بهداشت ایران اعلام کرد که در یک سال۴۴۶۰ نفر بر اثر آلودگی هوای تهران جان باختند.

آقای زنگنه در خصوص بحث آلودگی هوا و بررسی راهکارهای کاهش آن نیز گفت که از مهمترین مسائل خودروهای تولیدی داخل ایران است که در حال حاضر این خودروهای تولیدی به لحاظ "کیفیت اصلا مناسب نیستند."

وزیر نفت با اشاره به توافق شهرداری تهران و وزارت نفت در خصوص تامین اعتبار برای نوسازی ناوگان تاکسیرانی و توسعه حمل و نقل عمومی نیز گفت: "وزارت نفت هزینه های این نوسازی را می‌دهد، مجلس نیز دست ما را برای کمک به کاهش آلودگی هوای پایتخت باز گذاشته است."

به گفته آقای زنگنه موتورسیکلت‌ها از جمله آلاینده های جدی هوای پایتخت هستند. وزیر نفت در مورد ساماندهی این مسئله اعلام کرد: "شخص رئیس جمهور علاقمند به ساماندهی موتورسیکلتهاست. باید موتورسیکلتهای برقی وارد کشور شود تا آلاینده ها بسیار کاهش پیدا کنند."

بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی شرکت کنترل کیفیت هوا، تعداد روزهایی که ساکنان تهران هوای ناپاک به ریه‌های خود فرستاده‌اند در شش سال گذشته به شدت افزایش داشته و در سال ۱۳۹۰ به اوج خود یعنی ۲۱۸ روز رسیده است.

در این سال ۱۴۴ روز کیفیت هوا در شرایط سالم و تنها سه روز در شرایط پاک بوده است.