بررسی روزنامه های صبح چهارشنبه تهران - ۱۴ اسفند

روزنامه های صبح امروز تهران همچنان اخبار و گزارش های مربوط به حوادث اوکراین را با اهمیت دیده و در صفحات اول خود نقل کرده اند. فرصتی برای ایران در راه گفتگو و مذاکره با اروپا و امتیاز گرفتن از آن ها، از جمله مسایلی است که در حاشیه تحلیل های پیرامون جنگ در اوکراین در روزنامه های امروز آمده است.

سخنرانی رییس جمهور که خود عضو مجلس خبرگان است در آن مجلس و حمایت رییس مجلس خبرگان از دولت، پاسخ به مصباح یزدی که در تازه ترین اظهار نظرهای خود جمهوریت و رای و حضور مردم را در یک حکومت اسلامی تزیینی شمرده بود و مقالاتی در سالگرد مرگ محمد مصدق رهبر نهضت ملی ایران از دیگر مطالب این روزنامه هاست.

حق نشر عکس shahrvand newspaper march4
Image caption پوستر صلح، شهروند

اوکراین و خطر جنگ بین‌الملل

ابوالقاسم قاسم زاده در مقاله ای در اعتماد نوشته: دولت روسیه دریافته است که اوکراین نگاه خود را از مسکو به اتحادیه اروپا چرخش داده است. مشکل این است که عبور گاز روسیه از طریق اوکراین به اروپا، همچنین بخش وسیعی از نیروگاه‌های اتمی روسیه در اوکراین و پایگاه‌های نظامی آن، چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد.

به نوشته این مقاله: بحران اوکراین دیگر بحران یک کشور و یا در محدوده منطقه‌ای نیست. دامنه سیاسی و نظامی آن تهدید بین‌المللی شده است. همه کشورها در صحنه بین‌المللی به دنبال حل این بحران از مسیر سیاسی‌اند، اما از مشخصات بحران یکی هم این است که زمان را از دست خارج می‌سازد و تبدیل به لحظه تصمیم‌گیری برای جنگ یا صلح می‌کند.

حمید هوشنگی در مقاله ای در شهروند نوشته: بحران اوکراین ممکن است به راه‌حل نظامی ختم نشود. غرب به راه‌حل سیاسی تمایل دارد، با فشار سنگین اقتصادی به روسیه. به نظر می‌رسد این بحران تا ٢٥ می ‌(پنجم خردادماه ٩٢) ادامه می‌یابد تا انتخابات اوکراین و کریمه برگزار شود. در این مدت، غرب با مسکو درگیر جنگ روانی - اقتصادی خواهد بود و تحولات قابل پیش‌بینی قطعی نیست.

به نوشته این مقاله: اما فرصت خوبی فراهم شده تا ایران با سیاست‌ورزی عاقلانه و متکی بر منافع ملی، از این فرصت کم‌نظیر برای حل‌وفصل بخشی از مشکلات خود با اروپا و آمریکا استفاده کند. اما باید پرسید آیا اتاق فکر نظام و ظریف همچنان بیدار و زیرکند؟ آیا «برادران» ما در ایران که قائدتا باید به سربلندی ایران فکر کنند، به چنین موقعیت استثنایی واقفند؟ سیاست، استفاده از فرصت‌های استثنایی است و جابه‌جا کردن به موقع خط‌های قرمز هیچ چیزی در سیاست همیشه ثابت نیست. اگر این‌گونه بود که سیاست نبود. یک خط راست بود!

مذاکرات کارشناسی، مذاکرات جزئی

احمد شیرزاد در مقاله ای در آرمان با اشاره به مذاکرات کارشناسی ایران و کشورهای ۵ + ۱ که در چارچوب مذاکرات نهایی صورت می‌گیرد و از امروز در وین ببن نمایندگان ایران و کشورهای ۵ +۱ برگزار خواهد شد نوشته به نظر می‌رسد این مذاکرات فنی و کارشناسی تاثیر چندانی بر کلیت سیاسی پرونده هسته‌ای کشورمان نداشته باشد و مسیری که به جلو رفته دیگر به عقب بازنمی‌گردد و جای نگرانی درباره آسیب دیدن توافقات به دست آمده و موفقیت تیم مذاکره‌کننده کشورمان در مذاکرات کارشناسی وجود ندارد.

به نوشته این کارشناس هسته ای: در مذاکرات کارشناسی علاوه بر مذاکره پیرامون تعداد سانتریفوژ ها، درباره نیروگاه آب سنگین اراک هم بحث جدی بین طرفین وجود دارد. در سطح بین‌الملل همواره با دیده تردید به این نیروگاه‌ها نگریسته می‌شود.

پیشنهاد نویسنده مقاله آرمان این است که: ساختار نیروگاه اراک به‌گونه‌ای طراحی شود تا امکان سوءتعبیر درباره آن وجود نداشته باشد چراکه ساختار فعلی نیروگاه اراک ساخته روس‌هاست و به شکل قدیمی ساخته شده و فعالیت‌های صلح‌آمیز ایران را در مظان شک و تردید قرار می‌دهد.

حق نشر عکس etemaad newspaper march5
Image caption تیتر و عکس حسین موسوی فراز، در اعتماد

پاسخ به مصباح یزدی

بعد از تازه ترین اظهار نظر آیت الله مصباح که تردید در جمهوریت و رای مردم و انتخابات معنا شده است محمدتقی فاضل‌میبدی در مقاله ای در شرق نوشته: شاید سخنان امام‌علی در خطبه ۲۱۶نهج‌البلاغه هم که بر حقوق مردم پای می‌فشارد، چنین توجیه شود که برای جدال با خصم بوده است و ایشان نیز حقوق ملت را قبول ندارد. چون حضرت در آنجا از حقوق مردم سخن می‌گوید و یکی از این حقوق این است که باید از حاکمان انتقاد شود و مردم حق مشارکت سیاسی دارند و آزادی و کرامت آدمیان را باید پاس‌داشت.

نویسنده مقاله از مصباح یزدی پرسیده که مگر خودش نماینده مجلس خبرگان نیست. انتخابات از کجا آمده؟ پارلمان، تفکیک قوا، انتخابات ریاست‌جمهوری از کجا آمده؟ ایشان می‌گویند حقوق‌بشر و حقوق شهروندی غربی با روح اسلام مخالف است. پدیده حقوق‌بشر و حقوق شهروندی برای این است که در حق شهروندان اجحافی صورت نگیرد و دولت‌ها در حق ملت به عدالت عمل کنند.

در ادامه مقاله شرق آمده: چرا آقای مصباح پدیده حقوق‌بشر و حقوق شهروندی را مولود فکر بشر نمی‌دانند و همه‌جا غربی تلقی می‌کنند؟ البته هیچ فکری خالی از نقد نیست، از سویی چرا صنعت، تکنولوژی، درمان، هواپیما و حتی فلسفه یونانی ارسطو را که اینها غربی است، می‌پذیرند و تدریس می‌فرماید و از اخلاق نیکو ماخوس و تفکیک عقل نظری و عملی در اخلاق با احترام سخن می‌گوید، که حق همچنین است؛ اما پای حقوق‌بشر که در میان است آن را غربی می‌داند.

سعید شریعتی هم در مقاله ای در مردم سالاری با نقل گفته های مصبح یزدی به عنوان پدر خوانده جبهه پایداری نوشته کسی نمی‌تواند حق انتقاد کردن از جبهه پایداری را سلب کند زیرا آنها هم از شهروندان این جامعه محسوب می‌شوند و از حق انتقاد کردن برخوردارند.

اما به نظر نویسنده اصلاح طلب: دولت نباید تحت تاثیر این فضاسازی‌ها قرار بگیرد و به اصل «میزان بودن رای مردم» تمکین کند. آقای روحانی در دوره تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری، محور برنامه‌های خود را به مردم ارائه کرد و مردم به این برنامه‌ها رای دادند و در واقع با رای به این برنامه‌ها مردم مطالبات خود را به حاکمیت منتقل کردند.

به نوشته مقاله مردم سالاری: دولت برای اینکه پشتیبانی مردم را از دست ندهد باید به برنامه‌ها و وعده‌های خود عمل کرده و اجازه ندهد هیچ میزان دیگری بر رای مردم تحمیل شود.همچنین سایر نهادها و قوای کشورهم باید به کمک دولت بشتابند تا دولت برنامه‌های خود را به خوبی عملی کند و پاسخ اعتماد مردم به خود را بدهد.

قانون چراغ خاموش احمدی‌نژاد

آمنه شیر‌افکن در مقاله ای در شرق نوشته: این روزها نه خبری از محمود احمدی‌نژاد است و نه حرف و حدیثی از اطرافیانش. رییس پیشین دولت و یارانش هم آنطور که زاکانی خبر داده در جلسه‌های هم‏اندیشی اصولگرایان حاضر نمی‌شوند اما شبه‌نشست‏‌های کابینه‏‌ای دولت مهرورز کماکان در حال پیگیری است. دولت تدبیروامید مشغول به کار است و هنوز از پیچ هسته‌‏ای عبور نکرده. اصولگرایان مشغول بازیابی خود هستند و گه‏‌گداری حرف و حدیثی از محافلشان به گوش می‌رسد. اما در این میان حلقه مفقوده ماجرا، سکوت معنادار احمدی‌نژاد است.

نویسنده معتقد است در حالی که مجلس اصولگرایان میانه رو در حال جدا کردن خود از تندروها هستند و در گروه اصلاح‌طلبان نیز تلاش‌هایی برای تشکل‌یابی در انتخابات مجلس نهم دیده می‌شود، آنچه زنگ خطری برای فردای سیاست ما به شمار می‌رود غفلت از برخی سکوت و سکون‏‌ها و تلاش برای زنده‏‌نگه‌داشتن یاد و نام مردانی است که در دوره حضورشان در قدرت سیاسی ایران، بیشترین ضربه بر پیکره ساختار سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور وارد آمده.

مقاله شرق به این جا رسیده که: طیف سیاسی نزدیک به محمود احمدی‌نژاد، تغییر رنگ و لعاب و پوشش را خوب می‌داند و بعید نیست که در انتخابات پیش‌رو با نام و آوازه‌ای تازه پا به میدان بگذارند. همین جاست که باید از تریبون‌های ممکن جزییات مسایل مالی صورت‌گرفته را شرح داد، برخی نام‌ها نباید از یاد برود، پرده رمز و راز پرونده فساد مالی بابک زنجانی باید کنار رفته و اسامی آن شبکه مافیایی باید به اطلاع مردم رسانده شود، لازم است تا پرونده‌های فساد مالی در تامین‌اجتماعی و خط و ربط مردان نزدیک به احمدی‌نژاد در برخی حاتم‌بخشی‏‌ها به خوبی رصد شود.

حق نشر عکس farhikhtegan newspaper march5
Image caption کارتون امین منتظری، فرهیختگان

فیس بوک را آزاد کنید

شایان ربیعی در سرمقاله ابتکارنوشته: فیس‌بوک، با عضویت بیش از ۴۰ درصد از جامعه جوان ایرانی که براساس آمارهای غیر رسمی در این شبکه فعال هستند، نه تنها یک شبکه اجتماعی، که در ایران به یک رسانه بزرگ تعاملی تبدیل شده و در طول یک دهه گذشته ضریب نفوذ فزاینده‌ای در میان جامعه ایرانی و به ویژه شهرها و روستاهای دوردست و کم‌بهره از امکانات ارتباطی داشته است.

به نوشته این مقاله: موضوع رفع فیلتر این شبکه اجتماعی محبوب، در حالی مطرح است که برخی از چهره‌های عموما نزدیک به اصولگرایان افراطی با تأکید بر موضع کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، سعی دارند تا با محدودکردن دسترسی به این شبکه و فیلترینگ گسترده، امکان گسترش آن را در جامعه کاهش بدهند.

مقاله ابتکار در نهایت تاکید کرده: رویکرد درست و منطقی، پاسخ مثبت به استقبال گسترده جامعه ایرانی از فیس بوک و آزاد کردن دسترسی به آن و همچنین گسترش آگاهی‌های عمومی با آموزش و بازآموزی سواد رسانه‌ای و تقویت بنیادهای فرهنگی ایرانی-اسلامی است. رفع فیلترینگ فیس بوک، اگرچه می‌تواند امیدبخش رفع محدودیت‌های دسترسی به دیگر منابع اطلاعاتی و رسانه‌ای باشد، اما در واقع رفع محدودیت دسترسی به یک شبکه اجتماعی صرف نیست، بلکه رفع یک نیاز اجتماعی موجود در بدنه اجتماعی کشور است.

اضافه کنید، دلیل نمی خواهد

قانون در مقاله ای از قول وزیر نیرو نقل کرده که شدت مصرف نهایی انرژی در ایران چهار برابر متوسط جهانی است و ۹ برابر ژاپن و نروژ، هفت برابر کشورهای OECD، حدود پنج برابر ترکیه و سه برابر عربستان است. سرانه مصرف نهایی انرژی ۱.۹۳ تن معادل نفت خام به‌ازای هر نفر است که پنج برابر هند و پاکستان، دو برابر چین و ترکیه و ۶۸ درصد بیش از متوسط جهان است. وی مصرف نهایی انرژی در ایران را ۱۰۶۸ میلیون بشکه معادل نفت خام عنوان کرد.

روزنامه بر این نکته افزوده: حالا ما مانده‌ایم تقصیر‌این همه مشکل بر گردن کیست. تا جایی که یادمان می‌آید هر وقت دولت در صدد افزایش نرخ سوخت است ،‌این مشکلات را به رخ ما و اهالی می‌کشد و بعد هم که سوخت گران شد ، دوباره هیچ اتفاقی نمی‌افتد تا بار دیگر دولت عزم افزایش نرخ سوخت و حامل‌های انرژی را بکند.

حالا اگر سیاست قیمتی جواب می‌داد که هیچ ، ما‌این قدر ذهنمان درگیر نمی‌شد اما وقتی قیمت دائم بالا می‌رود و آش همان آش است و کاسه همان کاسه ، چرا خودمان را به زحمت بیندازیم و هی استرس بگیریم و ناراحت شویم و اعصابمان خرد شود که چرا چنین هست و چنان نیست. ما از طرف خودمان اعلام می‌کنیم با خیال راحت قیمت انرژی را افزایش دهید. زیاد دنبال دلیل و مدرک نگردید .

مدیریت جهادی

ایدین سیار سریع در طنزانه قانون خبری نقل کرده که نشان می دهد شهردار تهران شهرداران مناطق را به یک پادگان نظامی برده و درباره مدیریت جهادی باآنان سخن گفته و بر همین اساس پیش بینی کرده بزودی وزیر صنعت، معدن و تجارت: اعضای وزارتخانه را به اعماق معدن ذغال سنگ کرمان ببرد و بگوید هرکس سینه خیز توانست این یک کیلومتر را برود و سه چهار کیلو ذغال سنگ جمع کند بیاورد جهادی تر است. بعد که معاونان و مشاوران و بقیه اعضای وزارتخانه چند متر جلوتر رفتند بنا بر اصل غافلگیری معدن را منفجر کند تا قدر عافیت را بدانند.

معصومه ابتکار: به همه اعضای سازمان محیط زیست دستور بدهد لباس پلنگی به تن کنند و خرامان در جنگل و کوه و صحرا راه بروند تا شکارچیان غیرمجاز به اشتباه بیفتند و آنها را شکار کنند. اینطوری محیط زیست هم در امان می ماند.

وزیر جهاد کشاورزی: تابستان که رسید جمعی از معاونین خود را بفرستد تا در کویر لوت طالبی پرورش بدهند. یک نیسان هم به آنها بدهد و بگوید تا این را پر نکردید بر نگردید!

و آخرین پیش بینی طنزنویس قانون این است که وزیر فرهنگ و ارشاد: همه روسا و معاونان و کارکنان را مجبور کند نویسنده شوند و از راه نویسندگی امرار معاش بکنند. در عرض یک ماه همگی جهت فعالیت در اردوگاه های کار اجباری به کره شمالی پناهنده می شوند.

حق نشر عکس shargh newspaper march5
Image caption کارتون فیروزه مظفری، شرق

مطالب مرتبط