بررسی روزنامه‌های صبح چهارشنبه تهران - هفتم اسفند

روزنامه های امروز صبح تهران در صفحات اول خود ملاقات رهبر جمهوری اسلامی با سران سه قوه و ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را با اهمیت دیده اند. سفر استانی دوم حسن روحانی به استان بلوچستان با عکس هایی از استقبال مردم از وی در صفحه اول بسیاری از روزنامه های صبح منعکس شده است.

حق نشر عکس arman newspaper feb26
Image caption تیتر و عکس حجت سپهوند در صفحه اول آرمان

اوکراین، روسیه مثل آمریکا

در حالی که روزنامه های اصولگرا ایراد گرفتند که چرا رسانه های ایران به گزارش های پیرامون حوادث اوکراین اهمیت می دهند و طوری عمل می کنند که گویا اکراین استانی از ایران است، همچنان تحلیل و تفسیر این واقعه مهم در روزنامه ها ادامه دارد.

علی ودایع در سرمقاله مردم سالاری نوشته امروز،در کشورهاي حياط خلوت روسيه همانند مولداوي ، بلاروس يک موضوع به اشتراک پررنگ است؛فقر،فساد دولتي و برخورد خشن با مخالفان که اتحاديه اروپا را براي کشورگشايي کمک مي کند. بي خردي سران تحت امر روسيه در اوکراين،فضا را براي مهندسي آشوب هاي اوکراين و تئوري شکل گيري انقلاب هاي دومينويي فراهم کرده است.

به نوشته این مقاله: در حوادث اوکراين مخالفان رهبرواحدي نداشتند و گروه هاي مختلفي گردهم جمع شده بودند براي ساقط کردن يک نفر به نام يانوکوويچ که مهره دست نشانده مسکو شناخته مي شد. اوضاع اوکراين پرشباهت به روزهاي بهارعربي در مصر يا حتي ليبي است و آينده مردم اين کشور با اقتصادورشکسته و تحت فشار روسيه نيز فضاي سياسي غبارآلود همچنان مبهم است.

این مقاله بدون نام بردن از روزنامه کیهان اضافه کرده: گفته شده بود،موضوع انقلاب آبي اوکراين به مثابه ناآرامي در يکي از استان هاي ايران اسلامي مورد توجه قرار گرفت اما يک موضوع مغفول ماند؛ دخالت هرقدرت خارجي در امورداخلي هرکشوري يک امر ناپسند است. اگردخالت آمريکايي ها تيتر يک برخي رسانه ها شده است ، نمي شود از کنار دخالت روس ها نيز بي تفاوت گذشت.

ارایش مو در شکنجه گاه اوکراین

امیروفایی در طنزانه قانون نوشته: درشــرايط فعلي كه اوضاع سياســي در كشور اوكراين بحراني اســت، طنزنويســي جايز نيست و مردم هم بيشــتر به مطالعه تحليل هاي سياســي علاقه نشان ميدهند. خوشــبختانه در روزهاى گذشته شاهد تغيير ريز و درعين حال ظريفي در نام ميدان اســتقلال شهر كييف اوكراين به ميدان "يــورو"بوديم. اين يعني چه؟ يعني آمريكا ميخواهد با وعده پول، استقلال مردم اوكراين را بخرد.

به نوشته این طنزنویس: از سويي ديگر اين شكنجه گاهي كه ميگويند خانم تيموشنكو- رئيس جمهور سابق- دو سال و نيم آنجا بوده چگونه شكنجه گاهي است كه ايشان با موهاي بافته و عروسكي شانه شده در ناحيه يشاني از آن خارج شدند؟ ملت ايران خوب ميداند كه بافتن آن همه مو به آن شكل با حواشي اش روزانه حدود ۲ ساعت زمان مي برد و مسائلي مثل ويتامينه و كراتينه كردن مو را هم در كنار خود دارد.

طنزانه قانون بدین جا رسیده که: آمريكا هــم به هيچ وجه قابل اعتماد نيست. آنها برنامه دارند كه شــمال غربي اوكراين را كاملا ازســكنه خالي كننــد تا درايــن منطقه فروشگاههاي زنجيرهاي خودشــان را داير كنند. به اوكرايني ها گوشت وســبزي يخزده بفروشند تا در آينده آرام آرام اوكراين را به تصرف خود دربياورند. درشــرايط فعلي ما حتما بايد درموضوع اوكراين دخالت كنيم. . و ما مي توانيــم باگفتن جمله "به خودمون مربوطه كه اينجا چي كار داريم"

حق نشر عکس qanoon newspaper feb26
Image caption کارتون محمدرضا میرشاه ولد، قانون

بسیجی ترمز بریده

یک روز بعد از آن که تیتر اول بسیاری از روزنامه های تهران این سخن علی اکبر ناطق نوری بود که یکی از بدبختی های کشور این است که گرفتار تندروها شده ایم، حسین شریعتمداری یادداشت روز خود را به انتقاد از این سخن اختصاص داده است.

مدیر کیهان نوشته این سخن که «تندروها» و «بی‌ترمزها» خطر آفرینند و می‌توانند کشور را با آسیب‌های جدی روبرو کنند، سخنی پذیرفتنی و قابل قبول است. اما، مادام که برای «تندروی» و «بی‌ترمزی» مصداق و نمونه‌ای ارائه نشود، نمی‌توان درباره آن به قضاوت نشست.

نویسنده به این ترتیب به تعریف بی ترمزها پرداخته و ادعا کرده که بسیج ها ترمز بریده هستند و همین جاست که نوشته: اگر حزب‌الله نبود و در روزهای بدحادثه نظیر فتنه ۸۸ کف خیابان نمی‌آمد و از نظام اسلامی، مردم این مرز و بوم دفاع نمی‌کرد، و حماسه‌های ماندگاری چون ۹ دی را نمی‌آفرید، امروز ایران اسلامی و مردم شریف آن زیر سیطره آمریکایی‌ها از نفس افتاده بودند.

آقای شریعتمداری عین حال به طعنه و با علامت استفهام خطاب به رییس پیشین مجلس نوشته: واژه «بی‌ترمز» در دوران جنگ تحمیلی و از سوی دشمنان بیرونی و دنباله‌های داخلی آنها به بسیج و بسیجیان نسبت داده شده بود. البته بسیجی بی‌ترمز است، چرا که وابستگی‌ها و دلبستگی‌هایی نظیر چرب و شیرین دنیا، زندگی مرفه و اشرافی، خانه‌های لوکس و ماشین‌های گران‌قیمت که برای دنیادوستان، نقش «ترمز» را بازی می‌کند، برای بسیج و بسیجی‌ها «ترمز» نیست.

لطفا افشاگری نکنید

آرش نصراصفهانی در مقاله ای در شهروند نوشته: ین روزها بازار دستور و فرمان و ماموریت برای مبارزه با فساد اقتصادی، رانت‌خواری و ویژه‌خواری داغ است. از یک سو اسامی زیرمیزی‌بگیران افشا می‌شود و از سوی دیگر، خبرهایی از طرف نزدیکان رئیس‌جمهوری در مورد کشف فساد مالی گسترده در نهادهای مختلف در رسانه‌ها منتشر می‌شود. همه از افشاگری و رو‌کردن قریب‌الوقوع دست متخلفان سخن می‌گویند.

نویسنده مقاله پرسیده: حال سوال این جاست که چرا سال‌ها افشاگری یا تهدید به افشاگری، دستگیری‌ و محاکمه مفسدان اقتصادی نتوانسته دستاورد قابل توجهی در مقابله با تخلفات مالی و اداری در کشور داشته باشد.

پاسخ مقاله شهروند چنین است: دولت به جای این‌که در دولت‌های گذشته یا در بین وابستگان به رقیب سیاسی به جست‌وجوی موارد تخلف بگردد، باید از خود شروع کند و فعالیت‌های خود را شفاف کند. چنین رویکردی نه‌تنها رئیس دولت را به قهرمان مبارزه با فساد در اذهان عمومی بدل نمی‌کند بلکه با باز‌شدن فضای نظارت و نقد، وی و همکارانش را زیر ذره‌بین نگاه جامعه قرار خواهد داد.

و خلاصه این که: به جای این‌که دولت از افشاگری، ابزاری برای کسب محبوبیت در جامعه بسازد یا بتواند بر رقیب سیاسی فشار بیاورد، عملکردش را در معرض نقد مردم، نهادهای مدنی و رسانه‌ها قرار داده و خود را نسبت به همه فعالیت‌هایش پاسخگو می‌سازد. البته در همه دنیا طبیعی است که دولت‌ها به فکر محبوبیت خود در جامعه باشند و از این نظر، تغییر شیوه مقابله با فساد اقتصادی با توجه به تبعات این انتخاب انتظار زیادی از دولت جدید است.

اقتصاد بی نفت و مقاومتی

علی شمس اردکانی در مقاله ای در روزنامه ایران به تشریح اقتصاد کشور و قانون هدفمند کردن یارانه ها پرداخته و از جمله نوشته: دولت در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، باید مسائل بسیاری را حل کند که در فاز اول بلاتکلیف مانده بود، از جمله باید بیش از نیمی از منابع حاصل از آزادسازی قیمت‌ها را صرف تولید کند. در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها دولت باید به کسانی که به این پول نیاز ندارند یارانه پرداخت نکند، اگر در این مرحله بخش تولید و اقشار آسیب‌پذیر مورد بی‌توجهی قرار بگیرند، اقتصاد کشور دچار بحران می‌شود.

نویسنده مقاله در انتقاد از دولت پیشین نوشته: آن دولت هرجا با کمبود پول مواجه شد، از منابع هدفمندی برداشت کرد. تمام مابه التفاوت حامل‌های انرژی را به یارانه نقدی اختصاص دادند و پس ازآن هم باردیگرکه کم آوردند، ازسایر منابع دولت و ملت و خزانه برای پرداخت یارانه استفاده کردند که همه این‌ها خلاف قانون است. در واقع بخش زیادی ازاین پول صرف پرداخت به مردم با استفاده از منابع دیگر شد.

و خلاصه مقاله ایران این است که: زمانی که عنوان می‌شود ما طالب اقتصاد بدون نفت هستیم، بدین مفهوم نیست که قرار است نعمت بزرگی را به صفر برسانیم یا آن را کنار بگذاریم، بلکه بدین معناست که گرفتار چرخه اقتصاد نفتی نباشیم. کشور ما از جمعیت جوانی برخوردار است، این مسأله به ما حکم می‌کند که سرمایه‌گذاری برای ایجاد اشتغال را وجهه نخست همت خود قرار دهیم که به علم اقتصاد هم نیاز چندانی ندارد و فرمول ساده‌ای هم دارد جوان‌هایی که ۲۰ سال قبل به دنیا آمده‌اند، هم‌اکنون در بازار کار نیاز به اشتغال دارند

ابتکار در سرمقاله خود نوشته: پيش شرط اصلي اقتصاد بايد از دست دولت، شبه دولت، کارتل‌ها و بنگاه‌هاي رانتي خارج و به صورت واقعي مردمي شود. مردمي شدن اقتصاد خود منوط به شرايطي است: توانمند کردن مردم براي حضور مفيد در فعاليت‌هاي اقتصادي و شفاف سازي اطلاعات، به گونه اي که امکان دسترسي يکسان و کامل آحاد مردم به اطلاعات فراهم آيد.

به نظر نویسنده مقاله: ساده انگاري است که برخي تصور مي‌کنند اقتصاد مقاومتي از طريق ديوار کشي به دور کشور محقق مي‌شود. در جهان کنوني مقاومت اقتصاد به بده بستان با اقتصاد جهاني، به خصوص منطقه، قابل تحقق است. با اقتصاد منزوي و ايزوله نمي‌توان دوام آورد. بستر اقتصادي مقاومتي ديپلماسي عمومي است؛ به اين معنا که شرايط کشور به گونه اي تصوير شود که زمينه جذب سرمايه‌هاي خارجي فراهم آيد و امکان عقد قراردادهاي اقتصادي با منطقه و فرا منطقه ايجاد گردد.

مایلی کهن ممنوع التصویر

حق نشر عکس farhikhtegan newspaper feb26
Image caption کارتون فیروزه مظفری، فرهیختگان

فرهیختگان در گزارشی به جمله ای پرداخته که مایلی کهن مربی فوتبال در برنامه نود بر زبان آورد و علاقه خود را به داریوش خواننده لوس انجلسی عیان ساخت. همه تعجب می‌کردند مایلی‌کهن که یک مربی ارزشی محسوب می‌شد، چنین جملاتی را بر زبان بیاورد. به همین دلیل هم برای چند ثانیه‌ای صدایش قطع شد اما چون پایان برنامه بود، ترجیح دادند تا صدایش قطع نشود.

این روزنامه در گزارش خود بعد از شرح پی آمدهای آن گفته نوشته:دیروز از راهروهای صدا و سیما شنیده شد که محمد مایلی‌کهن قرار است دوباره ممنوع‌التصویر شود. ضمن اینکه او قبل از اینکه روی خط برنامه ۹۰ برود، در یک برنامه رادیویی هم حاضر شده و حرف‌های جنجالی بسیاری زده بود. البته ظاهرا فردوسی‌پور پس از اینکه برنامه به پایان می‌رسد، ۴۵ دقیقه‌ای در سازمان می‌ماند تا درباره کلیت ماجرا توضیحاتی ارائه کند.

فرهیختگان در انتهای گزارش خود یادآوری کرده که گر ممنوعیت تصویر محمد مایلی‌کهن به صورت رسمی اعلام شود، این برای دومین‌بار است که سرمربی سابق تیم ملی پخش صدا و تصویرش از صدا و سیما ممنوع می‌شود. بار قبل وقتی بود که وی در پاسخ یکی از گزارشگران سیما که به باغ هشتصد میلیون تومانی وی در کرج اشاره کرده بود گفت متاسفم که آقایان این گفته را از رسانه ملی پخش کردند. باغ 800 میلیونی من جنب ویلای پنج میلیاردی ضرغامی است.

شکایت از رییس جمهور به وزیر اطلاعات

جواد جهانگیززاده معاون مرکز پژوهش های مجلس در مقاله ای در آرمان نوشته: نمايندگان محترم مجلس بايد بدانند سوال از وزير اطلاعات با اين رويكرد كه ايشان بايد به گرايشات سياسي و فكري وزرا دقت کرده و اين مساله را گزارش كند سوالي است كه پاسخ آن را نبايد وزير اطلاعات دهد. به يك معنا مي‌توان گفت محتواي سوال با وظايف وزير هيچ سنخيتي ندارد.

حق نشر عکس arman newspaper feb26
Image caption کارتون طاهر شعبانی، آرمان

نویسنده مقاله یادآوری کرده: گرايشات سياسي و جناحي وزرا در صورتي كه در چارچوب قانون اساسي باشد هيچ اشكالي ندارد. اين آزادي عمل و فكر بايد براي رئيس‌جمهور و كابينه‌اش وجود داشته باشد تا كابينه بتواند به راحتي به كار خود بپردازد. مسلما اگر اعضاي كابينه به قانون اساسي و ولايت‌فقيه معتقد نباشند هيچگاه از سوي مجلس راي اعتماد كسب نمي‌كنند.

نویسنده مقاله آرمان فقط به یک سووال از ۲۱ موردی اشاره کرده که نمایندگان مخالف دولت از وزیر اطلاعات پاسخش را خواسته اند و نوشته: در نهايت مي‌توان اينگونه نتيجه گرفت كه اين درخواست‌ها و سوالات از وزير اطلاعات خارج از چارچوب قانون اساسي و وظايف وزير اطلاعات است.

محمد حسين روانبخش با اشاره به انتقادهایی از موضوع سووال های نمایندگان مجلس از وزیر اطلاعات شده، در ستون طنز مردم سالاری نوشته: از اين نمايندگان خواهشمنديم آن را هم به فهرست موارد سوال از وزیر اطلاعات اضافه کنند: موضوع کاهش بارندگي در کشور. چرا محمدجواد ظريف بلد است انگليسي صحبت کند ولي زبان ونزوئلايي بلد نيست؟

طنزنویس ادامه داده: چرا نمايندگان مجلس، دقيقا يکسال پيش در ۸ اسفند ۱۳۹۱ با ۱۴۳ راي موافق، ۱۳ راي مخالف و ۷ راي ممتنع اعطاي سبد کالا شامل برنج، روغن و گوشت به اقشار آسيب‌پذير را تصويب کردند؟! چرا دولت روحاني در آن زمان مانع از اين کار نشد؟ آرم موسسه استاندارد ايران چرا اين شکلي است؟

در ادامه طنز مردم سالاری آمده: چرا دولت جديد با يک هيات جمع‌وجور به نيويورک سفر کرد و در اجلاس سازمان ملل فک و فاميل‌هاي دولتمردان ديده نمي‌شدند؟ آيا اين دور از شان کشور بزرگ ايران نيست که مثل سال‌هاي قبل يک هيات صدو بيست نفره از نزديکان و آنشايان دولتمردان به نيويورک نروند؟ اصلا چرا حسن روحاني رئيس‌جمهور شد؟ آلودگي هواي تهران هم هنوز کاهش نيافته و ما در طول سال جاري فقط چهار روز هواي پاک داشتيم!

مطالب مرتبط