تعداد کشته‌های تصادفات رانندگی در ایران 'به اندازه کشته‌های جنگ با عراق است'

احمدی مقدم حق نشر عکس Mehr
Image caption به گفته فرمانده کل پلیس ایران، از میزان مرگ و میر تصادفات جاده‌ای، سالانه ده هزار نفر کم شده است

اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده کل نیروی انتظامی ایران گفته است که تلفات تصادفات جاده ای از ۲۸ هزار نفر در سال به زیر ۱۸ هزار نفر رسیده، اما این آمار هنوز زیاد است چون سالانه ۱۸ هزار نفر در جنگ ایران و عراق کشته می شدند.

به گفته آقای احمدی مقدم، میزان کشته‌ها "باید به نصف کاهش می‌یافت که متاسفانه محقق نشد برای همین باید برای رسیدن به هدف پیش بینی شده، سالانه ۱۵ درصد از میزان تصادفات کم شود".

در سال ۱۳۸۵ آمار کشته های تصادفات رانندگی در ایران ۲۸ هزار نفر در سال بود، ولی گزارشها نشان می دهد که در هشت سال اخیر میزان مرگ و میر در تصادفات رانندگی کاهش پیدا کرده است.

در سال ۱۳۸۵ در ایران حدود شش و نیم میلیون خودرو وجود داشت و ایران در صدر فهرست مرگ و میر تصادفات جاده ای در جهان قرار داشت، ولی اکنون که تعدادی خودروها در ایران به بیشتر از ۱۶ میلیون دستگاه رسیده است مرگ و میر سالانه تصادفات رانندگی ده هزار نفر کمتر شده است.

آمار پزشکی قانونی ایران نشان می دهد که در دهه ۱۳۸۰ (از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۹) حدود ۲۴۱ هزار نفر از مردم جان خود را در تصادفات رانندگی از دست داده‌اند.

کارشناسان از خطای انسانی به عنوان مهمترین عامل تصادفات در ایران یاد می کنند، اما بخشی از خودروهای تولید داخل استاندارد نیستند و پلیس در مواردی سعی کرده تا خودروسازان را وادارد به رعایت استاندارد کند، اما هنوز هم برخی از خودروهای پرتیراژ در ایران از استاندارد لازم برخوردار نیستند.

پلیس می گوید که خود را برای تعطیلات نوروزی آماده کرده است و برای کنترل وضعیت ترافیک جاده ها ۳۰ فروند هلی کوپتر به کار می گیرد.

به گفته آقای احمدی مقدم، پلیس از ظرفیت پلیس افتخاری و سازمان بسیج مستضعفین در تعطیلات نوروزی استفاده می کند.

آقای احمدی مقدم با اشاره به طرح پلیس در تعطیلات نوروزی گفته که "نوروز نماد رفاه، امنیت، آرامش و نشاط برای مردم است که به مردم دنیا نشان می دهد مردم ما چه میزان متمدن هستند، هوشمندانه از طبیعت بهره می گیرند و صله رحم را انجام می دهند."