قول اوباما برای جلوگیری از اتمی شدن ایران در دیدار با نتانیاهو

اوباما و نتانیاهو در کاخ سفید دیدار کردند حق نشر عکس AFP
Image caption دیدار رهبران دو کشور تحت الشعاع وقایع اوکراین قرار گرفته است

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا روز دوشنبه به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل اطمینان داده است که واشنگتن همچنان به جلوگیری از توسعه سلاح اتمی توسط ایران متعهد است.

بنابه گزارش ها در این دیدار که در کاخ سفید انجام شد توجه آقای اوباما بیشتر بر مساله صلح خاورمیانه میان اسرائیل و فلسطینی ها متمرکز بود اما آقای نتانیاهو به سرعت مساله ایران را پیش کشید.

او به باراک اوباما گفت که جلوگیری از اتمی شدن ایران برای هیچ کشوری به اندازه اسرائیل مهم نیست.

البته نخست وزیر اسرائیل هنگام حضور خبرنگاران در جلسه در مورد نگرانی های اسرائیل دایر بر اینکه آمریکا در روند دیپلماتیک با ایران بیش از حد امتیاز داده چیزی نگفت.

آقای نتانیاهو در اظهاراتش در آغاز دیدار با باراک اوباما در اشاره به چالش هایی که دو کشور با آن روبرو هستند اشاره کرد و گفت: "از میان این چالش ها، بزرگترین آنها، بدون شک جلوگیری از دستیابی ایران به ظرفیت ساخت سلاح اتمی است. به نظر من این هدف در صورتی قابل دسترسی است که مانع غنی سازی اورانیوم در ایران شویم و تاسیسات اتمی نظامی این کشور به طور کامل برچیده شود."

ایران می گوید که به دنبال سلاح اتمی نیست.

در یک توافق مقدماتی که گروه پنج به علاوه یک (شامل آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان) و ایران در ماه نوامبر در شهر ژنو به آن دست یافتند و از ماه ژانویه به اجرا گذاشته شد ایران بخش های حساس غنی سازی از جمله غنی سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را برای شش ماه متوقف کرد و در مقابل در این مدت تا ۷ میلیارد دلار در اختیار ایران قرار می گیرد.

دو طرف هم اکنون گفتگوها برای رسیدن به یک توافق نهایی را به امید حل کامل اختلافات بر سر پرونده اتمی ایران آغاز کرده اند که اولین دور آن در وین اتریش انجام شد.

اسرائیلی ها همواره خواستار توقف کامل غنی سازی در ایران شده اند، اما مقام های آمریکایی می گویند که حاضرند ادامه غنی سازی در سطح پایین در ایران را در صورت مهار جدی باقی ابعاد برنامه اتمی ایران مد نظر قرار دهند.

دیدار دو رهبر در کاخ سفید در حالی برگزار می شود که نشست سالانه "کمیته روابط عمومی آمریکا اسرائیل" (ایپک) که یک لابی قدرتمند هوادار اسرائیل است، در واشنگتن درحال برگزاری است.

این نشست با حضور ۱۴ هزار فعال برگزار می شود و انتظار می رود حدود دو سوم اعضای کنگره هم در طول چهار روز نشست در آن حضور یابند.

جان کری وزیر خارجه آمریکا هم روز دوشنبه در نشست ایپک سخنرانی کرد و گفت آمریکا با چشم باز مذاکرات با ایران را دنبال می کند.

او گفت این مذاکرات نه به معنی اعتماد آمریکا به ایران بلکه آزمونی برای ایران است.

روزنامه کریستین ساینس مونیتور در گزارشی می نویسد که لحن نشست امسال ایپک محتاطانه است و رهبران این گروه می کوشند شکاف های به طور غیرعادی علنی با مقام های دولت اوباما بر سر سیاست های مهم برای اسرائیل را کنترل کنند.