بررسی روزنامه های صبح تهران؛ سه شنبه ۱۳ اسفند

روزنامه های امروز تهران مصاحبه تازه رییس جمهور اوباما را با شبکه تلویزیونی بلومبرگ با اهمیت دیده و با تیترهای مختلف در صدر اخبار خود آورده اند. نه تنها روزنامه های هوادار دولت بلکه جوان روزنامه تندرو صبح هم آن بخش از گفته های رییس دولت آمریکا را مهم دیده اند که گفته ایران کشوری قوی با سیاست راهبردی است اما کیهان در ادامه مخالفت های خود با هر نوع گفتگو و مذاکره بین ایران و آمریکا از قول اوباما در صدر اخبار خود نوشته ۹۵ در صد تحریم ها هرگز حذف نمی شود و بالای این تیتر اضافه کرده «قابل توجه خوش بین های داخلی».

بویی از جنگ سرد

حق نشر عکس shargh
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

احتمال شروع جنگ سردی دیگر از جمله مطالب روزنامه های امروز است که بین روزنامه های هر دو جناح دیده می شود.

علی بیگدلی در اعتماد نوشته روسیه به هیچ‌وجه اجازه نخواهد داد که امریکایی‌ها و غربی‌ها به بهانه‌های مختلف در کنار روسیه قرار بگیرند و احیانا بعدها هم بخواهند پایگاه‌های نظامی و موشکی تاسیس کنند. هرچند سفر وزیر خارجه بریتانیا به کی‌یف، پیام مقامات اروپایی و تهدید فرمانده ناتو منعکس شده، اما نباید این تهدیدات را خیلی جدی دانست.

به نظر این روزنامه از طرفی نیز امریکایی‌ها، همان امریکایی‌های ۳۰ سال پیش نیستند یعنی آن توانایی‌ها را ندارند که بتوانند دست به اقدامات مستقیم نظامی علیه کشوری مانند روسیه بزنند و آن را کار بسیار خطرناکی می‌دانند. بنابراین غرب باید از مساله کریمه بگذرد و باید بپذیرد که این شبه‌جزیره که روس‌ها در آن پایگاه نظامی دارند در حیطه سرزمینی روسیه قرار می‌گیرد و روسیه نمی‌تواند از آن چشم‌پوشی کند.

به نوشته مقاله اعتماد: روسیه کشور قدرتمندی است و تمام ارتش و پایگاه‌ها و سایت‌های این کشور برای اقدام احتمالی نظامی از سوی غرب آماده است، اروپایی‌ها که بیش از ۶۰ درصد انرژی خود را از طریق گاز روسیه تامین می‌کنند، نمی‌توانند روسیه را کنار بگذارند. از طرفی روس‌ها از لحاظ تربیت سیاسی خیلی تودار و خویشتندار هستند و اگر تصمیمی بگیرند امکان عقب‌نشینی‌شان بسیار بعید است.

جوان روزنامه نزدیک سپاه هم تحلیلی نزدیک به این دارد و بعد از اشاره به تهدیدهای پوتین و واکنش جان کری نوشته: شواهد چیزی از تجدید نظر پوتین دیده نشده و برعکس او حداقل در ظاهر با جدیت بیشتری برنامه خود را پیش می‌برد. در واقع، او دلیلی برای تجدیدنظر ندارد زیرا کشورهای غربی از یک جهت آمادگی برای مداخله نظامی در اوکراین ندارند و دولت اوکراین نیز چندان توانایی نظامی در برابر روسیه ندارد.

رحیم نعمتی در این مقاله نوشته: تهدیدهای امریکا و اروپا چیزی نیست که مانع پوتین شود و پوتین به جای توجه به این تهدیدها، با دقت و حوصله برنامه خود را در کرملین پیش می‌برد تا آن که در نهایت دولت موقت در کیف را مثل ماجرای گرجستان مجبور به قبول خواسته‌های خود کند.

اغتضاشات چیست؟

احمدرضاکاظمی در طنزانه قانون با تیتر اغتضاشات نوشته: نه! اشتباه نخوانده‌اید، ما هم اشتباه تایپ نکرده‌ایم، مشکل چاپی هم نیست! حتما می‌پرسید این «اغتضاشات» دیگر چه صیغه‌ای است؟ از شما چه پنهان، مانده بودیم به حوادث اخیر در کشور اوکراین چه بگوییم؛ اعتراض یا اغتشاش؟ این شد که سعی کردیم با رعایت اصل بی‌طرفی به آن اغتضاشات (اغتشاش+اعتراض) بگوییم.

طنزنویس افزوده: آخر من نمی‌فهمیم چرا وقتی جناب آقای اخبار تجمع و داد و هوار مردم یک کشور اروپایی را نشان می‌دهد، با کمال غرور و سرور در بوق و کوس و کُرنا می‌کند که ای ملت همیشه در صحنه (صحنه‌های بدون نیاز به قیچی البته) ببینید «اعتراضات ِ مردم ِ جان‌به‌لب رسیده‌ را به سیاست های غلط سران اروپایی» و ببینید «سرکوب وحشیانه نیروهای پلیس در برابر معترضان بی‌دفاع را» و جالب‌تر آنکه تصاویر مربوطه‌اش، ۸ روز پشت سر ِ هم، روزی ۸ دفعه و هر دفعه ۸ دقیقه از هر ۸ کانال صداوسیمان (!) پخش می‌شود!

در ادامه طنزنوشته قانون آمده: یا جالب‌تر همین که وقتی جناب آقای اخبار، حمله‌ مردم فلان کشور اروپایی به مجلس کشور را نشان می‌دهد که چگونه نماینده‌ها را با اوردنگی (!) بیرون می‌اندازند، زیرنویس می‌زند «اعتراضات مردمی، تظاهرات مردمی، تجمعات مردمی» اما اگر همین اتفاق در داخل یکی از کشورهای دوست و همسایه بیفتد همان جناب اخبار زیرنویس می‌کند «اغتشاشات نامردمی، تجمعات غیرقانونی عناصر فریب‌خورده، آشوب‌های مسلحانه، هجوم وحشیانه خرابکاران به ماموران خدمتگزار.»

آینده دولت روحانی

حق نشر عکس mir
Image caption کارتون محمدرضا میرشاه ولد، قانون

نصرالله حجازی در مقاله ای در شرق با عنوان دولت در تردید نوشته جدای از هر تحلیل یا القای دیگری، دولت روحانی با انتخابات مهم و سرنوشت‌ساز ۲۴ خرداد از دل شرایط خاصی که کشور را دربر گرفته بود، سر برآورد. گویی دولت یازدهم درمانی برای بیماری مزمنی بود که تاب و توان کشور را رو به تحلیل می‌برد، اما واقعیت این است که دولت تدبیر و امید خود به صورت متناقضی درگیر چالش‌های متعدد در شرایط ویژه کشور است، چنان‌که می‌توان پیش‌بینی کرد فرجام یا سرنوشت دولت فعلی را همین شرایط رقم خواهند زد.

به نوشته این استاد دانشگاه: درحالی‌که منطق اقتصاد برای برون‌رفت از شرایط کنونی و مثبت‌شدن نرخ رشد اقتصادی، اتخاذ تصمیمات قاطع در راستای توقف پروژه‌ها و طرح‌ها پرهزینه و فاقد توجیه اقتصادی پیش‌گفته را ضروری می‌سازد، اما ملاحظات سیاسی و اجتماعی ناظر بر اجرای این طرح‌ها که عمدتا در چارچوب سیاست پویولیستی دولت سابق اتخاذ شده و معطوف به جلب حمایت توده‌ها و طبقات پایین بوده‌اند، دولت را در متوقف‌کردن این طرح‌ها دچار محدودیت و دودلی می‌کند.

مقاله شرق به این جا رسیده که اگر به وزن و درصد آرای رییس‌جمهور در انتخابات اخیر دقت کنیم و این نکته مهم را نیز در نظر بگیریم که دولت جدید به‌عنوان دولتی نخبه‌گرا از پایگاه گسترده اجتماعی کمتری برخوردار است و همانند هر دولتی در این شرایط و در ادامه روند کار خود نیازمند فراهم‌کردن پایگاه اجتماعی برای خود است.

ابراهیم اصغرزاده در مصاحبه ای با قانون درباره نقش هاشمی و خاتمی در موفقیت روحانی گفته آقای هاشمی و آقای خاتمی هم ناچار شدند و هم تیز هوشانه سوار بر موج دوران انتخابات شدند و به نفع روحانی حرکت کردند. اما مشکل اینجاست که این ائتلاف شکننده وناپایدار است.

چون سازماندهی ویژه‌ای ندارند و توده وارند واگر آقای روحانی به اصلاح‌طلبان و هوادارانش کمک نکند که این توده‌ها را سازمان دهی کنند دولت اعتدال از درون دچار آشفتگی و مشکل می‌شود.

خبرنگار قانون از این چهره اصلاح طلب راهکار دولت را پرسیده و وی پاسخ داده این ائتلاف‌ها یک سری خواسته دارند که اگر به آن‌ها توجه نشود از هم می‌باشند و به متفرقین تبدیل و مطالبات آن ها تکثیر می‌شود. از سوی دیگر بسیاری از گروه‌ها جای اینکه به روحانی کمک کنند، پراکنده و دولت روحانی در سال‌های آینده عمر خود با یک خلأ مواجه می‌شود. در همین راستا روحانی می‌تواند این تهدید را به فرصت تبدیل کند البته به شرط اینکه به نیروهای منتقد و طرفدار اجازه دهد این ائتلاف ها را به وسیله احزاب و نهاد‌های مدنی سازمان دهند.

خبرنگار قانون پرسیده تبعات از بین رفتن این ائتلاف چیست و آقای اصغرزاده جواب داده روحانی باید زمینه ساز تشکل بخشیدن به توده‌ها باشد و این افراد تشکل پیدا نمی‌کنند مگر اینکه در سازماندهی آن ها نخبگان و هنرمندان و جمیع افرادی که در حال حاضر فعال هستند به کمک گرفته شوند. شما می‌بینید وقتی روحانی قصد دارد حرکتی انجام دهد، توسط نیروهای رقیب و راست افراطی جلوی آن گرفته می شود.

مجلس نپرسید از آن ها

شهروند از قول غلامحسین کرباسچی شهردار پیشین تهران نوشته به طور قطع موضوع زندگی و معیشت مردم اولویت‌ اصلی کشور است. دولتی ۸‌سال در راس کار بوده ۸۰۰‌میلیارد دلار درآمد نفتی از بین رفته و آمارهای وزارت نفت نشان می‌دهد که کشور حداقل در این ۸‌سال ۱۲۰۰‌میلیارد دلار به دلیل ناکارآمدی دولت زیان کرده‌است.

حق نشر عکس shahrvand
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شهروند

دبیرکل حزب سازندگی افزوده: یکی از کشورهای کوچک منطقه بدون نیروی انسانی مورد ادعای ما، بدون ایدئولوژی ما، بدون سابقه تاریخی ما، ۱۱۵‌هزار دلار درآمد سرانه دارد. ثروت ما را برداشته و برده و هیچ‌کس پاسخگوی آن نیست. امروز ما نشسته‌ایم می‌گوییم که ۴۰‌هزار تومان دست مردم بدهیم یا ندهیم.

در ادامه گزارش شهروند از قول کرباسچی آمده: آن همه لجبازی در دولت قبل با مجلس می‌شد، اما در دولت فعلی تا این حد تعامل با مجلس می‌شود، باز هم برای یک وزارتخانه باید ۴نفر معرفی شود تا نفر چهارم بتواند رأی اعتماد بگیرد. این همه سوال، این همه برخورد، در آن زمان به یک وزیر رأی ندادند، آقای احمدی‌نژاد وزارتخانه را منحل کرد. هنوز هم حاضر نیستند کارهای آن دولت را نقد کنند.

کراوات پوشش ایرانی

جواد حجتی کرمانی در مقاله ای در روزنامه اطلاعات به موضوع کراوات پرداخته و در ابتدای این مقاله نوشته: من هنوز در رؤیای «آشتی ملی» و چشم به راه تأویل و تعبیر آن از سوی «یوسف» انقلاب اسلامیم… این رؤیا، البته در انتخابات خرداد ۹۲ در حد یک درصد تعبیر شد. اما در این روزهای آخر سال ۹۲ می‌خواهم یادآور شوم که این گامهای مؤثر و سرنوشت‌ساز هر چند کشور را از ورطة هولناکی که طی هشت سال گذشته در آن افتاده بود نجات داد اما تا رسیدن به نقطه مطلوب و تحقق آشتی ملی ـ آنگونه که در رؤیای من است ـ فاصلة زیادی داریم…

نویسنده روحانی سپس به خاطره ای از بنیان گذار جمهوری اسلامی پرداخته که در درس خارج اصول که عصرها در مسجد سلماسی برقرار بود، به مناسبتی به لباس روحانیت اشاره‌ای گذرا داشتند به این مضمون که این لباس، برگرفته از لباس روحانیون زرتشتی است که با تغییراتی به صورت کنونی درآمده است.

مقاله قانون سپس به تحقیقات علی اکبر دادخواه اشاره کرده که نشان می دهد کراوات پوششی ایرانی است و با قوم کراوات که از ایران به اروپا کوشیدند به غرب برده شده است و افزوده: من این ها را نقل کردم تا یک گام میلیمتری در راه آرمان «آشتی ملی» برداشته باشم چرا که به پندار من تنها راه حل مشکلات ۳۵ سالة انقلاب «آشتی ملی» است…

خوردنی را باید خورد

حق نشر عکس tahani
Image caption کارتون محمد طحانی، آرمان

پوریا عالمی با نقل این خبر که یکی از مدیران استانی دولت سابق بدون این که یک ساعت ماموریت برود ۱۲ میلیارد تومان حق ماموریت و ۵۳۰ میلیون تومان پول غذا دریافت کرده یک گفتگو ترتیب داده با کسی به نام رانت بخور بخوریان و از وی پرسیده شغلت چیست و او جواب داده: من شغلم بخوربخور است. یعنی هرجا هرچی باشد می‌خورم مثلا؛ رانت می‌خورم، ارز دولتی می‌خورم، ال‌سی را باز می‌کنم بعد می‌خورم، ارز دارو می‌خورم، زمین می‌خورم، خانه می‌خورم، مال مردم هم می‌خورم و... .

بخور بخوریان توضیح داده که: من مال مردم را دوست دارم. مثلا انار که مال ساوه است دوست دارم و می‌خورمش. مال مردم هم خوردنی است پس می‌خورم.

ما: این چه ماموریتی بود که ۱۲میلیاردتومان بابت آن حق ماموریت گرفتید؟

ایشان: ماموریت ناممکن ۳ بود. تهیه‌کننده آن هم کمپانی مهرورزی بود.

طنزنویس شرق در نهایت پرسیده‫: دقیقا توی این ماموریت چه‌کار کردید؟ جواب این بوده است که‫: کارهایی را که نمی‌شد کرد ما کردیم. ببینید خیلی کارها هست که همه می‌کنند و حق ماموریتش ۵۰هزارتومان است. اما وقتی شما کاری بکنی که کاری نباشد و کاری نکرده باشی پس باید خیلی تبحر داشته باشی و ۱۲میلیاردتومان حق ماموریت بگیری.

مطالب مرتبط