اخبار ضد و نقیض درباره سرنوشت مرزبانان ایرانی

حق نشر عکس non

خبرهای ضد و نقیضی در باره سرنوشت مرزبانان گروگان گرفته‌شده ایرانی منتشر شده است. از جمله مسعود جزایری، معاون فرهنگی ستاد کل نیروهای مسلح اعلام کرده است که این سربازان آزاد شده‌اند.

این در حالی است که علی اصغر میرشکاری، معاون استاندار سیستان و بلوچستان، در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا این خبر را تکذیب کرده و گفته است افرادی که در اختیار نیروهای پاکستانی هستند "قاچاقچی" بوده‌اند.

در تازه‌ترین اظهار نظر علیرضا حقیقیان، سفیر ایران در اسلام‌آباد هم گفته است که تاکنون هیچ مقام رسمی پاکستانی خبر آزادی مرزبانان را تایید نکرده است.

پیش از این محمدسعید اربابی، نماینده ایرانشهر در مجلس، به خبرگزاری ایسنا گفت که سربازان ایرانی آزاد شده‌اند. در عین حال حساب توییتری منتسب به جیش العدل نوشته است که در عملیات انجام شده کسی آزاد نشده است.

صبح امروز نیروهای پلیس مرزبانی کویته، در غرب پاکستان و همسایگی ایران، عملیاتی برای آزادی مرزبانان ایرانی انجام دادند و در پی آن اخبار ضد و نقیضی درباره نتیجه عملیات و سرنوشت پنج مرزبان ایرانی گروگان گرفته‌شده منتشر شد.

بنا به گزارش‌ها در این عملیات نیروهای پاکستانی ١١ تبعه غیرپاکستانی، از جمله ٨ ایرانی را گرفتند. برخی رسانه‌های محلی گزارش کردند که این افراد بازداشت شده‌اند اما خبرگزاری فرانسه نوشت که آنان آزاد شده‌اند.

سه نفر دیگر اهل تانزانیا و یمن بوده‌اند.

گروه جیش‌العدل بیش از سه هفته پیش اعلام کرد که پنج مرزبان ایرانی را ربوده است.

جیش‌العدل برای آزادی سربازان گروگان گرفته شده از ایران خواسته بود که ۵۰ عضو زندانی این گروه، ٢٠٠ نفر از شهروندان سنی مذهب زندانی در ایران و همچنین ۵۰ نفر از زنان سنی را که به گفته جیش العدل در سوریه در بازداشت سپاه پاسداران هستند، آزاد کند.

مقام‌های ایرانی تاکید کرده‌اند که این گروه را "تروریستی" می‌دانند، با آن مذاکره نمی‌کنند و تنها حاضرند با دولت پاکستان در این زمینه گفتگو و همکاری کنند.

گروگان‌گیری سربازان ایرانی واکنش گسترده‌ای در افکار عمومی ایران برانگیخت و بسیاری از ایرانیان با محکوم کردن جیش‌العدل و ابراز همدردی با گروگان‌ها، خواهان آزادی سربازان شده بودند.

مطالب مرتبط