مرور روزنامه‌های صبح تهران: پنجشنبه ۸ اسفند ۹۲

کشمکش بر سر نقد از صدا و سیما همچنان موضوعی است که روزنامه‌ها از هر جناح سیاسی به آن توجه نشان داده‌اند. طرح اخذ مالیات از خانه‌های خالی و افزایش انتقاد مخالفان توافق ژنو از جمله سایر مطالبی است که امروز در مطبوعات ایران به چاپ رسیده است.

انتقاد از رسانه ملی ادامه دارد

حق نشر عکس aftab newspaper feb27
Image caption صفحه نخست روزنامه آفتاب یزد

روزنامه آفتاب یزد در گزارشی نوشته است که شورای نظارت بر صدا و سیما که به تعریف حسام‌الدین آشنا، (مشاور رسانه‌ای حسن روحانی) وظیفه تشریفاتی نظارت بر عملکرد آن رسانه را برعهده دارد، بعد از سال‌ها سکوت نسبت به عملکرد ضعیف صدا و سیما بالاخره فعال شد.

به نوشته این گزارش حال در واکنش به اظهارات آقای آشنا، از جمله بیژن نوباوه‌ وطن که از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد به حساب می‌آید، از رئیس جمهوری خواسته که فرد دیگری را جایگزین آقای آشنا کند.

در این گزارش از چند شخصیت سیاسی هم در این باره اظهاراتی مطرح شده از جمله عماد افروغ، نماینده پیشین مجلس ایران که گفته هرچند گذشته صدا و سیما اصلا قابل دفاع نیست، اما اکنون که در این سازمان پای نقد به میان آمده، خوشحال است.

به گفته آقای افروغ باید صدا و سیما فرصتی در اختیار دولت و مقامات رسمی قرار دهد، به طوری که فرصت دفاع حتی‌الامکان همزمان به قوه مجریه داده شود.

اردوی مخالفان توافق ژنو

محمدطاهر کنعانی، مدرس دانشگاه در سرمقاله روزنامه ایران نوشته است که احضار دوباره وزیر خارجه به مجلس بهانه‌ای شد تا محافل مخالف دولت به صورت یکپارچه مخالفت با توافق ژنو را شدت بخشند.

به نوشته این مقاله در دور جدید مواجهه مخالفان توافق ژنو، فقط تیم مذاکره کننده هسته‌ای نیست که آماج حمله قرار می‌گیرد، بلکه آنها پیکان اتهام خود را به سمت شورای عالی امنیت ملی نشانه رفته و در مواضع خلاف واقع، چنین ادعا کرده‌اند که این شورا درصدد اعمال محدودیت بر منتقدان توافق ژنو است.

آقای کنعانی در سرمقاله ایران نوشته که صرفنظر از قصد و نیت مخالفان و تبعات و آثار منفی که اعتراض‌های غیرعلمی و سازمان‌یافته بر سیاست خارجی کشور دارد، تلاش کرده تا آداب نقد به ویژه در حوزه موضوعات مهم حقوقی و بین‌الملل را متذکر شود و رفتار مخالفان توافق ژنو را در آئینه منطق و معیارهای رایج بسنجد.

اول چاه را می‌کندید، بعد مناره را می‌دزدید!

بعد از آن که الهه کولایی، به خبرگزاری کار ایران گفته که تصدی ریاست دانشگاه تهران به او پیشنهاد شده، روزنامه کیهان در ستون اخبار ویژه خود به شیوه اعلام نام متهمان، حروف اول اسم و فامیل خانم کولایی را نوشته و یادآوری کرده که او از اعضای فراکسیون مشارکت در مجلس ششم و جزو جریان تحصنی در آن مجلس بوده است.

کیهان، همچنین رضا فرجی‌دانا، وزیر علوم ایران را به عنوان "گماشته افراطیون در وزارت علوم" توصیف کرده و معتقد است که او آنقدر در برکناری فرهاد رهبر، رئیس سابق دانشگاه تهران، عجولانه و نسجنیده عمل کر که حتی فرصت انتخاب فرد جایگزین را نداشت.

به ادعای این روزنامه، آقای فرجی‌دانا با وجود جلب حسن ظن و اعتماد مجلس به این که با فتنه‌گران نیست، اقدام به عزل و نصب حدود ۳۰ نفر از معاونان و روسای دانشگاه‌ها کرده که عمدتا در ارتباط با فتنه‌گران است.

اقتصاد را به حال خود رها کنید

حق نشر عکس arman newspaper feb27
Image caption صفحه نخست روزنامه آرمان

جمشید پژویان، اقتصاددان در سرمقاله روزنامه آرمان نوشته است که رئیس جمهور دیروز در سفر به استان هرمزگان به مردم وعده داد تورم در سال آتی کاهش پیدا می‌کند.

به نظر نویسنده این که به طور طبیعی انتظار می‌رود تورم کاهش پیدا کند به دلیل آن است که روند کنونی در اقتصاد سیاسی ایران نشان می‌دهد که ما دیگر شاهد شوک ناشی از بالا رفتن قیمت دلار نخواهیم بود. از سوی دیگر از آن جا که دولت قصد دارد هزینه یارانه‌های پرداختی به مردم را کاهش دهد، بنابر این این مزیت وجود دارد که دیگر دولت یازدهم با کسری بودجه روبرو نخواهد شد.

به یک معنا می‌توان گفت که دولت می‌تواند با تزریق کمتر نقدینگی یا جمع‌آوری نقدینگی به کاهش تورم کمک کند اما اتخاز سیاست‌هایی که اقتصاددانان از آن تعبیر به شوک می‌کنند، موجب می‌شود که باردیگر تعادل بازار به هم خورده و شاهد لجام گسیختگی باشیم.

در نتیجه باید به دولتمردان یادآور شد که اقتصاد را به حال خود رها کنید و تصمیمات جدیدی نگیرید تا بازار همین روند تعادلی خود را در پیش بگیرد.

مالیات ناقص بر خانه‌های خالی

حق نشر عکس donyaeeghtesad newspaper feb27
Image caption صفحه نخست روزنامه دنیای اقتصاد

فربد قدیری در گزارشی در روزنامه دنیای اقتصاد به بررسی مصوبه دیروز مجلس ایران در مورد اخذ مالیات از خانه‌های خالی پرداخته است. به اعتقاد نویسنده سرانجام راهکار عرضه بیش از ۶ میلیون واحد مسکونی خالی از سکنه در سراسر ایران به بازار مصرف، بعد از پنج سال طراحی مدل‌های مالیاتی در دولت، تعیین و تصویب شد؛ اما ناقص و کم‌اثر.

براساس این مصوبه آپارتمان‌هایی که بیش از یک سال خالی باشند، در سال دوم مشمول مالیاتی معادل نصف مالیات اجاره می‌شوند.

به نظر آقای قدیری مالیات تصویب شده برای خانه‌های خالی به علت آن که نسبتی از قیمت مسکن نیست و ارزش آن معادل درصد ناچیزی از اجاره بهاست، اثر بازدارندگی در احتکار آپارتمان ندارد.

این گزارش همچنین حاکیست که مصوبه دیروز مجلس، مدیران بخش مسکن وزارت راه و شهرسازی را نیز شوکه کرده است.

ارقام نجومی اقامت نوروزی هتل‌ها

حق نشر عکس tehran emrooz newspaper feb27
Image caption صفحه نخست روزنامه تهران امروز

روزنامه تهران امروز در گزارشی نوشته است که آخرین روزهای سال در حالی سپری می‌شود که خبرهایی از گرانی بیش از حد واحدهای اقامتی در مناطق گردشگری ایران به گوش می‌رسد. این گزارش به نقل از برخی خبرگزاری‌های داخلی مدعی است که هزینه اقامتگاه تا دو میلیون و پانصد هزار تومان هم تعیین شده است و نکته جالب‌تر این که چنین مراکزی از هم اکنون رزرو شده‌اند.

این گزارش همچنین حاکیست که هرچند اتاق‌هایی با قیمت یکصد هزار تومان هم می‌توان رزرو کرد، اما متوسط افزایش قیمت واحدهای اقامتی نوروزی نسبت به سال قبل بین ۳۰ تا صددرصد افزایش قیمت داشته است و مهم‌تر آن که تعداد بسیار زیادی از این اماکن گرفتار دلال بازی شده است.

این در حالی است که مسئولان دولتی از تخفیف‌های ویژه به مسافران نوروزی خبر داده و گفته بودند که از هتلداران خواسته‌اند قیمت خود را در ایام نوروز بالا نبرند.

مطالب مرتبط