ایران و سودان خبر توقیف 'کشتی ایرانی حامل سلاح برای حماس' را تکذیب کردند

حق نشر عکس a
Image caption ظریف گفته است خبر کشف کشتی تسلیحاتی دروغ است

مقامات ایرانی و سودانی اتهام ارسال اسلحه برای گروه فلسطینی حماس در غزه را تکذیب کرده‌اند.

روز پنجشنبه، ۱۵ اسفند (۶ مارس)، واحد مرکزی خبر اظهارات حسین امیر عبداللهیان، معاون وزارت خارجه ایران را منتشر کرد که در مورد خبر توقیف کشتی ایرانی حامل اسلحه برای گروه حماس گفته است: "ادعای ارسال کشتی حامل اسلحه از ایران به سوی غزه صحت ندارد."

آقای عبداللهیان گفته است: "اساسا عبور یا حرکت کشتی حامل سلاح از ایران به سوی غزه هیچگونه واقعیت و وجود خارجی ندارد و صرفا مبتنی بر دروغ‌پردازی تکراری و بی‌پایه صهیونیست‌هاست."

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم در توئیتر خود نوشته است: "کشتی حامل تسلیحات برای غزه. هم زمان با مبارزه سالانه آیپک علیه ایران! تصادفی حیرت آور یا همان دروغ‌های ورشکسته!" آیپک یا کمیته آمریکایی-اسرائیلی امور عمومی یک گروه فشار طرفدار اسرائیل در ایالات متحده است.

در غزه، یکی از مقامات حماس نیز ادعای توقیف کشتی حامل اسلحه برای غزه را تکذیب کرد و گفت که آب‌های ساحلی غزه تحت نظارت کامل نیروی دریایی اسرائیل است و امکان حمل اسلحه از این طریق وجود ندارد. وی گفت که هدف اسرائیل از وارد کردن این اتهام، توجیه محاصره اقتصادی غزه است.

همچنین، به نقل از یک منبع وزارت امور خارجه سودان گزارش شده است که این کشور با حمل تسلیحات اسلحه ادعایی اسرائیل ارتباطی ندارد. به گفته منابع اسرائیلی، کشتی ایرانی حامل اسلحه برای حماس در سواحل سودان در دریای سرخ توقیف شد.

حمله در سودان

حق نشر عکس IDF
Image caption اسرائیل و آمریکا از همکاری در پیگیری مسیر انتقال تسلیحات به مقصد غزه سخن گفته‌اند

روزنامه انگلیسی زبان سودان تریبون به نقل از یک مقام ارشد وزارت خارجه آن کشور نوشته است که اسرائیل با "دروغ‌پراکنی در صدد توجیه اقدامات مخفیانه‌ای است که هنوز ماهیت آن مشخص نیست."

طی چند سال گذشته، شرق سودان شاهد چند مورد حملات هواپیماهای "ناشناس" بوده که گفته می‌شود هدف آنها، مقابله با قاچاق اسلحه در این منطقه بوده است. و در اکتبر سال ۲۰۱۲، سودان دولت اسرائیل را متهم کرد که یک کارخانه اسلحه‌سازی را در خارطوم، پایتخت، هدف حمله هوایی قرار داده است.

روز گذشته، منابع نظامی اسرائیل اعلام کردند که یک کشتی حامل تسلیحات پیشرفته ساخته شده در سوریه را که از طریق ایران عازم نوار غزه بود توقیف کرده‌اند.

براساس این گزارش، این کشتی با پرچم پاناما حرکت می‌کرد و کماندوهای نیروی دریایی اسرائیل در نزدیکی سواحل سودان در دریای سرخ با ورود به کشتی، آن را تصرف کردند. منابع اسرائیلی افزودند که در حال حاضر، این کشتی به سوی بندر عیلات در اسرائیل یدک می‌شود و رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل بر این عملیات نظارت دارد.

به گفته سخنگوی ارتش اسرائیل، محموله کشتی طی ماه‌های گذشته زیر نظر نهادهای اطلاعاتی اسرائیل قرار داشت و مشخص شد که این تسلیحات با هواپیما از دمشق به تهران منتقل و سپس در بنادر جنوبی ایران بارگیری شده بود.

در پی انتشار این خبر، جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید در واشنگتن گفت که آمریکا در عملیات ردگیری این محموله تسلیحاتی با اسرائیل هماهنگی داشته است هرچند انجام عملیات توقیف کشتی بر عهده طرف اسرائیلی قرار گرفت. وی گفت که ایالات متحده در همکاری با متحدان منطقه‌ای خود، همچنان در برابر حمایت ایران از حرکت‌هایی جهت بی‌ثبات کردن منطقه ایستادگی خواهد کرد.

طی سال‌های اخیر، منابع اسرائیلی در چند مورد از کشف و توقیف کشتی های حامل تسلیحات ایرانی برای حماس خبر داده‌اند اما دولت ایران همواره این گزارش‌ها را تکذیب کرده است.