دعوت ظریف از سرمایه گذاران ژاپنی برای ورود به صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایران

حق نشر عکس Getty
Image caption وزیر امور خارجه ایران در توکیو با همتای ژاپنی خود دیدار کرده است

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که به ژاپن سفر کرده گفته است که ایران به ۷۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در صنایع پتروشیمی نیازمند است.

آقای ظریف گفته ایران علاقمند به سرمایه گذاری ژاپنی ها در صنایع پتروشیمی است و از سرمایه گذاران این کشور دعوت کرده تا برای یک "سرمایه گذاری پرسود" ایران را انتخاب کنند.

محمدجواد ظریف گفته است که ایران به ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی در بخش های نفت و گاز احتیاج دارد.

در پی اعمال تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، شرکت‌های نفتی بزرگ جهان از همکاری در صنایع نفت و گاز ایران بازماندند اما با اجرایی شدن توافق شش ماهه اتمی ایران و گروه ۱+۵ برخی از شرکت های بزرگ نفت و گاز از بازگشت به ایران استقبال کرده اند.

معاون وزیر نفت ایران اخیرا گفته بود کشورش از هر گونه مشارکت نفتی حتی با شرکت های آمریکایی استقبال می‌کند.

در همین حال در پی رفع برخی از تحریم های اعمال شده علیه ایران، خبرگزاری رویترز گزارش داده که ژاپن ۴۵۰ میلیون دلار از پول نفت ایران را به یکی از حساب های بانک مرکزی در خارج از ایران واریز کرده است.

ماه گذشته میلادی ژاپن ۵۵۰ میلیون دلار دیگر از درآمدهای بلوکه شده نفتی ایران را پرداخت کرد. بر اساس توافقنامه ژنو، ایران می تواند ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از درآمدهای نفتی بلوکه شده اش را در هشت قسط دریافت کند.

امروز، (چهارشنبه ۱۴ اسفند، ۵ مارس) ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران نیز گفت که بخش اول مطالبات نفتی ایران که در چارچوب توافق ژنو باید به ایران تحویل شود به حساب بانک مرکزی در یک بانک سوئیسی واریز شده است و قسط دوم هم به یک بانک ژاپنی پرداخت شده اما هنوز به حساب بانک مرکزی نرسیده است.