بررسی روزنامه های صبح تهران - دوشنبه ۱۲ اسفند

روزنامه های امروز صبح تهران در صفحات اول خود به حوادث اوکراین پرداخته و احتمال دخالت نظامی روسیه را نزدیک دیده اند. این روزنامه ها بیشترین مقالات خود را به ابراز نگرانی از دخالت روسیه یا اعتراض به دخالت غرب در اوکراین اختصاص داده اند.

ابراز شادمانی از گفته های وزیر ارشاد مبنی بر حذف سانسور بر اساس نام نویسندگان بخش مهمی از گزارش های صفحات میانی روزنامه ها را تشکیل داده که در عین حال به موضوع آزادی فیس بوک هم اشاره کرده اند.

مساله رعایت محیط زیست با چاپ عکس هایی از محمد خاتمی به خاطر حضور وی در مراسمی برای تقدیر موثرین این رشته، دیگر موضوعی است که روزنامه ها به آن پرداخته اند.

حق نشر عکس iran press
Image caption کارتون علی جهانشاهی، شرق

بحران اوکراین و خطر جنگ

یوسف مولایی در مقاله ای در شرق نوشته: تهدید اوکراین توسط روسیه نشان می دهد حقوق بین‌الملل بالذاته فاقد هرگونه ارزش و اعتباری است. حضور نظامی فدراسیون روسیه به تجویز دومای آن کشور و نادیده‌گرفتن حاکمیت ملی کشور اوکراین نقض آشکار و کاهش حقوق بین‌الملل است و نشان می‌دهد که آن کشور هیچ اعتقادی به حق تعیین سرنوشت ملت‌ها ندارد و حقوق بین‌الملل هیچ‌وقت به این اندازه خوار و بی‌مقدار و زمینگیر نشده بود.

به نوشته این استاد دانشگاه: به نظر می‌رسد فدراسیون روسیه از شکست پرهزینه خود در افغانستان درس‌های لازم را نگرفته است و همچنین از دست‌ و پازدن ایالات متحده آمریکا در باتلاق افغانستان و عراق هوشیار نشده است. فدراسیون روسیه بار دیگر دچار اشتباه محاسباتی شدیدی شده و به بازی خطرناکی دست یازیده است.

مقاله شرق اضافه کرده: شاید آن کشور به تجربه موفق خود در گرجستان و اوستیای جنوبی دل‌خوش کرده است. غافل از اینکه اراده قاطع مردم اوکراین بر دفاع از حاکمیت ملی خود و حمایت افکار عمومی در دفاع از ملت اوکراین قادر است تمام نقشه‌های آن کشور را نقش‌برآب کرده و رویاهای شیرینش را به خواب‌های آشفته مبدل سازد.

داوود هرمیداس باورند در گفتگویی با آرمان در تحلیل شرایط اوکراین گفته روسیه چشمان و دست‌های بزرگی دارد و بازی به اینجا ختم نمی‌شود و بی‌دلیل نیست که مقامات غربی در تلاش هستند تا سیاست آرامش بخشی بعد از جابجایی قدرت در کیف با روسیه پیگیری کنند.

این استاد دانشگاه نظر داده که روس‌ها هم دومینو را می‌فهمند و هم شطرنج‌باز حرفه‌ای هستند. روسیه یک روز قبل از جایجایی قدرت در کی‌یف کمک‌های اقتصادی خود را قطع کرد و موضوع کمک ۱۵ میلیاردی خود را تعلیق کرد. این به معنای احساس خطر قبل از وقوع خطر بود. آمریکا و خصوصا آقای جان کری نگران قضاوت روسیه در شرایط جدید هستند. غرب نیاز دارد تا ۲۷ میلیارد دلار در کوتاه مدت به اقتصاد اوکراین تزریق کند تا وضیعت حفظ شود.

به نوشته آرمان این کارشناس سیاست خارجی تاکید کرده: معیار قضاوت به نحوه تعامل روسیه با آلمان و اتحادیه اروپا و آمریکا، ماموریت جدید آلمان در مناسبات ژئوپلیتیکی، ارزش قراردادهای انرژی و خصوصا گازی، برنامه‌ریزی جدید ناتو و چگونگی واکنش اوکراین به ورود به اتحادیه گمرکی اروپا و چگونگی تحولات قومیتی و بنادر اوکراین بستگی دارد.

حق نشر عکس iran press
Image caption صفحه اول کیهان

صفحه اول کیهان

کیهان که در تیتر اول خود از سایه جنگ بر سر اوکراین خبر داده و نوشته آمریکا و روسیه در برابر هم صف کشیده اند، در یادداشت روز خود مدعی شده: روسیه تاوان جدیت خود در پرونده سوریه را می‌پردازد. سقوط دولت کیف دو هفته پس از شکست مذاکرات ژنو سوریه این تحلیل را پر رنگ‌تر می‌کند کما اینکه آمریکایی‌ها علت شکست مذاکرات ژنو سوریه را تأکید روسیه بر حفظ بشار اسد در قدرت دانستند و به روسیه یادآور شدند که در انتظار هزینه‌های این موضوع باشد.

به نوشته این روزنامه: علاوه بر این آمریکایی‌ها پس از بحران اوکراین در تماس با مقامات کرملین به آنان یادآور شدند که ایران، سوریه و اوکراین سه پرونده اختلافی میان آمریکا و روسیه به حساب می‌آیند و ما سخن گفتن از هر یک را بدون دیگری بی‌فایده می‌دانیم.

با این مقدمه کیهان نوشته: تحولات سوریه با وقوع رخدادهای اوکراین معنای جدیدی پیدا می‌کند چرا که وقتی تحولات یک کشور اروپایی با پرونده سوریه در غرب آسیا ارتباط پیدا می‌کند چگونه می‌توان حساب اتفاقاتی که در مرزهای شرقی و غربی سوریه در کشورهای عراق و لبنان جریان دارد را از حساب مسائل سوریه و به طور خاص شکست سیاست‌های نظامی و امنیتی آمریکا جدا کرد.

کپی رایت و حقوق معنوی

عسل عباسیان در ابتدای گزارشی در شرق نوشته: مدتی پیش فیروزه جزایری‌دوما نویسنده ایرانی مقیم آمریکا، در این صفحه فراخوانی داد و همگان را به پیروی از قانون کپی‌ رایت و حق مولف، دعوت کرد. لیلی گلستان یکی از پاسخ‌دهندگان به این فراخوان، گفته بود که اتفاقا دست در دست مجرم خلاف‌کاری که کتاب‌ها را افست منتشر می‌کنند می‌دهد، چون ترجمه‌هایش بدون هیچ توضیحی اجازه انتشار نمی‌گیرند. حالا سه‌هنرمند از عرصه‌های مختلف، پاسخشان به این فراخوان را بیان کرده‌اند.

به گزارش این روزنامه: محمدعلی سپانلو -شاعر و مترجم، نظری شبیه به لیلی گلستان دارد و می‌گوید: وقتی به کتاب‌های ما اجازه انتشار نمی‌دهند، چرا نباید از انتشار افست‌های آن خوشحال باشم؟

اما تظرات درباره موضوع کپی‌رایت و حفظ حق‌ مولف تفاوت دارد. کیومرث پوراحمد کارگردان سینما نظرات کاملا متفاوتی دارد. او رعایت‌نکردن حق مولف و دانلود یا خرید نسخه غیر اورجینال آثار را دزدی می‌داند و می‌گوید هر وقت هم کتاب، موسیقی یا فیلمی بخواهد، حتما نسخه اصلی آن را تهیه می‌کند و ابدا اهل دانلودکردن از اینترنت یا خرید نسخه‌های کپی نیست.

بابک ریاحی‌پور آهنگساز هم دل پری از عدم رعایت حقوق مولف دارد و می‌گوید در همه این سال‌ها رعایت قانون کپی‌رایت بزرگ‌ترین دغدغه اهالی موسیقی بوده. شرکت‌های پخش موسیقی هم آسیب می‌بینند. فکر کنم ما موزیسین‌ها در رده اول این آسیب هستیم.

بارقه‌ امید در سخنان وزیر

امیرحسن چهلتن در مقاله ای در صفحه اول شرق نوشته: ممیزی و ملغی‌شدن نویسندگان ممنوع‌القلم سخن بسیار خوبی است. بارقه‌هایی از امید در حوزه کتاب و البته حوزه فرهنگ که با این خبر جریان می‌گیرد؛ همان حوزه‌ای که مدت‌ها از توجه جدی غافل مانده بود. اینکه وزیر ارشاد در این مدت نظرش این بوده است که هیچ کتابی به‌دلیل نویسندگان آن رد چاپ نشود می‌تواند به افزایش چاپ کتاب در کشور کمک و روحیه نویسندگان را دگرگون کند؛ نویسندگانی که مدت‌ها در فضایی قلم می‌زدند که مشکلاتی را به همراه داشت.

به نوشته این نویسنده از میان‌برداشتن واژه نویسندگان ممنوع‌القلم می‌تواند اتفاق خوبی باشد، اتفاقی که شاید مدت‌ها منتظرش بودیم. در نهایت من بسیار امیدوار هستم و همچنان برای ادامه فعالیت‌هایم منتظر نشسته‌ام، انتظار از امیدواری می‌آید. تنها با امید می‌توان منتظر نشست.

نویسنده مقاله شرق در نهایت اعتراف کرده که: مدت‌هاست نتوانسته‌ام کار تازه‌ای چاپ کنم. قطعا از ادامه فعالیت خوشحال می‌شوم. امیدواریم وزیر ارشاد به گفته‌هایشان جامه عمل بپوشانند، باید گفت تاکنون وعده‌های خوشحال‌کننده بسیاری را شنیدیم. حوزه کتاب نیاز به توجه اساسی از سوی مسوولان فرهنگی دارد، نیازی که از سوی جامعه مطرح است و باید بیش از اینها به آن برای افزایش کتاب و کتاب‌خوان در کشور توجه کرد.

حق نشر عکس iran press
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

اسفند، ماه زنان

هجیر تشکری در سر مقاله ابتکار نوشته: سالها پیش یکی از اساتید انسان شناسی کشور، اسفند را ماه زنان نامیده بود. گویی او درست می‌گفت. اسفند را می‌توان پاتوق زنان در سال نام نهاد چرا که وی گفته بود زنان در اسفندماه بیش از سایر ماهها از قدرت اجتماعی برخوردارند....می‌توانند نه تنها در مورد خودشان که حتی در مورد مردان هم تصمیم بگیرند.... به مدت حداقل یک ماه فضا و محیط زنانه است. احساسات ما زنانه است. شادتر و صمیمی تر و سخاوتمندتریم؛ و بیشتر گذشت و فداکاری به خرج می‌دهیم. حتی زبان ما هم زبان زنانه تری است.

به نوشته کمی مطایبه آمیز این مقاله: در این ماه، زنان سروری می‌کنند! مراکز خرید سرشار از زنانی می‌شود که از پوشاک و نوشاک گرفته تا زیورآلات و لوازم آرایشی را (به فراخور موقعیت اقتصادی و قدرت خرید طبقاتی) دسته دسته و بسته بسته می‌خرند. برخی از زنان در اسفند ماه، فراتر از تغییر رنگ مو و زنگ موبایل! حتی صورت خود را به تیغ جراحان می‌سپارند، تا علاوه بر خانه تکانی و عبور از پاساژها و بازارها، تن خود و جامعه را نیز تکانی دهند و به کلینیک‌ها رونقی بخشند. همه چیز در این ماه بدل به امر زنانه می‌شود.

نویسنده سرمقاله ابتکار به حضور بانوان ایرانی در بازی‌های المپیک زمستانی، اعلام برابری جنسیتی پذیرش دانشجو در دانشگاهها توسط وزیر بهداشت؛ اهدای نشان ویژه به «ثریا قزل ایاغ» بانوی پیشکسوت و مؤثر در حوزه ی کتاب کودک و نوجوان اشاره کرده و افزوده:

آزادی «تیموشنکو» نخست وزیر سابق اوکراین در این ماه، سفر اشتون به ایران برای نخستین بار در ۱۸ اسفند، و موضع منعطف و زنانه تر خانم شرمن مذاکره کننده ی آمریکا در مذاکرات هسته ای با ایران نیز نشانه زنانه بودن این ماه است.

سارا غضنفری در گزارشی در تهران امروز نوشته: کودکان کار و خیابان دیگر از نوشته و گزارش و دلسوزی کارشان گذشته است.کافی است سر هر چهارراه پشت چراغ قرمز مانده باشید تا دو چشم به شیشه ماشین دوخته شود و هی بگوید: «دستمال بخر!»،«فال حافظ بگیر»،«گل زرد برای یار بخر»!کودکانی که در خیابان‌ها،اتوبوس،در مترو،پشت چراغ قرمز،کنار در رستوران‌ها ایستاده‌اند و «آقا،خانم،بخر» را دم گرفته‌اند.

به نوشته این گزارش: این بچه‌ها ساعت کاری ندارند از صبح تا شب در خیابان هستند و واحدهای درسی شان را در خیابان پاس می‌کنند.انگار مدرسه ندارند،نه شیفت صبح می‌روند و نه شیفت بعداز ظهر.تمام شیفت‌های مدرسه را در خیابان مانده‌اند و می‌خواهند شب دست پر به خانه بروند،آخر ضرب و شتم برایشان سنگین است و بدن‌های نحیفشان حوصله کتک خوردن را هم ندارد چه برسد به اینکه به فکر حل مسئله ریاضی باشند!وقتی شکم گرسنه است دیگر انگار درس خواندن زورش کم می‌شود.

تهران امروز نوشته: کودکان کار و خیابان جزو قشری هستند که همیشه در معرض تهدید قرار دارند.نرخ ابتلای کودکان کار و خیابان به ایدز ۴۵ برابر جامعه است.از سویی دیگر،طبق تحقیقات حدود ۳۰ درصد از کودکان خیابانی به مدرسه نمی‌روند و بیسواد هستند.آمارها می‌گوید اوضاع کودکان کار و خیابان مناسب نیست.

من هم طرفدار داریوش هستم ولی

آیدین سیارسریع در خطابه ای در طنزانه قانون از زبان گروه خاصی نوشته: به نام خدا. با عرض سلام به همه هموطنان عزیز در گوشه گوشه کشور که به علت توزیع نامناسب و شرایط نامساعد جوی و تحولات اوکراین روزنامه قانون هیچ‌وقت به دستشان نمی‌رسد، مواضعمان را اعلام می‌کنیم در مقابل آخرین اخبار ایران و جهان:

- در خبرها خواندیم که این آقای سمیعی جراح و به اصطلاح متخصص مغز و اعصاب در حالی به عضویت دانشگاه آزاد درآمده و می‌خواهد به کشور خدمت کند که هنوز به خودش کراوات می‌بندد و نشانه‌های پشیمانی در این آقا وجود ندارد.

- حالا غرب هم از نفوذ این عناصر که قبلا در خدمت آلمان بودند حمایت و ادعا می‌کند مغز و اعصاب ایرانی‌ها ضعیف شده. ای غرب! ای توله [...] ! ای بی [...] !ای خار ... ای خار چشم! کجای اعصاب من ضعیف است؟ همه شاهدند که من قبلا مخالف‌ام را نابود می‌کردم ولی الان فقط کتک می‌زنم. چرا؟ چون الحمدا... کشور در آرامش قرار دارد و من هم اعصاب‌ام راحت است.

- بدبختی که یکی، دو تا نیست. وزیر ارشاد هم دیروز گفته: فیلترینگ فیس‌بوک لغو می‌شود. من نمی‌دانم مگر همان پروانه و امتیاز و مراسم و کنسرت و... چه ایرادی داشت که این دولت جدید هر روز می‌خواهد فیلترینگ را لغو کند؟ آیا این در شأن وزارت ارشاد است؟

حق نشر عکس iran press
Image caption کارتون محمد طحانی، آرمان

مطالب مرتبط