مرور روزنامه‌های صبح تهران: پنجشنبه ۱۵ اسفند

اختلاف‌نظر بر سر موضع‌گیری ایران در قبال بحران اوکراین، از جمله مواردی است که همچنان در روزنامه‌های ایران به چالشی میان طرفداران مسکو و مخالفانش بدل شده است.

نگاه ما به تحولات اوکراین

حق نشر عکس keyhan
Image caption صفحه نخست روزنامه کیهان

سعدالله زارعی، در سرمقاله روزنامه کیهان نوشته است؛ جمع‌بندی تحولات اوکراین و انطباق آن با منافع و امنیت ملی ایران خیلی کار سختی هم نبوده است، با این وجود وزیر محترم امور خارجه در واکنش به تحولات اوکراین در یک جمله کوتاه از آنچه در آن کشور می‌گذرد ابراز نگرانی کرد.

به اعتقاد کیهان در این اظهارنظر آقای ظریف مشخص نیست که ما چرا نگرانیم؟ چه چیزی را قانونی و چه چیزی را غیرقانونی می‌دانیم؟ و در نهایت در این منازعه پرشدت چه نظری داریم.

به اعتقاد آقای زارعی در این ماجرا به هر حال روسیه پنجه در پنجه دشمن ما یعنی غرب دارد و این موضوع ما را وادار می‌کند که از شکست دشمن خود خشنود باشیم ولو این که انتقاداتی هم به طرف روس داشته باشیم.

در پایان این مقاله همچنین آمده که باید تحولات اوکراین را به منزله یک فرصت مهم تلقی کرده و از آن برای بسط قدرت و نفوذ ایران استفاده کرد.

دیپلماسی ایران در معادله اوکراین

حق نشر عکس mardomsalari newspaper march6
Image caption صفحه نخست روزنامه مردمسالاری

علی ودایع در سرمقاله روزنامه مردم‌سالاری در زمینه بحران اوکراین و دیپلماسی ایران در این خصوص نوشته است؛ اگر کسی در تهران برای غربی‌ها در جهت استعمار ایران اسلامی دست تکان دهد توسط فرزندان انقلاب از صحنه سیاسی حذف خواهد شد، اما این روزها برخی در حمایت از کرملین یقه پاره می‌کنند.

به نوشته این مقاله مقر دستگاه دیپلماسی ایران در باغ ملی تهران واقع شده است و بر سردر آن شعار نه شرقی، نه غربی نقش بسته است. این استراتژی کلان دیپلماتیک به معنی قطع رابطه با جهان نیست بلکه تاکیدی بر حفظ توازن رابطه است.

در پایان آقای ودایع نوشته است که در حوادث اوکراین، چین که رفیق استراتژیک روسیه محسوب می‌شود نیز بی‌طرف مانده است، حال آن که جانفشانی تهران برای رفیق بی‌معرفت خود در روسیه هزینه بیهوده‌ای را به ایران تحمیل خواهد کرد.

سقف درآمدی بی‌عدالتی است

قطعی شدن پرداخت یارانه‌ها در دو ماه آینده تیتر اول اغلب روزنامه‌های امروز صبح چاپ تهران است. در همین حال محسن جندقی، در سرمقاله روزنامه وطن امروز نوشته است، تعیین سقف درآمدی برای دریافت یارانه یکی از مهم‌ترین چالش‌های دولت برای اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها خواهد بود؛ سقفی که عملا خطی بین نیازمند و غیرنیازمند می‌کشد.

به نوشته این مقاله مسوولان برای شناسایی اغنیا و فقرا بیشتر به سقف درآمدی تکیه خواهند کرد، حال آن که دولت نمی‌تواند همه اطلاعاتی که مردم به دولت می‌دهند را تحلیل محتوا کند.

به اعتقاد آقای جندقی، دولت برای این که بی‌عدالتی و درصد خطا به صفر نزدیک شود یا به همه یارانه بدهد یا اصلا به هیچ کس یارانه ندهد.

ما درخت‌افکن نه‌ایم...

امروز در حالی که اغلب روزنامه‌ها تصویر آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران را در صفحه اول خود به چاپ رسانده‌اند که در حال کاشت یک اصله درخت است، محمد درویش در سرمقاله روزنامه شرق تحت این عنوان که "ما درخت‌افکن نه‌ایم، آنها گروه دیگرند" از عدم مراقبت کافی از رویشگاه‌های طبیعی ایران انتقاد کرده است.

در ادامه این مقاله از جمله آمده است، در کشوری که از عالی‌ترین مقام تا شهروندان عادی‌اش در مدح درخت و مواهب حضورش در زندگی سخن می‌گویند، نباید پیوسته از وسعت رویشگاه‌های جنگلی ارزشمندش در هیرکانی، زاگرس، مانگروها و خارتوران کاسته شود.

به نوشته آقای درویش، اگر امروز سرانه فضای سبز هر ایرانی به کمتر از ۱۸ صدم هکتار کاهش یافته - در صورتی که در جهان این رقم بیش از چهار برابر ایران است- نباید فکر کنیم که این نقصان را صرفا می‌توان با کاشت درخت در جنگل‌کاری‌های شهری جبران کرد.

فساد مالی و مسوولیت رئیس جمهور سابق

حق نشر عکس qanoon newspaper march6
Image caption صفحه نخست روزنامه قانون

علی‌اکبر گرجی، استاد دانشگاه در روزنامه قانون نوشته است که بدون تردید همه زمامداران مسوولیت تمامی اقداماتی که در دوره زمامداری آن‌ها اتفاق افتاده را برعهده دارند. در این زمینه هیچ استثنایی هم وجود ندارد. در حال حاضر متاسفانه هر روز اخبار ناراحت کننده‌ای مبنی بر فسادهای مالی افراد در برخی از نهادهای دولتی شنیده می‌شود.

به نوشته این استاد دانشگاه آنچه تاکنون اعلام شده این مهم را نشان می‌دهد که این تخلفات در زمان رئیس جمهور سابق به وقوع پیوسته است. برخورد جدی با متخلفان از اهمیت بسزایی برخوردار است. از همین رو لازم است فردی که این تخلفات در زمان او رخ داده به پای میز محاکمه کشانده شود.

به اعتقاد آقای گرجی، قانون اساسی ایران در این زمینه سازوکارهای مختلفی را مهیا و پیش‌بینی کرده است اما چون تاکنون در کشور این اتفاق نیفتاده است، ممکن است قوه قضائیه با ابهاماتی روبه‌رو شود. مطمئنا اگر مسوولان امر صادقانه و صرف‌نظر از مباحث سیاسی این قضایا را دنبال کنند، زمینه از نظر حقوقی کاملا مهیاست و فقط کافی است که اراده این کار وجود داشته باشد.

ریشه‌یابی موفقیت دولت در مهار تورم

حق نشر عکس donyaye eghtesad newspaper march6
Image caption صفحه نخست روزنامه دنیای اقتصاد

حمید زمان‌زاده، در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است، نرخ تورم به صورت آشکار و کم‌سابقه‌ای مهار شده است. به این ترتیب دولت روحانی عملا موفق شده است در مدتی حدود ۶ ماه نرخ تورم نقطه به نقطه را از ارقامی فراتر از ۴۰ درصد به سطوح کمتر از ۲۰ درصد برساند.

به نوشته این مقاله بررسی شرایط اقتصادی ایران نشان می‌دهد که عامل اصلی مهار سریع نرخ تورم موفقیت دولت در حفظ ثبات نرخ ارز بوده است.

براین اساس اگرچه تلاش دولت برای مهار رشد نقدینگی و نیز احیای رشد اقتصادی از مهم‌ترین عوامل در مهار پایدار نرخ تورم است، اما همچنان در سال آینده ثبات نرخ ارز و نه تثبیت آن به عنوان یکی از عوامل کلیدی تعیین کننده نرخ تورم در کوتاه مدت ایفای نقش خواهد کرد.

مطالب مرتبط