بحران اوکراین سفر وزرای خارجه اروپایی به ایران را کوتاه کرد

حق نشر عکس MEHR

بحران اوکراین بر سفر وزرای خارجه اسپانیا و لهستان به ایران تاثیر گذاشته است.

امروز یکشنبه (۲ مارس) خوزه گارسیا مارگالو، وزیر خارجه اسپانیا، در نشست خبری مشترکی با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، شرکت کرد. به گفته آقای ظریف دیدار این دو مقام برای فردا (دوشنبه) برنامه‌ریزی شده بود، اما به دلیل برگزاری نشست اضطراری وزرای خارجه اتحادیه اروپا آقای مارگالو سفر خود به تهران را کوتاه کرد.

روز گذشته نیز گزارش شد که رادوسلاو شیکورسکی، وزیر خارجه لهستان، سفر خود به ایران را به همین دلیل کوتاه کرد. آقای شیکورسکی از اینکه نتوانست با حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران دیدار کند، اظهار تاسف کرد.

حق نشر عکس ISNA
Image caption دیروز هم وزیر خارجه لهستان سفر خود را نیمه‌کاره گذاشت

امروز وزیر خارجه ایران، در همین باره گفت: "از وضعیت در اوکراین نگرانیم. امیدواریم راهی مبتنی بر آرامش و پیشرفت مورد توافق قرار گیرد و از بحرانی شدن اوضاع در این منطقه که برای بسیاری از کشورهای منطقه حساس است جلوگیری شود."

وزیر خارجه اسپانیا نیز گفت: "ما این بحران و وضعیت اوکراین را زیر نظر داشته و به آن توجه داریم. ما بر تمامیت ارضی اوکراین و اجرای مفاد توافق نامه امضا شده تاکید داریم."

دیروز هم وزیر خارجه لهستان در تهران گفته بود: "لهستان می‌خواهد موافقت نامه‌های امضا شده در بوداپست مبنی بر صرفنظر کردن روسیه از اوکراین به رسمیت شناخته شود."

گسترش روابط و همکاری‌های تجاری از جمله محورهای گفتگوهای وزرای خارجه اسپانیا و لهستان با محمدجواد ظریف بوده است.

سفر وزرای خارجه اسپانیا و لهستان به تهران پس از سفر وزرای خارجه ایتالیا، سوئد و بلژیک انجام می‌گیرد.

بهبود روابط خارجی یکی از سیاست‌های محوری دولت حسن روحانی است.

مطالب مرتبط