آمانو: ایران به تعهدات هسته ای خود عمل کرده است

یوکیا آمانو حق نشر عکس AFP
Image caption یوکیا آمانو در گزارش خود تاکید کرده که توافقنامه ژنو "به اهداف میان مدت خود رسیده است"

یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت که ایران به تعهدات هسته ای خود خود با شش قدرت بزرگ جهانی عمل کرده است.

آقای آمانو دوشنبه ۳ مارس (۱۲ اسفند) گفت که جمهوری اسلامی، ذخایر اورانیوم خود را که درجه غنی سازی نزدیک به درجه مناسب برای تهیه سلاح هسته ای داشته کاهش داده است.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش خود به شورای حکام این آژانس، با تاکید بر اینکه توافقنامه ژنو "به اهداف میان مدت خود رسیده" نوشته: "اقدامات پیش بینی شده در برنامه عمل دوجانبه، تا امروز طبق برنامه انجام شده است."

آقای آمانو افزوده که با این میزان پیشرفت، آزاد شدن ۴۵۰ میلیون دلار از دارایی های مسدود شده ایران که سر رسید پرداخت آن روز اول مارس (۱۰ اسفند) بوده ممکن شده است. وی در عین حال افزوده برای رفع نگرانی در باره فعالیت های هسته ای ایران، هنوز کار زیادی باقی مانده است.

بر اساس توافقنامه هسته ای ژنو که روز سوم آذر به امضا رسید، ایران متعهد شد که با محدود کردن برنامه غنی سازی اورانیوم خود، امکان بازرسی های بیشتر را برای آژانس بین المللی انرژی اتمی فراهم کند. در مقابل، گروه ۱+۵ (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) متعهد شد که تحریم های وضع شده علیه ایران را کاهش دهد و امکان دسترسی این کشور را به بخشی از منابع ارزی حاصل از فروش نفت فراهم سازد.

اولین گام عملی در اجرای توافقنامه ایران با کشورهای غربی، در روز ۲۸ دی ماه و با ورود بازرسان این سازمان به ایران آغاز شد.

بنا بر گزارش رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی، ارزش دارایی های مسدود شده ایران در غرب حدود ۱۰۰ میلیارد دلار است.