سعید رضوی فقیه بازداشت شد

حق نشر عکس isna
Image caption سعید رضوی فقیه، فعال سیاسی نزدیک به اصلاح طلبان

سعید رضوی فقیه، از فعالان سیاسی نزدیک به اصلاح طلبان و عضو سابق شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت ،امروز پنج شنبه ۱۵ اسفندماه بازداشت شد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) با اعلام این خبر نوشت: "دلیل بازداشت این فعال سیاسی 'سخنان ساختار شکنانه' در جمع اصلاح طلبان استان همدان بود. حکم دستگیری آقای رضوی فقیه روز گذشته چهارشنبه ۱۴ اسفندماه توسط دادستان دادگاه‌های عمومی و انقلاب همدان صادر شده بود."

سخنان آقای رضوی فقیه در دومین همایش فصلی اصلاح طلبان استان همدان با عنوان "بررسی موانع و راهبردهای تدبیر و امید" اعتراض محافظه‌کاران و سایت‌های وابسته به آنها را در پی داشت.

خبرگزاری فارس اولین رسانه بود که به سخنان آقای رضوی فقیه واکنش نشان داد و در ادامه این واکنش‌ها جمعی از طلاب قم تظاهرات کرده و به سخنان آقای رضوی فقیه اعتراض کردند.

بیشترین اعتراض محافظه کاران به بخشی از سخنان این فعال سیاسی است که رهبر ایران را به شکل غیر مستقیم مورد خطاب قرار داده است.

براساس آنچه از سوی سایتهای محافظه کار منتشر شده، آقای رضوی فقیه گفته است: "ما از انقلاب مشروطیت تا الان هفت زمامدار به خودمان دیدیم، زمامدار هفتم آیت‌الله خامنه‌ای است، شش زمامدار دیگر از دنیا رفته‌اند. از این شش زمامدار، زمامدار اول (مظفرالدین‌ شاه) و زمامدار ششم (آیت‌الله خمینی) حکومت خودشان را به پایان بردند و احترام خود را حفظ کردند و در ایران دفن شدند، چهار زمامدار دیگر اما حکومت خودشان را هیچ وقت به پایان نبردند یا تبعید شدند یا در غربت مردند."

آقای رضوی همچنین گفته که "امر مشترکی بین این چهار نفر بوده که هیچکدام مردم‌دار نبودند، با مردم سالاری هم کاری نداشتند و در برابر اراده مردم ایستادند."

به گزارش سایت‌های محافظه‌کار این فعال سیاسی در بخشی از سخنانش با اشاره به وضعیت اقتصادی ایران و پرونده‌های فساد اقتصادی که در حال افشاء شدن است، گفته بود: "این حکومت علوی امروز میثم تمارش بابک زنجانی و مالک اشترش هم سعید مرتضوی است، پس اگر ما حکومت اموی تاسیس می‌کردیم قرار بود با چه کسانی مواجه بشویم."

همچنین بنا بر گزارش‌ها او در ادامه سخنانش عنوان کرده است که "نظامی که از دلش کهریزک بیرون بیاید، نظام دوست داشتنی نیست، نظامی که از دلش حصر بیرون بیاید محبوب نیست."

آقای رضوی فقیه تاکنون صحت و سقم این اظهارات منسوب به خود را بطور رسمی تایید نکرده است.

سعید رضوی فقیه در مرداد سال ۱۳۸۲ نیز به دلیل فعالیت‌های مطبوعاتی‌اش بازداشت و دو ماه را در زندان انفرادی گذراند.

وی در زمان روی کار آمدن دولت محمود احمدی‌نژاد برای ادامه تحصیل به فرانسه رفت و در بازگشت به تهران در بهمن ۱۳۸۷ پاسپورتش در فرودگاه امام خمینی تهران ضبط و به دلیل آنچه که "فعالیت‌های تبلیغی علیه نظام" عنوان شد به چهار سال زندان محکوم شد. او پس از انتخابات جنجالی سال ۱۳۸۸ برای مدتی از ایران خارج و سپس به ایران برگشت.