روزنامه اصلاح‌طلب بهار به 'شش ماه توقیف' محکوم شد

حق نشر عکس bahar
Image caption روزنامه بهار اوایل آبان ماه امسال توقیف شد

مدیر مسئول روزنامه اصلاح طلب بهار که از اوایل آبان‌ماه توقیف شده است، امروز سه‌شنبه ۱۳ اسفندماه اعلام کرد دادگاه این روزنامه را به شش ماه توقیف محکوم کرده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، سعید پورعزیزی در خصوص حکم خودش به عنوان مدیرمسئول روزنامه بهار نیز گفت: "دادگاه من را به ۹۱ روز حبس تعزیزی نیز محکوم کرده که به مدت دو سال تعلیق شده است."

روزنامه بهار چهارم آبان ماه سال جاری در پی اعتراضاتی به انتشار مقاله ای با عنوان "امام؛ پیشوای سیاسی و یا الگوی ایمانی؟" از توقف خودخواسته انتشار این روزنامه خبر داده بود اما دو روز پس از این، هیات نظارت بر مطبوعات روزنامه بهار را توقیف و پرونده آن را به قوه قضاییه ارسال کرد.

این مقاله به قلم علی اصغر غروی بود و در بخشی از آن آمده بود که امام علی به دنبال کسب قدرت سیاسی نبوده و حکومت سه خلیفه‌ای را که پیش از او حکومت کرده‌ بودند، ناحق نمی‌دانسته است.

با ادامه یافتن فشارها علیه این روزنامه، نویسنده مقاله روزنامه بهار بازداشت شد. همچنین شعبه چهارم دادسرای فرهنگ و رسانه، مدیر مسوول روزنامه بهار را احضار و برای وی قرار وثیقه صادر کرد که به علت فراهم نبودن وثیقه تا پایان وقت اداری، آقای پورعزیزی تا تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی بازداشت شد.

رسیدگی به اتهامات مدیر مسئول روزنامه بهار ۱۵ دی ماه امسال در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد.

اتهام این روزنامه "اشاعه فحشا و منکرات و انتشار تصاویر خلاف عفت عمومی، فعالیت تبلیغی علیه نظام، نشر مطالب خلاف موازین اسلامی، ایجاد اختلاف مابین اقشار جامعه، اهانت به دین اسلام و مقدسات آن، پخش شایعات و مطالب خلاف واقع و انتشار مطالب علیه اصول قانون اساسی" بوده است.